Antibiotikumok: alternatíva az appendicitis kezelésében?
A Southamptoni Egyetem kutatói szerint az akut, nem-komplikált, gyermekkori appendicitis kezelésében nem csak a műtét, hanem az antibiotikumok is hatékonyak.
Újabb, átfogó tanulmány számolt be arról, hogy az antibiotikus kezelés önmagában sok gyermek számára lehet biztonságos megoldás a műtét helyett vakbélgyulladás esetén. Mint arról legutóbb egy a JAMA Surgery-ben 2015-ben megjelent amerikai közlemény alapján beszámoltunk 37 esetből 35 esetben a vakbélgyulladásban szenvedő gyerekek antibiotikum kezeléssel sikeresen kerülték el a műtétet.
Jelen közleményben 10, összesen több mint 400 fiatal beteg esetét felölelő vizsgálat alapján kimondható, hogy az akut appendicitis nem sebészi megoldása hatékonynak tartható, ugyanakkor a gyulladás a betegek 14%-ánál a későbbiekben kiújult, ezért a szerzők további vizsgálatokat szorgalmaznak az első (és az esetleges második) appendicitis kezelését illetően.
„A jövőben az akut, nem komplikált appendicitis kezelésében teljesen helyén valóvá válhat a konzervatív kezelési stratégia, élén az antibiotikumokkal”- mondja dr. Nigel Hall, a tanulmány szerzője, az angliai southamptoni egyetem gyermeksebészeti részlegének docense. "A jelenlegi stádiumban azonban még nem ajánlanánk első lépésként a gyógyszeres kezelést, hisz nem történt jól felépített nagy esetszámú és részletes vizsgálat a hatásosságot és biztonságot illetően."
A vakbél tasakszerű képletének akut gyulladása mindmáig priméren sebészi kezelést élvez. A betegség bármely életkorban felléphet, de leggyakrabban 10 és 20 éves kor között lehet vele számolni. A féregnyúlvány gyulladása a leggyakoribb (a lakosságának 5%-ánál előforduló), sebészi ellátást igénylő akut hasi kórkép. Vezető tünetként láz, hányinger, hányás és sokszor extrém hasi fájdalom jelentkezik. A gyulladt appendix ruptúrája bakteriális inváziót okoz a szabad hasüreg felé, ami ma már ritka, de egyben életet veszélyeztető állapot.
A Hall és munkatársai által elemzett vizsgálatokban összesen 413 akut, nem-komplikált appendicitiszes gyermek állapotát kezelték antibiotikummal. Sajnálatos módon a vizsgálatok felépítése, protokollja nagymértékben változott, ami nehezíti az összehasonlíthatóságot, az azonban egyértelműen kiderült, hogy a 8 hét és 4 év közötti követési periódust során a gyermekek 79%-a gyógyult meg a konzervatív kezelés mellett, és 14%-uknál jelentkezett újra a betegség. Súlyos belszervi vagy sebészi szövődmény egyszer sem volt tetten érhető.
Annak ellenére, hogy az appendicitis elég gyakori betegség, sokszor nagyon nehéz diagnózis. Még ha nem is kell azonnal operálni, a várakozás mindig nagyon kockázatos. Jelenleg még nem tudjuk azt sem, hogy vannak-e az appendicitiszes gyermekek között alcsoportok, akik esetleg jobban járnának az antibiotikus kezeléssel, mint a műtéttel. Ez egy újabb ok a további vizsgálatok szükségessége mellett.
Forrás:
1. EurekAlert!
2. MedlinePlus