Rákgyógyszerek az epilepszia kezelésében
Azonos szignalizációs útvonalakat érint az epilepszia és több, már engedélyezett rákgyógyszer.
A Nature Communications folyóiratban november 30-án jelent meg a University of Texas Health Science Center at Houston kutatóinak cikke, amely szerint két olyan gént azonosítottak, amelyek az epilepsziával asszociálhatók, ráadásul olyan specifikus tulajdonságokat mutatnak, amelyek ígéretes diagnosztikai biomarkerekké teszik őket.
Dr. Dennis Lal vezetésével a kutatócsoport 1386 emberi agyszövet adatait elemezte epilepsziás műtéten átesett egyének génjeinek szomatikus variánsait vizsgálva. A szomatikus variánsok olyan DNS-változások, amelyek a fogantatás után következnek be, és csak az agyszövetben azonosíthatók. A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szerint az epilepszia körülbelül 3,4 millió embert érint az Egyesült Államokban, és 3 betegből 1 küzd az állapot gyógyszerrezisztens formáival. Azáltal, hogy a mostani kutatás az epilepsziát konkrét genetikai mutációkhoz kapcsolja, új megközelítést kínál a betegség megértéséhez és a kiváltó okokat kezelő terápiák kifejlesztéséhez.
A kutatás során két, az epilepsziához szorosan köthető új gént, a DYRK1A-t és az EGFR-t, valamint az epilepsziás agyi elváltozásokhoz kapcsolódó genetikai mutációikat sikerült azonosítani.
“Ezeknek a géneknek a betegséggel történő összekötése nemcsak abban segít, hogy jobban megértsük az epilepszia hátterében álló élettani folyamatokat, hanem a szövetek különleges tulajdonságait is feltárja, így értékes eszközökké válnak az állapot diagnosztizálásában” - fejtette ki Lal.
A kutatás során Lal és kutatócsoportja négy, már korábban is jól ismert gén-betegség asszociációt erősített meg (BRAF, SLC35A2, MTOR, PTPN11), és további nyolc kapcsolat fennállására szolgáltatott bizonyítékot (FGFR1, PIK3CA, AKT3, NF1, PTEN, RHEB, KRAS, NRAS). “Amint a műtét utáni agyszövet-vizsgálat a kutatáson kívül klinikailag is elérhetővé válik, ezek az eredmények régóta várt válaszokat adhatnak arra, hogy mi okozza a betegség gyógyszerrezisztens formáival küzdő betegek állapotát” - nyilatkozta Lal.
A projekt során azt is sikerült megállapítani, hogy számos olyan gén, amelyhez kapcsolódó variánsokat azonosítottak, kölcsönhatásba lép több, már FDA-engedéllyel rendelkező rákgyógyszer célpontjául szolgáló szignalizációs útvonallal. Bár az epilepsziás elváltozások mutatnak ugyan genetikai hasonlóságot a daganatokkal, számos kulcsfontosságú szempontból különböznek. A neuronok - az epilepsziában leginkább érintett sejtek - nem szaporodnak úgy, mint a rákos sejtek, ami lehetőséget teremt arra, hogy a meglévő rákgyógyszereket az epilepszia kezelésében is felhasználják.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Genetic discovery offers hope for personalized epilepsy treatments
Analysis of 1386 epileptogenic brain lesions reveals association with DYRK1A and EGFR
Irodalmi hivatkozás:
Christian M. Boßelmann et al, Analysis of 1386 epileptogenic brain lesions reveals association with DYRK1A and EGFR, Nature Communications (2024). DOI: 10.1038/s41467-024-54911-w