Még 75 évesen is érdemes leszokni a dohányzásról
Egy kutatás a különböző életkorokban való leszokás várható élettartam-nyereségét vizsgálta.
- Dohányzás és hidradenitis suppurativa kockázat
- Megfejtették, miért okoz rémálmokat a vareniklin
- Új tüdő- és bőrrák elleni gyógyszert engedélyeztek
- Terápiarezisztencia letörése tüdőrákban
- Immunterápiák eltérő hatásossága tüdőrákban
- Ígéretes terápiás vakcina tüdőrákra
- Minirobotok tüdőrák első jeleinek felismerésében
- A korai stádiumú tüdőrák egyszerű felismerése
Az American Journal of Preventive Medicine folyóiratban június 25-én jelent meg a University of Michigan School of Public Health kutatóinak cikke, amelynek fő megállapítása, hogy a dohányzásról való leszokás akár 75 éves korban is jelentősen megnövelheti a várható élettartamot. A kutatás a dohányzás várható élettartamra gyakorolt hatását mérte 10 éves időközönként 35-75 éves kor között annak érdekében, hogy meghatározzák a dohányzásról való leszokás lehetséges előnyeit. Az eredmények azt mutatják, hogy bár a dohányzásról való leszokás előnyei az életkor előrehaladtával csökkennek, az idősebbek esetében még mindig jelentős előnyök mutathatók ki.
A cikk első szerzője, Thuy T.T. Le szerint: “Az elmúlt évtizedben figyelemre méltó csökkenést tapasztaltunk a fiatal felnőttek között a dohányzók arányában. A dohányzó idősebb felnőttek körében azonban az arányok stagnáltak, és tudomásunk szerint semmilyen kutatás nem állapította meg, hogy a leszokás milyen előnyökkel járna számukra. Vizsgálatunkkal rá akartunk mutatni arra, hogy a dohányzásról való leszokás minden életkorban előnyös, és ösztönzést akartunk nyújtani a dohányzó idősebbek számára a leszokásra.”
A cigarettafüst több ezer mérgező vegyi anyagot tartalmaz, amelyek a szervezet szinte minden szervét károsítják, és számos rákos megbetegedéssel, stroke-kal, szív- és tüdőbetegséggel hozhatók összefüggésbe. Az Egyesült Államokban a dohányzás régóta a megelőzhető korai halálozás vezető oka, a becslések szerint évente 480 ezer dohányzással összefüggő haláleset történik. Korábbi tanulmányok következetesen bizonyították, hogy a dohányzásról való leszokás bármely életkorban egészségügyi előnyökkel jár.
A most közölt cikk az első olyan tanulmány, amely a 65 évnél idősebb populációban számszerűsíti a dohányzásról való leszokás hatását. A kutatók a dohányzás okozta összes halálozási relatív kockázatot használták fel a dohányzás okozta összes halálozás relatív kockázatának kiszámításához, hogy olyan életkori felosztás szerinti táblázatokat készítsenek, amelyek megmutatják a dohányzásról való leszokás előnyeit a különböző életkorokban. Az adatok a különböző életkorokban dohányzó egyének által elvesztett várható életéveket mutatják azokhoz képest, akik soha nem dohányoztak. Azok, akik jelenleg 35, 45, 55, 65 vagy 75 éves korukban dohányoznak, és akik felnőtt korukban egész életükben dohányoztak eddig az életkorig, átlagosan 9,1, 8,3, 7,3, 5,9, illetve 4,4 életévet veszítenek, ha életük hátralévő részében továbbra is dohányoznak a soha nem dohányzókhoz képest. Ha azonban ezekben az életkorokban abbahagyják a dohányzást, akkor átlagosan 8,0, 5,6, 3,4, 1,7 és 0,7 év veszteséget kerülnek el. Azoknak, akik 65 éves korukban hagyják abba a dohányzást, 23,4% az esélye, hogy legalább plusz egy életévet nyernek, 75 éves korban pedig 14,2%.
Ez a tanulmány kiegészíti azokat az ismereteket, amelyek alátámasztják azt a rendkívül fontos megállapítást, hogy a dohányzásról való leszokás a legjobb dolog, amit az emberek tehetnek a várható élettartamuk növelése érdekében. Az eredmények szerint a 65 éves korban leszokó személyek közel 10%-a legalább 8 évvel hosszabbítja meg életét azokhoz képest, akik nem szoknak le. Ezen túlmenően a 75 éves korukig leszokók 8%-a legalább 4 évvel hosszabbítja meg életét azokhoz képest, akik továbbra is dohányoznak. A 75 éves dohányosok további várható élettartama 9 év. Ha ez a személy leszokik, (átlagosan) 0,7 plusz évet nyer (a várható élettartam 7,8%-át), és a leszokó személyek 8%-a legalább 4 évet nyer vissza (azaz esetükben az ebben a korban várható élettartamot 45%-kal hosszabbítja meg).
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Late-life smoking cessation can significantly extend life expectancy
Life expectancy study shows it's never too late to stop smoking
The Benefits of Quitting Smoking at Different Ages
Irodalmi hivatkozás:
Le, T. T. T., et al. (2024). The Benefits of Quitting Smoking at Different Ages. American Journal of Preventive Medicine. doi.org/10.1016/j.amepre.2024.06.020.