Menstruációs ciklus és testedzés
A menstruációs ciklus figyelembe vétele új szempont lehet az izomerősítő edzésprogramok időzítésekor, hisz a ciklus első két hetére összpontosított edzésprogram hatásosabb izomerő és az izomtömeg növelő.
Umeå Egyetem most megjelent közleményében Lisbeth Wikström-Frisén és munkatársai azt kutatták, hogy a menstruációs ciklus hogyan befolyásolja az edzésprogramok hatékonyságát. Mivel a sporttal kapcsolatos kutatások többségébe férfi résztvevőket vontak be, egészében nem sok információnk van arról, hogy a nők miként optimalizálhatják edzésprogramjukat hormonális ciklusuk alapján.
Lisbeth Wikström-Frisén 59 nő részvételével lefolytatott vizsgálatának célja e kérdés tisztázása volt. A résztvevők a láb 4 hónapos rezisztenciatréningjét magában foglaló programban vettek részt. Ennek során azt vizsgálták, hogy a menstruációs ciklus alapján történő edzéstervezéssel hogyan növelhető a testmozgás hatása anélkül, hogy az edzési alkalmak számát növelték volna.
Az eredmények azt mutatják, hogy azok a nők, akik a menstruációs ciklus első két hetében vettek részt a nagy gyakoriságú (hetente 5 alkalom) rezisztenciatréningen, nagyobb hatást tapasztaltak, mint azok, akiknél az edzésekre menstruációs ciklus második két hetében került sor. Nem mutatkoztak különbségek attól függően, hogy az adott személy szedett hormonális fogamzásgátlót vagy sem.
A periodikus rezisztenciatréningnek pozitív hatása lehet és hozzájárulhat a nőkre specifikus azon egészségi kockázatok csökkentéséhez, melyek a túlzott testedzés kapcsán fenyegethetik őket. Tisztázni szükséges azt is, hogy a nők miként reagálnak a testedzésre, ha a sportteljesítményt versenysport kapcsán tovább növeljük.
Disszertációjának másik részében Wikström-Frisén 33 résztvevő kortizolszintjeit követte nyomon 9 hónapon keresztül. Az eredmények azt tükrözik, hogy a stresszhormon szintje az évszaktól függően változik, ám a hormonális fogamzásgátlót szedő nőknél összességében magasabb szintek mérhetők.
„A kortizolszint változásainak nagy jelentősége van a nők edzésprogramjainak optimalizálásakor. Ha egy fogamzásgátlót szedő nőnél emelkedett értékeket észlelünk, ezt könnyen értelmezhetnénk úgy, hogy az illető túledzette magát. Ám a mostani kutatás eredményei alapján nem feltétlenül ez a helyzet” – emeli ki Lisbeth Wikström-Frisén.