Antibiotikumok korai terhességben
Gyakran nem biztonságos antibiotikumokat írnak fel az orvosok a terhesség első trimeszterében lévő nők számára.
A terhes nők kb. 8%-ánál keletkezik húgyúti fertőzés (urinary tract infection = UTI), amely kezeletlen esetben komoly veszélyekkel jár mind az anyára mind az újszülöttre nézve: szedése nyomán pyelonephritis, koraszülés, alacsony születési súly, sőt ritka esetekben szepszis is kialakulhat. Az Amerikai Nőgyógyász és Szülész Szakmai Kollégium (ACOG, American College of Obstetricians and Gynecologists) már 2011-ben figyelmeztetett arra, hogy szulfonamidokat és nitrofurantoint a terhesség első trimeszterében csak akkor írjunk fel, ha egyéb antimikróbás szerek nem lennének megfelelőek, hiszen ezek a szerek magzati károsodásokkal, veleszületett rendellenességek kockázatával járnak. A szulfonamidok és a nitrofurantion korai terhességben történő szedésekor legrosszabb esetben akár anencephalia, szívdefektusok, orofaciális hasadékok is előfordulhatnak a megzatnál.
A húgyúti fertőzés leginkább a terhesség első trimeszterében jelentkezik, sajátos tünetek és bakteriuria formájában. A CDC (Centers for Disease Control and Prevention) National Center on Birth Defects and Developmental Disabilities munkatársainak a Morbidity and Mortality Weekly Report-ban megjelent adatai szerint a szakmai ajánlások ellenére a korai terhességben észlelt húgyúti infekciókra gyakran szulfonamid antibiotikumokat, vagy nitrofurantoint írnak fel az orvosok. A 482917 kiértékelhető terhesség alatt 34864 (7,2%) húgyúti fertőzést jegyeztek fel, melyek 41,0%-a az első trimeszterben, 11,8%-a a harmadik trimeszterben kezdődött. A betegek jelentős százalékának (68,9%) a tünetek megjelenése utáni első 7 napban valamiféle antibiotikumot írtak fel, a becsült utolsó menstruációs ciklus előtti 90 napban még gyakrabban, 76,1%-ban.
A terhesség előtti időszakban leggyakrabban felírt gyógyszerek a fluoroquinolonok és a szulfonamidok voltak, míg terhességben a nitrofurantoin, a cephalosporinok és a penicillinek vezették a listát.
A terhesség első trimeszterében lévő kismamák húgyúti fertőzéseire leggyakrabban felírt gyógyszerek: nitrofurantoin (34,7%), ciprofloxacin (10,5%), cephalexin (10,3%) és trimethroprim-sulfametoxazol (7,6%). Ilyen módon 10 terhes nőből legalább 4-nek olyan antibiotikumot írtak fel, ami az ACOG szerint nem javasolt terhességben.
A fenti adatok felhívják a figyelmet arra, hogy az antibiotikumok (ezen belül is a szulfonamidok és a nitrofurantoin) rendelése különleges megfontolást igényel fiatal nőknél, hiszen előfordulhat, hogy a nőbeteg még maga sem tudja, hogy már a terhesség korai szakában van, vagy lesz napokon belül. Az Egyesült Államokban ugyanis a terhességek kb. fele nem előre eltervezett, így bizonyos antibiotikumok felírásával az anya kezelése mellett előfordulhat, hogy egy másik kis életet veszélyeztetünk.
Forrás: Medscape Medical News