Kolangiokarcinóma elleni készítmény
Az EMA CHMP pozitívan véleményezte a kolangiokarcinóma kezelésére szolgáló Pemazyre (pemigatinib) készítményt.
- A hepatocellularis carcinoma diagnosztikája és differenciáldiagnosztikája – a szövettani diagnosztika kihívásai
- A DNAJB1-PRKACA fúziós gén hepatocellularis carcinomában, hasnyálmirigy és epeúti kiindulású neoplasmákban
- Aszpirin és a biliáris traktus daganatai
- Máj- és vesebetegségek összefüggései
- Mesterséges epevezetékeket hoztak létre
- Epeúti karcinóma: epidemiológia és korai felismerés
Az Európai Gyógyszerügynökség emberi felhasználásra szánt gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága (CHMP) január 29-én pozitív véleményt fogalmazott meg a kolangiokarcinóma kezelésére szolgáló Pemazyre (pemigatinib, 4,5 mg, 9 és 13,5 mg-os tabletta) készítményre (kérelmező: Incyte Biosciences Distribution B.V.) vonatkozó feltételes engedély kiadására. A teljes indikáció szerint a Pemazyre monoterápiában ajánlott lokálisan előrehaladott vagy áttétes FGFR2 (fibroblaszt növekedési faktor receptor 2) fúziót vagy átrendeződést mutató kolangiokarcinóma kezelésére, mely relapszust mutatott vagy refrakternek bizonyult legalább egy szisztémás terápiát követően. A készítményt epevezetékrák kezelésében jártas orvos írhatja fel.
Az Egyesült Államokban az FDA már 2020 áprilisában engedélyezte a készítmény forgalmazását azonos márkanéven. A diagnózis időpontjában a betegek többségénél a kolangiokarcinóma már előrehaladott állapotban van, azaz sebészeti úton nem kezelhető. A készítmény jóváhagyásáig nem állt rendelkezésre engedéllyel rendelkező terápia, ezért a standard kezelés egyéb kemoterápiás készítmények kombinációban történő alkalmazása volt. A kolangiokarcinómás betegek 9-14%-ánál mutathatók ki FGFR2 fúzióval rendelkező tumorok.
A hatóanyagról (pemigatinib) és mellékhatásairól
A Pemazyre hatóanyaga, a pemigatinib (ATC kód: L01EX20) egy protein-kináz gátló, mely az FGFR1, 2 és 3 gátlásával akadályozza meg az FGFR foszforilációját és szignalizációját, ezzel csökkentve az FGFR gént érintő genetikai elváltozásokat (pontmutációk, amplifikációk, fúziók és átrendeződések) mutató sejtek életképességét. A készítmény alkalmazása során leggyakrabban tapasztalt mellékhatások a hiperfoszfatémia, alopécia, hasmenés, körömtoxicitás, kimerültség, émelygés, sztomatitisz, székrekedés, szem- és szájszárazság, arthralgia, hipofoszfatémia és bőrszárazság voltak.
Klinikai vizsgálatok
Az FDA 2020 áprilisában a forgalmazási engedélyt a 147 beteg bevonásával végzett nyílt elrendezésű, multicentrikus fázis II FIGHT-202 és a randomizált, aktív kontrollos, 432 beteg bevonásával készült fázis III FIGHT-302 klinikai vizsgálatok eredményei alapján adta ki. A vizsgálatok során a betegek 21 napos ciklusokban (14 napig napi egy tabletta, majd 6 nap szünet) szedték a készítményt a betegség progressziójáig vagy tolerálhatatlan mellékhatások jelentkezéséig. Az elsődleges végpont a tumorok zsugorodása alapján meghatározott teljes válaszarány (ORR, overall response rate) volt, ami 36%-os értéket mutatott (a betegek 2,8%-ánál teljes, míg 33%-ánál részleges választ jegyeztek fel). A klinikai választ mutató betegek 63%-ánál legalább 6 hónapig, míg 18%-uknál legalább 12 hónapig sikerült a választ fenntartani.
Az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek bizottsága (CHMP) által a januári ülésen adott pozitív vélemény a forgalmazási engedély kiadásának érdekében lefolytatott eljárás egyik legfontosabb állomása. A CHMP állásfoglalása most az Európai Bizottság elé kerül, és az intézmény dönt az uniós forgalomba hozatali engedély kiadásáról a CHMP pozitív véleményének kiadásától számított 67 napon belül. A termék alkalmazásával kapcsolatos részletes információkat az alkalmazási előirat (SmPC - Summary of Product Characteristics) tartalmazza majd, mely az Európai Unió összes hivatalos nyelvén elérhető lesz, amint az Európai Bizottság kiadja a forgalomba hozatali engedélyt. A forgalomba hozatali engedély kiadását követően az egyes uniós országok tagállami szinten döntenek majd a készítmény áráról és támogatásáról, figyelembe véve a gyógyszernek az adott ország nemzeti egészségügyi rendszerében betöltött várható szerepét, felhasználását.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Meeting highlights from the Committee for Medicinal Products for Human Use (CHMP) 25-29 January 2021
Summary of opinion – Pemazyre (EMA)
FDA Approves First Targeted Treatment for Patients with Cholangiocarcinoma, a Cancer of Bile Ducts
FDA approves Incyte’s Pemazyre as first targeted drug for bile duct cancer