A terhesség előtti és alatti testsúlygyarapodás kockázata
A terhességi komplikációknál is nagyobb rizikófaktort jelentenek a felszedett kilók az anyák későbbi kardiovaszkuláris egészségi állapotára.
- A krónikus hypertonia kezelése várandósságban
- Javítja-e a kimenetelt vagy a biztonságosságot az első trimeszterbeli abortusz előtt a terhességi kor meghatározása céljából végzett ultrahangvizsgálat?
- Preeklampszia kockázatának kimutatása
- Az anyák túlsúlyának hatása lányaik elhízására
- Az anyai elhízás az utódok korábbi halálához vezethet
- A gyermekek testsúlya apai példát követ
- Terhességi hipertónia és NSAID-ok
- Szülésindítás
- Asszisztált reprodukció 2018. Hová jutottunk az elmúlt 40 év alatt?
- Terhességi magasvérnyomás
- A terhesség és a gyulladásos reumatológiai kórképek
A Circulation Research folyóirat október 10-én közölte a Northwestern University (Evanston, Illinois, USA) kutatóinak cikkét, amelyben a terhesség előtti vagy alatti elhízás és a későbbi szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kapcsolatát vizsgálták. A tanulmány elvégzése előtt a kutatók nem voltak biztosak abban, hogy melyik tényező - az elhízás vagy az olyan terhességi komplikációk, mint a preeklampszia vagy a terhesség cukorbetegség - játszik nagyobb szerepet az évekkel a terhesség után kialakuló szív- és érrendszeri betegségek kockázatának növelésében. Ez a nagy elemszámú, multicentrikus vizsgálat az első olyan direkt elemzés, amely ezt a kérdést tisztázta, és végül megállapította, hogy a terhesség előtti elhízás a rossz terhességi eredmények és a jövőbeli szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatának valódi mozgatórugója.
“Első alkalommal sikerült kimutatnunk, hogy a kedvezőtlen terhességi kimenetek, mint a magas vérnyomás vagy a cukorbetegség elsősorban csak indikátorai, és nem kiváltó okai a jövőbeli kardiovaszkuláris egészségi állapotnak” - fejtette ki a cikk társszerzője, Dr. Sadiya Khan, a Northwestern University Feinberg School of Medicine professzora. “Ez azt jelenti, hogy a terhesség csak feltárja, felszínre hozza a szívbetegségek már meglévő kockázatát.”
A tanulmányban a nuMoM2b Heart Health Study adatait használták fel arra, hogy prospektíven kövessenek 4216 első alkalommal terhes nőt a terhesség korai szakaszától az átlagosan 3,7 évvel a szülés utáni időpontig. Az első vizsgálati látogatáskor az anyák átlagos életkora 27 év volt, 53%-uk normál testtömegindexszel (BMI) rendelkezett, 25%-uk túlsúlyos, 22%-uk pedig elhízott volt (30 feletti BMI). A normál BMI-vel rendelkezőkhöz képest a terhesség korai szakaszában a túlsúlyos vagy elhízott nőknél nagyobb volt a terhességi hipertóniás eredetű rendellenességek kialakulásának kockázata.
“A nullhipotézisünk az volt, hogy a terhességi komplikációk világítanak rá ezekre az egészségügyi kockázatokra, mivel, mint tudjuk, a terhesség természetes stresszteszt a szív számára” - mondta Khan. “Ezek az eredmények azért fontosak, mert ha a terhesség előtti elhízás a bűnös, akkor ezt kellene megcéloznunk beavatkozásokkal.” Ezért Khan és csapata megalkotta a “nulladik trimeszter”, vagyis a terhesség előtti időszak fogalmát. Khan szerint az egyén életének ebben a kritikus időszakában az egészségi állapot javításával nemcsak a terhesség kimenetel lehet kedvezőbb és a születendő csecsemő egészségi állapota javulhat, hanem a kismama személyes hosszú távú egészségi állapota is kedvezőbb lehet.
Khan szerint azonban a “nulladik trimeszter”-ben történő beavatkozás a gyakorlatban jórészt kivitelezhetetlen, mivel nagyon nehéz elérni az embereket még a teherbeesés előtt. Így viszont marad a terhesség korai szakasza, mint megfelelő időpont a kardiovaszkuláris egészségi állapotot javító, fenntartó tanácsadás számára, amelyben fontos szerepet játszik az étrend és a testmozgás.
“Semmiképpen sem azt akarjuk elérni, hogy a kismamák fogyjanak a terhesség alatt, a tanácsadás látogatását és a megfelelő terhességi súlygyarapodás nyomon követését viszont megvalósíthatónak látjuk” - mondta Khan. “Ennek oka pedig, hogy a terhesség korai szakasza egyike azon kevés időszakoknak az életben, amikor az ember úgy találkozik gyakran orvosával, hogy egyébként egészséges".
A vizsgálatban részt vevő terhes nőket nyolc központban vizsgálták meg az Egyesült Államokban, és a következő terhességi kimenetek rögzítették, megjegyezve, hogy a résztvevők mind 18 évesek vagy idősebbek voltak, és egyiküknél sem fordult elő terhesség előtti magas vérnyomás vagy cukorbetegség: a résztvevők mintegy 15%-ánál fordult elő magas vérnyomással kapcsolatos szövődmény; 11%-uknak alacsony születési súllyal született a gyermeke; 8%-uknál koraszülés; 4%-uknál pedig terhességi cukorbetegség alakult ki. A terhességet követő években a terhesség alatt már magas vérnyomással kapcsolatos szövődményekkel küzdők körében 97%-kal nagyobb valószínűséggel alakult ki magas vérnyomás, és 31%-uknál alakult ki magas koleszterinszint. Néhány terhességi szövődmény esetében a kutatók megállapították, hogy a testsúly nem befolyásolta a kockázatokat. Például a túlsúlyos vagy elhízott embereknél nem volt nagyobb a koraszülés vagy az alacsony súllyal születés kockázata. A koraszülésen átesetteknél később magasabb volt a hipertónia, a magas vércukorszint vagy a magas koleszterinszint kialakulásának kockázata. Az alacsony súllyal született gyermek viszont nem növelte az anyák kardiovaszkuláris betegségeinek kockázatát.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Maternal obesity predicts heart disease risk better than pregnancy complications, finds study
Body Mass Index, Adverse Pregnancy Outcomes, and Cardiovascular Disease Risk
Irodalmi hivatkozás:
Body Mass Index, Adverse Pregnancy Outcomes, and Cardiovascular Disease Risk, Circulation Research (2023). DOI: 10.1161/CIRCRESAHA.123.322762