Antiretrovirális terápiák és bélmikrobiom
A bélmikrobiomra gyakorolt hatásaik miatt a HIV-fertőzötteknél testsúlygyarapodást okozhatnak az antiretrovirális kezelések.
- HIV-1 kapszid inhibitor multidrog-rezisztens HIV-1 fertőzésre
- Mi újság a szexuális úton terjedő fertőzések területén?
- Súlyos állapotú HIV-fertőzöttek kezelésére alkalmas szer
- Új HIV-1 elleni kezeléskombináció kapott európai engedélyt
- Új korszak a HIV-kezelésében
- Kettős hatóanyagú szer a HIV-1 kezelésére
- Az FDA két új szert engedélyezett a HIV-1 fertőzés kezelésére (Delstrigo és Pifeltro)
- A HIV-fertőzés kezdeti kezelése
A Scientific Reports folyóiratban augusztus 1-jén jelent meg a svéd Karolinska Institutet AMC University kutatóinak cikke, amelynek eredményei szerint HIV-fertőzötteknél a különböző antiretrovirális terápiák (ART) alkalmazása befolyásolja a bél- és szájüregi mikrobiomot, valamint a testtömegindexet (BMI). Az eredmények rávilágítanak annak fontosságára, hogy az ART-kezelés kiválasztásakor figyelembe kell venni a mikrobiom változásaira gyakorolt hatásukat is.
“Az antiretrovirális terápiák (ART) kulcsfontosságúak a HIV megállítása és az immunitás helyreállítása szempontjából, azonban egyes antiretrovirális szerek metabolikus társbetegségekkel, súlygyarapodással asszociálhatók. Tanulmányunkban a különböző ART-kezelésben részesülő HIV-fertőzöttek bél- és szájüregi mikrobiomját, valamint ezek összetételének testtömegindexszel (BMI) való összefüggéseit vizsgáltuk” - nyilatkozta Aswathy Narayanan, a tanulmány első szerzője.
“Az antivirális szerek egyik csoportjával, az integráz-száltranszfer-gátlókkal (INSTI, integrase strand transfer inhibitor) kezelt HIV-fertőzötteknél magasabb volt a Faecalibacterium és a Bifidobacterium szintje a bélben, míg az antivirális szerek másik csoportját, a nem nukleozid reverz transzkriptázgátlókat (NNRTI, non-nucleoside reverse transcriptase inhibitors) szedőknél a Megasphaera és a Staphylococcus túlsúlya volt megfigyelhető. A magasabb BMI-vel rendelkező HIV-fertőzöttek bélrendszerében a Bifidobacterium és a Dorea nagyobb mennyiségben történő előfordulását is kimutattuk.”
A tanulmány eredményei azért jelentősek, mivel világszerte közel 30 millió HIV-fertőzöttet kezelnek antiretrovirális terápiával. A vizsgálatban a kutatók 69 HIV-fertőzött és 80 egészséges kontrollszemélytől gyűjtöttek széklet- és nyálmintákat, és ezek alapján elemezték a mikrobiom összetételének összefüggését az ART-kezeléssel és a BMI-vel.
Piotr Novak és Shilpa Ray, a tanulmány társszerzői kifejtették: „Kutatásunk következő lépése a mikrobiomok vizsgálata lesz shotgun szekvenálással, annak érdekében, hogy tovább vizsgáljuk azokat a biológiai útvonalakat, amelyeken keresztül az egyes antiretrovirális szerek befolyásolják a bél- és szájüregi mikrobiomot. Emellett longitudinális vizsgálatokat is tervezünk, hogy megvizsgáljuk a mikrobiom időbeli változásait és azok összefüggését különböző klinikai paraméterekkel, például a CD4 számmal, a BMI-vel és más gyulladásos markerekkel.”
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Antiretroviral therapies impact gut microbiome in people living with HIV, study finds
Irodalmi hivatkozás:
Aswathy Narayanan et al, Exploring the interplay between antiretroviral therapy and the gut-oral microbiome axis in people living with HIV, Scientific Reports (2024). DOI: 10.1038/s41598-024-68479-4