Lefamulin közösségben szerzett tüdőgyulladásra
Az EMA CHMP pozitívan véleményezte a kórházon kívül (közösségben) szerzett bakteriális eredetű tüdőgyulladás kezelésére szolgáló Xenleta (lefamulin) antibiotikumot.
- Új antibiotikum közösségben szerzett tüdőgyulladás kezelésére
- Hármas hatóanyagú antibiotikum húgyúti és hasüregi fertőzésekre
- Antibiotikumhasználat a multirezisztens baktériumok elleni küzdelemben
- Új szer várható nozokomiális tüdőgyulladás ellen
- Hiányosságok és túlzások az antimikrobás szerek profilaktikus alkalmazásában
- Új antibiotikumot engedélyezett az FDA
- Végre egy új antibakteriális szer
Az Európai Gyógyszerügynökség emberi felhasználásra szánt gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága (CHMP) május 28-án pozitív véleményt fogalmazott meg a kórházon kívül (közösségben) szerzett bakteriális eredetű tüdőgyulladás (CABP, community-acquired bacterial pneumonia) kezelésére szolgáló Xenleta (lefamulin) antibiotikummal szemben (kérelmező: Nabriva Therapeutics Ireland DAC). Korábbi cikkünkben (Új antibiotikum közösségben szerzett tüdőgyulladás kezelésére) már beszámoltunk arról, hogy az Egyesült Államok Élelmiszer és Gyógyszer Hatósága (FDA) 2019. augusztus 19-én ún. „fast track” eljárás keretében engedélyezte a készítményt. A „fast track” engedélyezési útvonal során FDA már a gyógyszer fejlesztése során segítséget nyújt, később pedig az engedélyezési folyamatot is felgyorsítja, ha az új szer súlyos állapotok (pl. AIDS, Alzheimer-kór, szívelégtelenség, rákos megbetegedések, epilepszia, depresszió, cukorbetegség, de egyedi elbírálás alapján más állapot is lehet) kezelésére szolgál, vagy ha kielégítetlen gyógyászati szükségletet lát el. A Xenleta különlegessége az új hatásmechanizmus, és csaknem két évtizede ez az első új monoterápiás kezelés felnőtt betegek CABP fertőzésének kezelésére. A Xenleta tabletta (600 mg, 12 óránként) és intravénás oldat (150 mg, 12 óránként) formában is elérhető (átlagosan 5-7 napos alkalmazás szükséges), így az orvos szabadon választhatja meg az adagolási módot. Jelenleg az Egyesült Államokban az évente körülbelül 5 millió tüdőgyulladásban szenvedő beteg átlagosan 3-4 napot tölt kórházban, ami évente 17 milliárd dolláros kórházi kezelési költséget jelent, és a Xenleta flexibilis adagolási módjának köszönhetően a kórházi tartózkodás elkerülhető vagy lerövidíthető, ami jelentős megtakarítást jelenthet az egészségügyi rendszer számára. A Xenleta teljes indikációja:
Felnőtt betegek közösségben szerzett tüdőgyulladásának kezelésére olyan esetekben, amikor a CABP kezdeti kezelésére általánosan használt antibakteriális készítmények alkalmazása nem javasolt, vagy ha hatástalannak bizonyultak.
A hatóanyagról (lefamulin)
A Xenleta hatóanyaga, a lefamulin az első szisztémás hatású félszintetikus pleuromutilin antibiotikum, mely magas affinitással és specificitással kötődik a riboszómák 50S alegységének peptidil-transzferáz komponenséhez, így gátolja a baktériumok fehérjeszintézisét. A gyógyszercsoportba tartozik még a retapamulin (topikális felhasználású szer), a jelenleg vizsgálati fázisban lévő azamulin, valamint az állatgyógyászati alkalmazásra engedélyezett valnemulin és tiamulin. A hatóanyagcsoportot még az 1950-es években fedezték fel, a Clitopilus passeckerianus (korábban Pleurotus passeckerianus) gomba anyagcsereterméke. A Xenleta új hatásmechanizmusa, valamint a két globális fázis III klinikai vizsgálat eredményei alapján alkalmas lehet a CABP monoterápiában történő első vonalbeli kezelésére felnőtt betegeknél. Az új hatásmechanizmus miatt más antibiotikumokkal összehasonlítva kisebb a rezisztencia kialakulásának valószínűsége, illetve nem alakul ki keresztrezisztencia béta-laktám, fluorokinolon, glikopeptid, makrolid és tetraciklin antibiotikumokkal.
