Teszttel jósolható a migrén profilaktikus szerére adott válasz
Egy új kutatás szerint a rohamok közötti allodynia vizsgálata segíthet megjósolni, hogy a migrénes betegek hogyan reagálnak majd a galcanezumabra.
A vér emelkedett CGRP-koncentrációja migrénes rohamokkal jár. A galcanezumab (Emgality, Eli Lilly) egy humanizált monoklonális IgG4 antitest, amely nagy affinitással és nagy specificitással köti meg a kalcitonin génnel rokon peptidet (calcitonin gene-related peptide, CGRP), így gátolja annak biológiai aktivitását. Az Emgality a migrén profilaxisára javallott olyan felnőtteknél, akiknek legalább 4 migrénes napjuk van havonta. A galcanezumab javasolt adagja havonta egyszer 120 mg, subcutan injekció formájában, kezdő dózisként, telítő dózisa 240 mg.
Az intenzív, lüktető fejfájást okozó migrén, mely annyira érzékennyé teheti az idegeket, hogy a fejbőr érintése is fájdalmat (allodyniát) idézhet elő. Az allodynia nem csak statikus vagy dinamikus érintésre, de hő hatására is felléphet (termikus allodynia).
Az iktális -rohamok alatti - fázis során bekövetkező szenzitizáció esetén a központi trigeminovaszkuláris neuronok masszív nociceptív bemenetet kapnak az aktív meningeális nociceptoroktól, míg a nem iktális -rohamok közötti- fázisban kialakuló szenzitizáció során a központi trigeminovaszkuláris neuronok nem kapnak nociceptív bemenetet, vagy szubliminálisan kapnak bemenetet a meningeális nociceptoroktól.
A Cephalalgia c. folyóiratban február 14-én közzétetté megfigyeléses, nyílt kohorsz-vizsgálatban a kezelés előtti nem iktális fázisban jelentkező allodynia közel 80%-os pontossággal azonosította a galcanezumabra reagálókat, és közel 85%-os pontossággal a nem reagálókat.
Azonnali klinikai relevancia
Dr. Rami Burstein (Beth Israel Deaconess Medical Center és a Harvard Medical School) a CGRP Diagnostics céggel együttműködve kidolgozta, hogy a nem niktális allodynia jelenlétének vagy hiányának vizsgálatával előre jelezhető legyen a CGRP-ellenes kezelésre adott válasz. Összesen 43, anti-CGRP-vel naiv migrénes betegnél a kutatók egy egyszerűsített QST algoritmust alkalmaztak a cephalikus vagy extracephalicus allodynia jelenlétének/hiányának meghatározására a migrén nem iktális fázisában (ez meghatározásuk szerint a migrénes roham után legkevesebb 12 óra elteltétól az újabb rohamot legalább 12 órával megelőző időszakig eltelt idő). A betegeket allodyniásnak tekintettük, ha a hőfájdalom küszöbértéke 32°C és 40°C között, ha a hidegfájdalom küszöbértéke 32°C és 20°C között, vagy ha a mechanikai fájdalom küszöbértéke 60 g alatti volt.
Ezeket a szigorú kritériumokat alkalmazva a kezelés előtti nem iktális cefalikus allodynia statisztikailag szignifikáns előrejelzője volt az anti-CGRP terápiára adott válasznak. A 19 nem válaszoló beteg 84%-ánál jelentkezett a rohamok közötti fájdalom, és a 24 válaszoló 79%-ánál pedig hiányzott, az általános pontossági arány 86%-os volt (P<0,0001). A vizsgálók szerint a nem iktális cephalicus allodynia "konzisztensen" előre jelezte a krónikus migrénes betegek, valamint a gyakori epizodikus migrénes betegek válaszreakcióját.
A nem iktális allodynia kimutatása a kvantitatív szenzoros tesztelés (QST) egyszerűsített paradigmájával gyors, megfizethető, nem invazív és betegbarát módszer a krónikus betegségek profilaktikus kezelésére reagálók és a nem reagálók prospektív megkülönböztetésére, így azon betegek számára írhatjuk fel a gyógyszert, akik arra a legnagyobb valószínűséggel reagálnak. Tekintettel arra, hogy nagyon magas a korreláció a galcanezumabra adott válasz és a nem iktális cephalicus allodynia megléte között, a szerzők javasolják, hogy az összes olyan betegnél, aki potenciális CGRP-ellenes kezelés jelölt, rutinszerűen végezzük el a vizsgálatot a szer felírása előtt.
Dr. Shaheen Lakhan (Boston, Massachusetts) kommentárjában nagyon figyelemre méltónak tartotta a kutatást, mely egy lépéssel közelebb visz minket a prediktív, precíziós gyógyászathoz, és eltávolodik a migrén kezelésének próba-szerencse megközelítésétől. A migrén jelenlegi gyógymódjai nagyon költségesek, és ha nem működnek, a betegek továbbra is szenvedéssel és életminőség romlással kell szembesüljenek. És ha a gyógyszerek nem segítenek, az "bizalmatlansághoz vezethet az egészségügyi szolgáltatóval és a rendszer egészével szemben.
Forrás:
Ashina S, Melo-Carrillo A, Szabo E, Borsook D, Burstein R. Pre-treatment non-ictal cephalic allodynia identifies responders to prophylactic treatment of chronic and episodic migraine patients with galcanezumab: A prospective quantitative sensory testing study (NCT04271202). Cephalalgia. 2023;43(3). doi:10.1177/03331024221147881