Bőrbetegség elleni szerek sclerosis multiplexben?
A legújabb kutatások szerint saját őssejtjeik aktiválásával gyógyulhatnak a sclerosis multiplexben szenvedő betegek. Amerikai kutatók laboratóriumi vizsgálatokkal igazolták, hogy kettő, bőrbetegség kezelésére használt gyógyszer segíthet a károsodott idegsejtek regenerálásában.
- Sclerosis multiplex
- Jelentős áttörés a sclerosis multiplex terápiájában
- Az őssejt transzplantáció megállíthatja a sclerosis multiplex progresszióját
- Befolyásolja-e a táplálkozás a sclerosis multiplex kialakulását?
- Fiatalkori elhízás is állhat a sclerosis multiplex hátterében
- Bizonyos hormonok sclerosis multiplexre hajlamosíthatnak
- Speciális MR-vizsgálat segítheti a sclerosis multiplex diagnózisát
- Az idegkárosodás kijavítása sclerosis multiplexben
Az egészséges idegrostokat mielinhüvely veszi körül, ami az agyban és a gerincvelőben speciális gliasejtekből képződik. Ez az izoláló burok teszi lehetővé az idegi ingerület gyors továbbítását. A sclerosis multiplex (SM) olyan autoimmun betegség, melyben a kóros immunválasz következtében fellépő gyulladásos folyamatok a mielinhüvelyt károsítják, ami különböző neurológiai tüneteket okoz. A gyógyíthatatlan betegség kezelésére jelenleg gyulladáscsökkentő szereket alkalmaznak. Egy amerikai kutatócsoport azonban egereken és emberi sejteken egy egészen új terápiás eljárást tesztel. Két hatóanyagot találtak, ami a központi idegrendszerben úgy aktiválja az őssejteket, hogy azok regenerálják a károsodott mielinburkot. Ezzel az eljárással állatkísérletekben egyértelműen sikerült a betegség tüneteit enyhíteni, írják a Nature című szaklapban.
Paul Tesar (Case Western Reserve University, Cleveland) szerint céljuk, hogy olyan hatóanyagokat találjanak, amelyek a szervezet saját őssejtjeit arra ösztönzik, hogy az SM miatt elpusztult sejteket pótolják. Őssejtekből differenciált szövetek transzplantációja helyett, a károsodott idegszövetekben lévő őssejteket próbálták mielin-termelésre bírni. Hogy ez megvalósuljon, az őssejteknek oligodendrocitává kell differenciálódniuk. Ez a gliasejtek azon fajtája, ami képes a mielinhüvely helyreállítására. A vizsgálatok során 727, különböző megbetegedés kezelésére alkalmazott gyógyszer hatását tesztelték.
Két hatóanyag bizonyult különösen ígéretesnek, a bőrgomba ellen adott mikonazol, és a klobetazol, amit gyulladásos bőrbetegségek (neurodermitisz, pikkelysömör) terápiás kezelésében alkalmaznak. Az intravénásan beadott szerek hatására az SM-szerű megbetegedést mutató egerekben oligodendrociták fokozott képződését figyelték meg, illetve a betegség tünetei is enyhültek. A tenyészetekben a humán oligodendroglia elődsejtek hasonló reakciót mutattak, mint az egerek elődsejtjei. A mikonazol és a clobetasol a véráramból jutnak az agyba, a két szer hatásmechanizmusa azonban még nem tisztázott. A mikonazol a mielinképzést fokozza, de a károsodott immunfunkciót nem befolyásolja, a klobetazol az immunrendszer reakcióját is elnyomja.
Jelenleg a humán orvoslásban mindkét szer csak a bőr külsőleges kezelésére engedélyezett. Az intravénás adagolás lehetséges mellékhatásait további kutatásokkal kell megvizsgálni, és amíg ezzel kapcsolatban nincsenek eredmények, a két gyógyszer nem használható az SM terápiájában. Valószínű, hogy a hatóanyagok kémiai módosítására lesz szükség, hogy semmilyen egészségügyi kárt ne okozzanak.