Új potenciális kezelési célpont gyógyszerrezisztens epilepsziában
Egy új kismolekulás szer benzodiazepinnel kombinálva gyógyszerrezisztens epilepsziában csökkentette a rohamok intenzitását és gyakoriságát.
A Cell Reports Medicine folyóiratban március 7-én jelent meg a Tufts University kutatóinak közleménye, amelyben egy olyan kismolekulás készítményről számoltak be, ami segítséget jelenthet a benzodiazepin hatóanyagú gyógyszerekre rezisztens betegek számára.
A kezeletlen vagy nem kontrollált epilepszia gyakori és hosszan tartó rohamokat eredményezhet, amelyek agykárosodást, sőt, halált is okozhatnak. Hazánkban körülbelül 50-60 ezer, az Egyesült Államokban 3,4 millió beteget kezelnek epilepsziával. Rohamok akkor lépnek fel, amikor az agyban az idegsejtek jelátvitelének bonyolult, kényes egyensúlya meghibásodik, ami miatt az idegsejtek egy csoportja abnormálisan, túlzott gyakorisággal és szinkronizáltan kezd tüzelni. A benzodiazepin hatóanyagok lelassítják az idegsejtek közötti üzenetátvitelt, így rendszerint képesek kontrollálni a betegséget, csakhogy egy idő után a betegek akár 30%-ánál is rezisztencia alakulhat ki.
A mostani vizsgálati programban a tudósok olyan gyógyszercélpontokat kerestek az agyban, amelyek nem lelassítják, hanem helyreállíthatják a normális jelátviteli funkciót.
"Rágcsálómodelleken végzett és humán kutatások korábban már kimutatták, hogy az agyban a kálium-klorid kotranszporter (KCC2) alacsony szintje és aktivitása összefüggést mutat a gyógyszerrezisztens és elhúzódó rohamokkal" - nyilatkozta Shu Fun Josephine Ng, a közlemény első szerzője, a Tufts University Neurológiai Tanszékének munkatársa. Ezért a kutatók a KCC2 nevű kálium-klorid kotranszporterre összpontosítottak, mely a normálisan működő agyban segít a kloridot kipumpálni az idegsejtekből, így akadályozva meg az idegsejtek túlzott tüzelését.
Az AstraZeneca munkatársaival együttműködve a kutatók több mint egymillió vegyületet vizsgáltak át, hogy azonosítsák azt a vegyületcsaládot, amely képes lehet az agyban a KCC2 aktivitását befolyásolni. Az egyik molekula (a 350-es sorszámú) benzodiazepinnel kombinálva képes volt gyógyszerrezisztens rágcsálóknál is csökkenteni a rohamok intenzitását.
"Azt is megfigyeltük, hogy a benzodiazepinnel és a 350-es molekulával kezelt egereknél kisebb volt a sejtpusztulás mértéke az agyban, mint a csak benzodiazepinnel kezelteknél" – jelentette ki Ng, hozzátéve, hogy ez valószínűleg azért volt így, mert a kombinált kezelésben részesült rágcsálóknál kevesebb rohamot figyeltek meg.
A 350-es molekula és több, a vizsgálatok során azonosított hasonló hatóanyag klinikai fejlesztését a Tufts University az Ovid Therapeutics együttműködésével már megkezdte. Ezek a fejlesztés alatt álló hatóanyagok egy teljesen új gyógyszerosztályt hoznak létre, és előfordulhat, hogy nem csak a gyógyszerrezisztens epilepszia, hanem más neurodegeneratív betegségek kezelésében is hasznosnak bizonyulnak majd.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Potential treatment target for drug-resistant epilepsy identified