Az opioid addikció kezelésének korlátai az USA-ban
Az USA egyes etnikumai között drámai különbségek vannak a buprenorfinhoz való hozzájutásban.
Egy új kutatás szerint kisebbségekhez tartozó opioid addikcióban szenvedő amerikaiaknak fehér társaiknál jóval kevesebb esélyük van arra, hogy függőségük kezelésére buprenorfint írjanak fel számukra.
A JAMA Psychiatry 2019. május 8-i számában online megjelent tanulmány szerzői a National Ambulatory Medical Care Survey és a National Hospital Ambulatory Medical Care Survey 2012 és 2015 közötti, 13,4 millió járóbeteg-megjelenést tartalmazó adatbázisából kiemelték azokat az eseteket, amikor az ambuláns vizit alkalmával buprenorfint írtak fel. A szerzők arra voltak kiváncsiak, hogy a különböző etnikumhoz tartozók milyen eséllyel férnek hozzá a buprenorfinhoz, amely az opioid addikció (OUD, opioid use disorder) egyik igazolt kezelési lehetősége, felírása ilyen célból teljesen legális.
Számításaik szerint 2004 és 2015 között 32%-kal (0,04%-ról 0,36%-ra) nőtt azoknak az orvos-beteg találkozóknak az aránya, amikor buprenorfin felírás történt. A szert számottevően többször (35-ször gyakrabban) rendelték a fehér betegeknek (12,7 millió, 95%CI 8,6-16,8 millió) az egyéb etnikumhoz tartozó betegekhez viszonyítva (363.000, 95%CI 134.000-594.000). A feketebőrű betegeknek jelentősen kevesebb esélyük van arra, hogy buprenorfin receptet kapjanak (a fizetési módhoz, a nemhez és az életkorhoz igazítva, OR: 0,23, 95%CI 0,13-0,44). Ugyanakkor a szerzők megjegyzik, hogy a két adatbázis adatai nem tartalmazták az OUD prevalenciáját, de a 2017-es National Survey on Drug Use and Health szerint az OUD prevalenciája a fekete és a fehér felnőttek körében hasonló (3,5% és 4,7%).
A betegek csaknem 40%-a készpénzzel fizetett a szerért, közel 35%-uknak a magánbiztosítása fedezte a költségeket. A beteg anyagi helyzete is lényeges szempont az orvos döntésekor: Ohio államban pl. az orvosok fele csak akkor javasolja a buprenorfint kezelést, ha a beteg azt ki tudja fizetni, ami újabb akadályt jelent az alacsony keresetűek számára.
A tanulmány első szerzője, Dr. Pooja Lagisetty (University of Michigan Medical) elmondta a Medscape Medical News-nak, hogy bár az OUD túladagolás minden etnikumot egyformán érint „kutatásunk rávilágított, hogy az opioid addikcióban szenvedő amerikai betegek körében etnikai és szocioekonómiai háttér szerint óriási különbségek vannak a buprenorfinhoz való hozzájutásban”, bár igen fontos lenne, hogy „OUD-ban szenvedő betegek etnikumtól, vagy fizetőképességtől függetlenül, egyenlően juthassanak hozzá ehhez a kezeléshez", hisz az opioidokkal összefüggő halálozás egyre nő az Egyesült Államokban.
Eddig még nem történt olyan vizsgálat, mely széleskörűen tanulmányozta volna a buprenorfin felírását, bár már volt egy előző vizsgálat, melyben New York City környékén kimutatták a buprenorfin kezelések faji és etnikai alapon észlelhető egyenlőtlenségét (Hansen).
Dr. Brendan Saloner (Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, Baltimore, Maryland) a tanulmányhoz fűzött kommentárjában elmondta, hogy az OUD buprenorfinnal történő kezeléséhez való hozzájutás a kedvező anyagi helyzetű közösségekre korlátozódik, és csak nagyon kis százalékban jutnak hozzá a szegények vagy a kisebbséghez tartozók, részben azért, mert a kezelés költségeit csak igen kevés magánbiztosítás fedezi.
Forrás: