Az elhízott fiatalokat jobban veszélyezteti a COVID-19
Egy, a Lancet-ben most megjelent új feldolgozás szerint, azok a fiatal betegek, akik súlyos COVID-19 fertőzés miatt az intenzív ápási osztályokra kerülnek, rendszerint túlsúllyal küszködnek.
- Szív- érrendszeri betegek ellátása a járvány idején
- Szívinfarktus ellátása a COVID-19 járvány alatt
- COVID-19 és más betegségek
- COVID-19 prognózisa diabetesben
- A COVID-19 a vesét is megtámadja
- A gyermekek és felnőttek COVID-19 fertőzésének különbségei
- Kaphat-e az asztmás beteg szteroidot a COVID-19 idején?
- Tanácsok az intenzív osztályos személyzet jóllétének megőrzéséhez a koronavírus-járvány alatt és után
- Kell-e mesterséges lélegeztetés COVID-19 pneumoniában?
- Kardiopulmonális újraélesztés a COVID-19 járványban
- A COVID-19 fertőzéshez társuló véralvadási zavarok
Dr. David Kass kardiológus professzor (Johns Hopins University School of Medicine, Baltimore, Maryland) elmondta, hogy „az obesitas önmagában is elégséges kockázati faktornak látszik ahhoz, hogy a SARS-CoV-2-vel fertőzött fiatalabb emberek az intenzív osztályokon kössenek ki.” Azt üzeni a túlsúlyos 35 éveseknek, hogy ne érezzék biztonságban magukat, legalább annyira veszélyeztetettek, mint 60-70 éves, normál testsúlyú szüleik.
Az USA egyetemi kórházaiban fekvő 265 betegről március végén - április elején készített pillanatkép szerint 58%-ban férfiakon észlelték, hogy az obesitas a súlyos COVID-19 fertőzés egyik legnagyobb kockázati faktora. Egy nagy esetszámú brit vizsgálat is igazolta, hogy az obesitas még a kísérő betegségekhez való igazítás után is jelentősen befolyásolta a COVID-19 fertőzés miatti kórházi halálozást.
Dr. Steven Heymsfield (az Obesity Society volt elnöke) pedig arra figyelmeztet, hogy bár a tipikus COVID-19 betegnek rendszerint egy idősebb embert képzelünk el, de a fiatal-középkorú, tüneteket mutató obes személyeknél mindenképp gondolni kell a koronavírus fertőzöttség lehetőségéra, mielőtt más betegségre gyanakodnánk, és mihamarabb el kell végeztetni a vírus-tesztet, továbbá fokozott éberséggel kell figyelni az elhízott fiatalokat, hogy elkerülhetők legyenek a súlyos COVID-19 megbetegedések.
Az obesek extra COVID-19 kockázatának hármas mechanizmusa
A sürgősségi osztályok betegeit elemző eddigi legnagyobb vizsgálat 1591 olasz fertőzöttre terjedt ki, közülük 203 volt 51 évesnél fiatalabb. Leggyakoribb kísérőbetegségek a magas vérnyomás, a kardiovaszkuláris betegségek, a 2-es típusú diabetes volt, hasonlóan a kínai betegek esetén tapasztaltakhoz. Az Egyesült Államokban a COVID-19 rohamos terjedésekor elsősorban a magas életkort tekintették kockázati faktornak, az obesitast nem vették figyelembe, de egyre inkább nyilvánvalóvá vált, hogy alábecsülték a testsúly szerepét. Ezért Dr. Kass és mtsai a Johns Hopkins, a Cincinatti Egyetem, a New York Egyetem, a Washington Egyetem, a Pennsylvania Egyetem és a Florida Health intenzív terápiás részlegein fekvő COVID-19 betegek adatait dolgozták fel. Szignifikáns fordított arányt mutatott a súlyos fertőzöttek életkora és BMI-je, azaz a fiatalok testtömege-nemtől függetlenül- nagyobb volt, mint a hasonlóan súlyos állapotú idősebbeké. A fiatalok átlagos BMI-je 29,3 kg/m² volt, csak 25%-uk volt normál testsúlyú (BMI 26 kg/m² alatt), viszont negyedük kifejezetten elhízott volt (BMI 34,7 kg/m² fölött). Bár az obesitas mellé általában diabetes, kardiovaszkuláris betegségek, hipertonia, és egyéb komorbiditás társul, ebben a kis mintában nem voltak az elhízott betegeknek kísérőbetegségei, amelynek egyik magyarázata, hogy ezek kifejlődéséhez idő kell.
Dr. Kass szerint az obesitas többféleképpen is hajlamosít a COVID-19 súlyosabb lefolyására. A hasi zsír felnyomja a háton fekvéskor a rekeszizmot, ezzel akadályozza a légzést. A kóros obesitas már önmagában is proinflammatorikus elváltozás. A mostani koronavírus fertőzés az immunrendszer nem megfelelő reakciója és a citokinvihar miatt sokkal súlyosabb, mint a korábbi koronavírus fertőzések, és ezt egy meglévő proinflammatorikus állapot csak súlyosbíthatja. Ráadásul az angiotenzin-konvertáló enzim-2 (ACE-2) receptor -amelyhez a SARS-CoV-2 vírus kötődik- nagyobb mértékben expresszálódik a zsírszövetben, mint a tüdőben. Ez kiváló hely a vírus replikálódása számára, így az elhízottakban több vírus szaporodhat.
Mindezek különösen megszívlelendők a nyugati társadlmak számára, ahol a lakosság nagy százaléka túlsúlyos. Különösen azért veszélyes a dolog, mert míg a inkább a nem obes embereket támadja meg, de az elhízottakban súlyosabb lehet a betegség lefolyása. Az is gondot jelent, hogy az elhízottak nehezebben veszik a levegőt, így ha a COVID-19 is épp nehezített légzéssel jelentkezik, az érintettek nem veszik észre a tünetet, és csak későn érzékelik, hogy már szinte alig kapnak levegőt. Addigra már akár 7-10 napja is megfertőződhettek és állapotuk gyorsan válik súlyosabbá. Az obes személyeket fel kell világosítani, hogy figyeljenek magukra, hisz a COVID-19 későn észrevett tünetei nagyon veszélyesek lehetnek számukra.
Források: