hirdetés

Okosóra-adatok a pszichiátriai betegségek diagnózisában

A viselhető okoseszközök adataiból a mesterséges intelligencia következtet például az ADHD-ra vagy a szorongásra.

hirdetés

A Cell folyóiratban január 23-án jelent meg a University of Barcelona kutatóinak cikke, amelyben több mint 5000 serdülőtől származó okosóra-adatok felhasználásával mesterséges intelligencia-modelleket tudtak betanítani arra, hogy megjósolják az esetlegesen fennálló pszichiátriai betegségeket. Az eredmények azt sugallják, hogy ezek a viselhető szenzorok lehetővé tehetik a pszichiátriai betegségek sokkal részletesebb megértését és a hatékony terápiás módszerek kiválasztását.

“A tradicionális pszichiátriai megközelítésben az orvos felméri a tüneteket, és vagy diagnosztizál egy betegséget vagy nem” - nyilatkozta Mark Gerstein professzor, a vizsgálat vezetője. “Ebben a tanulmányban azonban arra összpontosítottunk, hogy a viselhető eszközökből származó adatokat olyan módon dolgozzuk fel, amely egyrészt felhasználható a betegségek átfogóbb előrejelzésére, másrészt összekapcsolható a mögöttes genetikai tényezőkkel.”

A betegségek ilyen kvantitatív módon történő felderítése nehéz feladat, de a viselhető szenzorok, amelyek időben folyamatosan gyűjtik az adatokat, megoldást jelenthetnek erre a problémára. Az új tanulmányhoz a kutatócsoport az Adolescent Brain Cognitive Development Study adatait használta fel, amely az Egyesült Államokban az agy fejlődésének és a gyermekek egészségének legnagyobb elemszámú, hosszú távú követéssel végzett vizsgálata.

A most közölt vizsgálatban használt adatok között, amelyeket a 9-14 éves serdülők által viselt okosórákról gyűjtöttek, a pulzusszám, a kalóriafelhasználás, a fizikai aktivitás intenzitása, a lépések száma, az alvásmennyiség és az alvás intenzitása szerepelt.

“Megfelelő feldolgozás esetén az okosórák adatai „digitális fenotípusként” használhatók” - összegzett Jason Liu, a tanulmány társszerzője. A kutatók azt javasolják, hogy a digitális fenotípus kifejezést olyan tulajdonságok leírására használják, amelyek digitális eszközökkel, például okosórákkal mérhetők és nyomon követhetők.

“Ennek egyik előnye, hogy a digitális fenotípust szinte diagnosztikai eszközként vagy biomarkerként használhatjuk, és áthidalhatjuk a betegség és a genetikai adottságok közötti szakadékot is” - tette hozzá Liu.

Ennek érdekében a kutatók egy módszertant is kidolgoztak a hatalmas mennyiségű okosóra-adat megszerzésére és a nyers adatok átalakítására olyan információkká, amelyek felhasználhatók egy mesterséges intelligenciamodell betanítására.

A kutatócsoport megállapította, hogy a pulzusszám volt a legfontosabb mérőszám az ADHD előrejelzésében, míg az alvás minősége és az alvási szakaszok hossza a szorongás azonosításában bírt meghatározó jelentőséggel.

“Ezek az eredmények azt sugallják, hogy az okosórák adatai információt szolgáltathatnak arról, hogy a fizikális és egyéb paraméterek időbeli mintázatai hogyan kapcsolódnak a különböző pszichiátriai betegségekhez” - magyarázta Gerstein.

Sőt, az adatok segíthetnek a betegség különböző altípusainak megkülönböztetésében is. “Például az ADHD-n belül is vannak különböző típusok, formák” - fejtette ki Beatrice Borsari, a tanulmány másik társszerzője. “Remélhetőleg kiterjeszthetjük ezeket az ismereteket arra is, hogy segítsen különbséget tenni a figyelmetlenség és a hiperaktivitás formái között, amelyek jellemzően különböző gyógyszeres terápiákkal kezelhetők.”

Miután látták, hogy a digitális fenotípus felhasználható a pszichiátriai betegségek előrejelzésére, a kutatócsoport a Barcelonai Egyetemmel közösen kifejlesztett többváltozós statisztikai eszközök segítségével megvizsgálta, hogy segíthet-e a mögöttes genetikai tényezők azonosításában is. Amikor azt kutatták, hogy a genetikai mutációk másképp befolyásolják-e az okosóra adatait az egészséges egyéneknél, mint az ADHD-seknél, végül 37 olyan gént tudtak azonosítani, amelyek összefüggésbe hozhatók az ADHD-val. Amikor azonban hasonló elemzést végeztek annak megállapítására, hogy egyes gének összefüggésbe hozhatók-e az ADHD diagnózisával, egyet sem találtak. Ez a felfedezés rávilágít a folyamatos okosóra-adatok felhasználásának hozzáadott értékére.

Az eredmények összekapcsolják a pszichiátriai betegségeket, a digitális fenotípusokat és a genotípusokat, és megmutatják, hogy a viselhető szenzorok hogyan segíthetnek a pszichiátriai betegségek mélyebb megértésében.

“Ez a módszer nagy ígéretet hordoz a pszichiátria régóta fennálló kihívásainak megoldására, és végső soron átformálhatja a pszichiátriai betegségek genetikai és tüneti struktúráinak feltárását, mélyebb megismerését” - összegzett Walter Roberts, a tanulmány egyik társszerzője.

Bár ez a mostani tanulmány főleg az ADHD-ra és a szorongásra összpontosított, a kutatók arra számítanak, hogy a megközelítés szélesebb körben is alkalmazható lesz, így hasznos lehet például a neurológiai betegségek vagy a neurodegeneráció előrejelzésében.

 

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Smartwatches reveal insights into psychiatric illnesses and genetic links

Digital phenotyping from wearables using AI characterizes psychiatric disorders and identifies genetic associations

Irodalmi hivatkozás:

Jason J. Liu et al, Digital phenotyping from wearables using AI characterizes psychiatric disorders and identifies genetic associations, Cell (2024). DOI: 10.1016/j.cell.2024.11.012

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.