Troponinszint és koronária betegség
A szívpanaszok miatt sürgősségi ellátásban részesülő, de nem szívinfarktusos betegekben a magas szenzitivitású kardiális troponin intermedier értékei jelzik a koronáriák megbetegedését.
- Troponin vizsgálat akut koronária szindrómában
- Akut mellkasi fájdalom a háziorvosi gyakorlatban – mikor hívjunk mentőt?
- A szív és a hormonok – érdekes esetek a betegágy mellől
- A diagnosztikai képalkotás megfelelő és biztonságos alkalmazása
- Szívelégtelenség kockázatbecslés diabetesben
- Kardiológiai szűrővizsgálatok és állapotfelmérés
A jelenleg érvényben lévő iránymutatások nem tisztázzák, hogy hogyan kell felmérni a szívinfaktus nélküli betegek további sorsát, és kevés bizonyíték van arra, hogy a magas szenzitivitású kardiális troponin értéket kellene a továbbiakban tesztelni. A legtöbb orvos az egyéb tesztek eredményei alapján választja ki a követendő betegeket, és rendszerint azokra figyel fokozottan, akiknek anginás tüneik voltak. Az idézett cikk szerzői azt találták, hogy a troponin szint meghatározása igen alkalmas annak eldöntésére, hogy mely beteget kell fokozottan figyelni és infarktus prevencióban részesíteni.
Azoknál a sürgősségi osztályokra került betegeknél, akiknél a szívinfarktus kizárható volt, de a magas érzékenységű kardiális troponin (hs-cTnl) intermedier értékeket mutatott, háromszor gyakoribb volt a szívkoszorúserek CT-vel végzett koronária angiográfiával (CCTA) kimutatható megbetegedése (CAD), mint azoknál, akiknél alacsony troponin-szintek mellett zárták ki a szívinfarktus meglétét.
A Journal of the American College of Cardiology-ban 2021. szeptember 27-én megjelent PRECISE-CTCA (Troponin to Risk Stratify Patients with Acute Chest Pain for Computed Tomography Coronary Angiography) prospektív kohorsz vizsgálatba 250 olyan beteget vontak be, akiket szívinfarktus hiányában elbocsájtottak a sürgősségiről. A résztvevők életkora középértékben 61 ± 12 év volt, 31%-uk volt nőbeteg. Összesen 42,4%-uknál jelentkeztek anginás tünetek: 12,8% típusos angináról, 29,6% atípusos angináról panaszkodott, a többi beteg panaszát a „nem anginás jellegű mellkasi fájdalom” osztályba sorolták. A közepes (5 ng/l-től a szex-specifikus 99-es percentilis küszöbig), valamint az alacsony (
Az intermedier hs-cTnl értékkel rendelkező betegeknél háromszor több CAD-ot figyeltek meg, mint az alacsony troponin koncentrációk mellett (OR: 3,33, 95%CI 1,92-5,78). A típusos, illetve az atípusos anginát mutatóknál viszont a CAD-ok aránya megegyezett azon betegek koronária betegségének előfordulásával, akiknek „nem anginás mellkasi fájdalmak” voltak. A 156 CAD-os betegből 83-nál (53,2%) nem igazolódott előzetesen a CAD betegség, és a CCTA vizsgálat előtt nem kaptak sem sztatin-, sem thrombocytaaggregáció-gátló kezelést. A tanulmány vezetője, Prof. Dr. Nicholas L. Mills (BHF Centre for Cardiovascular Sciences & Usher Institute, Edinburgh, Skócia) hangsúlyozta, hogy ez az eredmény nem meglepő, hisz „ismert, hogy az intermedier koncentrációjú kardiális troponinnal rendelkező betegeknél tízszer nagyobb a CAD valószínűsége, mint az alacsony troponin szintű betegeknél, vagyis jóval nagyobb valószínűséggel következik be esetükben kardiovaszkuláris történésa kórház sürgősségi osztályára történt felvétel utáni 1 évben. Az eredmények szerint a magas szenzitivitású kardiális troponin mérése segíthet abban, hogy ki tudjuk választani azokat a betegeket, akiknél a rejtett CAD kimutatására CT-vel végzett koronária angiográfiát (CCTA-t) kell végezni és akiknél egy jövőbeli szívinfarktus (MI) megelőzése érdekében preventív kezelésre is szükség van. Természetesen további vizsgálatokban kell igazolni, hogy ez a megközelítés javít-e a betegségek kimenetelén. A British Heart Foundation által indított multicentrikus, randomizált, kontrollált TARGET-CTCA nevű vizsgálatban jelenleg is kutatják, hogy a troponin-szintek szerint elvégzett CCTA csökkenti-e a későbbi szívinfarktusok, illetve a kardiális halálozás kockázatát a standard ellátáshoz képest.
Dr. Kavitha Chinnaiyan (Beaumont Health, Royal Oak, Michigan) és Dr. James L. Januzzi (Massachustetts General Hospital, Boston) szerkesztőségi közleményükben kijelentették, a tanulmány igazolja, hogy az egyes betegek aktuális troponin szintje alapján kell dönteni a CT-vel végzett angiográfia szükségességéről. Az eddigi gyakorlat szerint a magas érzékenységű troponin „kizárási” küszöbértékét, határértékét figyelik, és az annál alacsonyabb troponin-szint esetén hazaküldik a beteget, mondván, hogy panaszai nem igazi szívrohamból eredtek, nem kell izgulni. De ez nem mindig van így, mert még a normál tartományon belüli magasabb troponin-érték is több megbetegedést, magasabb kockázatot jelent, ilyenkor nagyobb valószínűséggel következik be a jövőben valamilyen esemény. Ezért inkább az aktuális troponin-szintet kell figyelembe venni.
Forrás:
Lowry F. Troponin levels tied to increased CAD risk, may guide imaging. Medscape Medical News. October 01, 2021.
Lee KK, Bularga A, O’Brian R, et al. Troponin-guided coronary computed tomographic angiography after exclusion of myocardial infarction. J Am Coll Cardiol 2021;78(14):1407-1417.
Chinnaiyan K, Januzzi JL. Biomarker and imaging in chest pain: the iceberg beneath the waterline. J Am Coll Cardiol. 2021;78(14):1418-1420.