Tökéletesíthetők a laphámrák elleni immunterápiás módszerek
Egy újonnan feltárt immunelkerülő mechanizmus blokkolása vezethet hatásosabb immunterápiás kezelésekhez.
- Új tüdő- és bőrrák elleni gyógyszert engedélyeztek
- Laphámsejtes bőrrák kombinált kezelése
- Bazálsejtes karcinóma
- Génmódosított baktériumok melanóma kezelésében
- A melanómás betegek egy részének alacsony a halálozási kockázata
- Mesterséges intelligencia bőrgyógyász támogatással
- Két magas rizikójú malignus bőrdaganattal diagnosztizált beteg útja a cemiplimabkezelésig
- Új elgondolású készítmény áttétes Merkel-sejtes bőrrákban
- A bőrdaganatok immunterápiás kezelési lehetőségei
A Nature Communications folyóiratban március 20-án jelent meg a Kínai Tudományos Akadémia kutatóinak cikke, amelyben a laphámrákos sejtek immun-elkerülése mögött álló regulációs folyamatok megismerésében értek el új eredményeket a TP63 transzkripciós faktor tumoron kívüli funkciójának leírásával. A mostani eredmények a jövőben az immunterápiás gyógyászati beavatkozások hatásosabb alkalmazását tehetik majd lehetővé.
Az olyan immunterápiás módszerek, mint az anti-PD-1/PD-L1 antitestek, jelentősen javítják az előrehaladott laphámrákban (SCC; squamous cell carcinoma) szenvedő betegek egy részcsoportjának túlélését és betegségkimenetét. Gyakori azonban, hogy egyes betegcsoportokban alacsony válaszadási arány és a kezeléssel szembeni rezisztencia tapasztalható. Ezért még mindig nem teljesen világos, hogy mely betegek profitálhatnak leginkább az immunterápiás beavatkozások alkalmazásából, és az sem egyértelmű, hogyan lehet a legjobban kombinálni a kezeléseket egy immunterápiás stratégia megtervezésénél. Ez részben azért van így, mert az SCC-tumorok immunelkerülésének hátterében álló molekuláris mechanizmusokat még mindig nem sikerült pontosan leírni.
A most közölt tanulmány pontosan ebbe az irányba tett egy lépést. A kutatás során 1077 laphámrákban szenvedő beteg mintáinak és 112 sejtvonalnak az elemzését végezték el nagy áteresztőképességű analitikai módszerekkel. A kutatóknak feltűnt, hogy a laphámrák esetében gyakran felülexpresszált TP63 transzkripciós faktor által leginkább downregulált jelátviteli útvonal az interferon-γ/α (IFNγ/α) szignalizáció.
A kutatók egyetlensejt RNS-szekvenálás (scRNA-seq), áramlási citometria, in vivo egér modellszervezetek és ex vivo kultúra adatok integrálásával megállapították, hogy a TP63 által szabályozott jelátviteli útvonalban fő sejttípusként a CD8+ T-sejtek gátlása történik. Ezért a kutatók a TP63 blokkolásának elvégzését követően több CD8+ T-sejt tumorokba történő infiltrációját és fokozott tumorölő hatást tapasztaltak.
A kutatók azt is kimutatták, hogy humán SCC-s betegeknél a TP63 expressziója negatívan korrelált a CD8+ T-sejtek infiltrációjával és aktivációjával. A fenti eredmények ismeretében a kutatók a TP63 downregulációját végezték el, ami jelentősen javította a PD-1 mAb daganatellenes immunterápiás módszer hatékonyságát SCC egérmodellekben.
“Eredményeink új betekintést nyújtanak abba a bonyolult mechanizmusba, amelynek segítségével a laphámrákos sejtek sikeresen bújnak el az immunrendszer elől, és azt sugallják, hogy az IFNγ-TP63/STAT1 tengely megcélzása hatásos stratégia lehet az SCC-k elleni immunterápiás módszerek tökéletesítésében” - nyilatkozta a kutatást vezető Dr. Jiang Yanyi.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
New mechanism of immune evasion in squamous cell carcinoma offers potential for improved treatment
Irodalmi hivatkozás:
Yuan Jiang et al, Reciprocal inhibition between TP63 and STAT1 regulates anti-tumor immune response through interferon-γ signaling in squamous cancer, Nature Communications (2024). DOI: 10.1038/s41467-024-46785-9