Szuperhatékony, többcélpontú killer T-sejtek
Új reményt adhat szolid tumorok gyógyításában a korábban ismeretlen T-sejt típus.
- Allogén CAR-T sejtek vérrákos betegségek kezelésében
- Mesterséges intelligencia a gyógyszertervezésben
- Műtét utáni reziduális ráksejtek elölése
- Daganatba juttatott immunsejtek
- A CAR-T-sejtes kezelés figyelemre méltó eredményei
- Kísérleti rákvakcina glioblastomára
- Jó eredmény áttétes nem-kissejtes tüdőrák kombinált kezelésében
- Kezelési lehetőségek nem kissejtes tüdőrákban
- Neoadjuváns immunterápia rezekábilis NSCLC-ben
- Nivolumab + ipilimumab nem-kissejtes tüdőrákban
A Cell folyóirat július 24-én közölte a Cardiff University kutatóinak felfedezését, miszerint a killer T-sejtek egy szuperhatékony, korábban ismeretlen típusát fedezték fel végstádiumú tumoros betegséget legyűrő betegekben. A felfedezés azért is újszerű, mert korábban az uralkodó elképzelés az volt, hogy az egyes killer T-sejtek egyetlen célpontot képesek támadni a rákos sejteken, ez az új típus viszont több célpont ellen is hatékony - ezért a kutatók “multipronged” vagy „többcélpontú” T-sejteknek nevezték el az új típust.
A felfedezés a Herlev (Dánia) központú National Center for Cancer Immune Therapy betegeinek vizsgálatát követően született meg. Itt a kutatók végstádiumú szolid tumorokban szenvedő betegeken TIL (tumor-infiltráló limfocita) kezelést alkalmaztak, amelynek lényege, hogy a daganatból fehérvérsejteket (T-sejteket) vesznek ki, laboratóriumban felszaporítják őket, majd a beteg szervezetébe visszajuttatva ezek a sejtek várhatóan komoly segítséget nyújtanak az immunrendszernek a daganatok elleni küzdelemben.
Az utóbbi évtized során összesen 31 beteg részesült TIL terápiában, közülük többen sikeresen felgyógyultak a betegségből. A kutatók ezekre a betegekre összpontosítottak, mivel adta magát a kérdés, hogy vajon nekik miért sikerült leküzdeni a rákot. A kutatók a túlélő betegek tumorsejtjeinek korábban eltárolt mintáira eresztették rá a felgyógyult beteg vérét, és figyelték, hogy mi történik. Az eredmények szerint még egy évvel a felgyógyulást követően is nagyon erős killer T-sejt aktivitást váltott ki a daganatsejt észlelése. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a killer T-sejtek hogyan különböztetik meg a rákos sejteket az egészséges sejtektől, és egy algoritmus segítségével sikerült is meghatározniuk, hogy a T-sejtek milyen fehérjecélpontokat támadnak majd meg. Legnagyobb meglepetésükre a szuperhatékonynak bizonyuló T-sejtek több célpontot is felismertek a ráksejteken.
A kutatócsoport ezt követően azonosította és kiválogatta a túlélő betegek véréből a többcélpontú T-sejteket, majd más betegek azonos típusú ráksejtjeire és más ráktípusú daganatsejtekre is ráeresztette őket. Kiderült, hogy a “normál” T-sejteknél jóval hatékonyabban pusztítják el a daganatsejteket, és több ráktípus ellen is hatékonyak - pontosan a többcélpontúság teszi működésüket igazán pusztítóvá, tekintettel arra, hogy sikerükhöz elegendő, ha az adott ráksejt csak az egyik fehérjecélpontot hordozza a felszínén.
A kutatók egyelőre nem teljesen bizonyosak abban, hogy valóban ezek a többcélpontú T-sejtek okozták a súlyos állapotú betegek felépülését - ez tudományos óvatosság, mivel nincs minden kétséget kizáróan bizonyítva az összefüggés, de más racionális ok egyelőre nem látható.
"Fontos, hogy a túlélők vérében nagyszámú többcélpontú T-sejtet figyeltünk meg. Eddig nem találtunk ilyen többszörösen összetett T-sejteket azokban az emberekben, ahol a rák előrehaladott állapotban volt. A betegek száma egyelőre nagyon kicsi, de továbbra is lehetséges, hogy a többcélpontú T-sejtek összefüggésbe hozhatók a teljes remisszióval" - nyilatkozta Andy Sewell, a Cardiff University professzora. Fontos megfigyelés volt továbbá, hogy azoknál a betegeknél, akiknek nem sikerült legyűrniük a betegséget, ilyen sejteket nem találtak.
Bár a vizsgálat eredményei azt mutatják, hogy a túlélők egyes T-sejtjei egyszerre több különböző célpontot is képesek felismerni és a rákos megbetegedés széles skálája ellen hatékonyak, további, nagyobb betegcsoportokon végzett vizsgálatokra lesz szükség ahhoz, hogy a többcélpontú T-sejteket kauzális viszonnyal, bizonyítottan asszociálni lehessen a rákbetegek felgyógyulásával.
Sewell szerint ez a felfedezés újabb lépés lehet a következő generációs immunterápiák kifejlesztése területén. Nem csak megfigyelni sikerült ezeket a sejteket, hanem laboratóriumban elő is állíthatók, szaporíthatók, így könnyen elképzelhető, hogy néhány év múlva a leukémia területén már sikeresnek bizonyuló CAR-T sejtekhez hasonló tudományos ugrás következhet a szolid tumorok kezelésében.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Superior form of T-cell discovered in cancer survivors
Irodalmi hivatkozás:
Garry Dolton et al, Targeting of multiple tumor-associated antigens by individual T cell receptors during successful cancer immunotherapy, Cell (2023). DOI: 10.1016/j.cell.2023.06.020