Kognitív hanyatlás COVID-19 után
Egy új megfigyeléses vizsgálat "mérhető", bár korlátozott mértékű kognitív hanyatlást talált a COVID-19 tartós tüneteivel küzdő embereknél.
A COVID-19-et okozó vírussal, a SARS-CoV-2-vel való fertőzést követően kognitív és memóriakárosodás léphet fel, ami a hosszan tartó COVID-ben szenvedőknél súlyosabb.
Azoknál, akik legalább két oltást kaptak, kevesebbszer fertőződtek meg, valamint azoknál, akik a SARS-CoV-2 későbbi változatával fertőződtek, kisebb volt a kognitív hanyatlás mértéke.
A londoni Imperial College (Egyesült Királyság) új tanulmánya egyértelműen igazolta, hogy a COVID-19-et okozó vírussal, a SARS-CoV-2-vel fertőzött emberek mérhető kognitív károsodást mutattak azokhoz képest, akik nem fertőződtek meg a koronavírus egyik variánsával sem. Míg az enyhe fertőzésen átesett, vagy a hosszú COVID-19-ben nem szenvedő személyek esetében a kognitív és memóriazavarok csekélyek voltak, addig a súlyosabb, intenzív osztályos ápolást igénylő fertőzések hatása sokkal kifejezettebb volt. A védőoltások egyértelmű protektív hatása ismét igazolódott.
A The New England Journal of Medicine- ben megjelent tanulmányban többszörös regressziós elemzéssel 112 964 angliai felnőtt eredményeit analizálták. A résztevők kérdőíveket és saját számítógépükön vagy laptopjukon meghatározott sorrendben 8 online kognitív tesztet töltöttek ki.
Azok a résztvevők, akik felépültek COVID-19-ből és a tüneteik kevesebb mint 4 hét alatt megszűntek – vagy legfeljebb 12 hétig tartottak, enyhe kognitív deficitetet mutattak a "nem-COVID-19 csoportba" tartozókhoz képest, akik soha nem fertőződtek meg a SARS-CoV-2 vírussal vagy volt teszttel igazolt fertőzésük. Azoknál, akiknél a kezdeti fertőzésből való felépülés után több mint 12 héttel is megmaradtak a betegség tünetei - például krónikus fáradtság, légzési nehézségek vagy neurológiai problémák -, nagyobb mértékű kognitív deficit volt tapasztalható, csakúgy, mint azoknál, akik a SARS-CoV-2 vírus korai változatával fertőződtek meg.
"Azáltal, hogy egy innovatív kognitív tesztet használtak, amelyet olyan emberek is kitöltöttek, akik nem voltak COVID-19-es betegek, ez a fontos és jól kivitelezett vizsgálat az első pontos számszerűsítést nyújtja a kognitív hiányosságok mértékéről azoknál az embereknél, akik COVID-19-es betegek voltak" - nyilatkozta Dr. Maxime Taquet, az Oxfordi Egyetem NIHR Academic Clinical Fellow in Psychiatry munkatársa, aki nem vett részt a vizsgálatban.
A súlyosabb kognitív problémák kockázata majdnem kétszer akkora volt azoknál, akik átestek a COVID-19 megbetegedésben, és háromszor akkora volt azoknál, akik COVID-19-cel kerültek kórházba. Továbbra sem tudjuk, hogy ezek a kognitív problémák fennállnak-e vagy javulnak a fertőzést követő években, hogyan befolyásolák az emberek mindennapi életét és munkaképességét és mi a biológiai magyarázatuk.
A COVID-19 mentális és pszichológiai hatásai azóta állnak a vizsgálatok középpontjában, amióta kiderült, hogy 2020-ban bizonyítékok merültek fel a SARS-CoV-2 fertőzésekkel kapcsolatban. Ez a tanulmány megerősíti azt az elképzelést, hogy a COVID-ot követő kognitív károsodás meglehetősen gyakori, és a fertőzést követően hónapokig fennmaradhat, még azokban az esetekben is, amelyek nem voltak olyan súlyosak.
Forrás:
Al-Aly Ziyad, Rosen Clifford J.(2024) Long Covid and Impaired Cognition — More Evidence and More Work to Do. N Engl J Med 390:9, 858-860.