Klinikai vizsgálatok, mellékhatások
A Xenleta biztonságosságát és hatásosságát két globális, fázis III klinikai vizsgálatban értékelték (LEAP 1 és LEAP 2, NCT02559310) összesen 1289 betegnél. Mindkét vizsgálatban a kezelt populáció átlagos életkora 61 év volt (19-97 éves életkortartomány), a betegek 42%-a 65 évnél idősebb, 18%-uk pedig 75 évnél idősebb volt. A betegek körülbelül felénél károsodott vesefunkciót, gyakran magas vérnyomást, asztmát/COPD-t és diabetes mellitust mutattak ki a kiindulásnál, ami nagy vonalakban jól tükrözi a CABP-ban szenvedő átlagos betegpopulációt. A LEAP 1 vizsgálatban a Xenleta non-inferioritást mutatott a (linezoliddal együtt vagy anélkül alkalmazott) moxifloxacinnal szemben a kezelés megkezdését követő 72-110 órán belül. A LEAP 2 vizsgálatban pedig a Xenleta 5 napos alkalmazása során vizsgálták a korai klinikai válaszarányt (ECR, early clinical response) a moxifloxacin 7 napos alkalmazásával összehasonlítva, és mindkét esetben 90% körüli válaszarányt sikerült elérni. A 65 évnél idősebb betegeknél az ECR igen hasonló volt a 65 évnél fiatalabb betegek válaszarányához. A leggyakoribb mellékhatások a Xenleta alkalmazása során a beadási hely körül jelentkező reakciók (7%) és a hasmenés (7%), valamint émelygés (4%), hányás (2%), májenzimszint-emelkedés (2%), hipokalémia (1%), álmatlanság (1%) és fejfájás (1%) voltak. A betegek 3,3%-ánál kellett felfüggeszteni a kezelést, a 28 napos mortalitás pedig a LEAP 1 és LEAP 2 vizsgálatokban egyaránt 1% körüli volt mind a Xenleta, mind a komparatív készítmény esetében. A beadási hely környékén fellépő reakciók miatt a betegek kevesebb mint 1%-ánál, a tabletta formátum esetében pedig gasztrointesztinális jellegű panaszok miatt szintén kevesebb mint a betegek 1%-ánál kellett felfüggeszteni a kezelést.
Az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek bizottsága (CHMP) által a májusi ülésen adott pozitív vélemény a forgalmazási engedély kiadásának érdekében lefolytatott eljárás egyik legfontosabb állomása. A CHMP állásfoglalása most az Európai Bizottság elé kerül, és az intézmény dönt az uniós forgalomba hozatali engedély kiadásáról a CHMP pozitív véleményének kiadásától számított 67 napon belül. A termék alkalmazásával kapcsolatos részletes információkat az alkalmazási előirat (SmPC - Summary of Product Characteristics) tartalmazza majd, mely az Európai Unió összes hivatalos nyelvén elérhető lesz, amint az Európai Bizottság kiadja a forgalomba hozatali engedélyt. A forgalomba hozatali engedély kiadását követően az egyes uniós országok tagállami szinten döntenek majd a készítmény áráról és támogatásáról, figyelembe véve a gyógyszernek az adott ország nemzeti egészségügyi rendszerében betöltött várható szerepét, felhasználását.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Summary of opinion (CHMP) - Xenleta
Approval of six novel meds recommended at EMA/CHMP May meeting
FDA Approves Xenleta (lefamulin) to Treat Community-Acquired Bacterial Pneumonia (CABP)
FDA approves Nabriva’s Xenleta to treat CABP in adults