Új immunológiai rákterápiák lehetősége
Ausztrál kutatóknak sikerült pontosan leírniuk a természetes ölősejtek képződését szabályozó transzkripciós faktorok működését.
- Új bispecifikus antitest nehezen kezelhető limfómára
- Daganatba juttatott immunsejtek
- Harmadvonalbeli készítmény follikuláris limfómára
- Új készítmény diffúz nagy B-sejtes limfóma kezelésére
- A CAR-T-sejtes kezelés figyelemre méltó eredményei
- Monoklonális antitest diffúz nagy B-sejtes limfóma kezelésére
- A CAR-T-kezelések a hemato-onkológiában
- Hematológiai betegségek fizikális tünetei
A Nature Immunology folyóiratban január 5-én jelent meg a Monash University (Melbourne, Ausztrália) kutatóinak cikke, amelyben az immunrendszer daganatellenes “harcosainak”, a természetes ölősejteknek (NK-sejtek; natural killer cells) a képződéséről pontosították eddigi ismereteinket. Sikerült kimutatniuk, hogy az NK-sejtek kialakulását szabályozó génregulációs hálózat egyik legfontosabb eleme az Ikaros transzkripciós faktor (Ikzf1), valamint az ehhez a családhoz tartozó Helios (Ikzf2) és Aiolos (Ikzf3) transzkripciós faktorok, amelyek működése most részletes leírásra került. Ezek az eredmények új fejezetet hozhatnak több ráktípus, például a B-sejtes limfóma terápiájában, de fényt deríthetnek olyan örökletes tulajdonságok hátterére is, mint például a rákhajlam.
A cikkben részletezett vizsgálatok során a kutatók azt figyelték meg, hogy az Ikaros/Ikzf1 transzkripciós faktor szándékos gátlásának következményeként (akár preklinikai modellekben, akár emberekben) az immunrendszer első vonalbeli harcosainak, a természetes ölősejteknek (NK) aktivitása drámai mértékben lecsökkent. Ennek a transzkripciós faktornak az elvesztése vagy blokádja az NK-sejtek fejlődésének és működésének széles körű diszregulációját eredményezte, megakadályozva, hogy az ölősejtek felismerjék és elpusztítsák a vírusfertőzött sejteket, vagy eltávolítsák a keringésből az áttétes daganatos sejteket.
Érdekesség, hogy az Ikaros blokádja során a kutatók azt is észrevették, hogy az Aiolos (Ikzf3) és a Helios (Ikzf2) képesek részben kompenzálni az Ikaros elvesztését, tehát ha a rendszer egyik eleme kiesik, a többi valamelyest pótolhatja. Amikor viszont a kutatók egyszerre több IKZF-családtagot gátoltak, az NK-sejtek gyors pusztulása következett be. Működése során az Aiolos és az Ikaros közvetlenül kötődik és aktiválja a JUN/FOS család legtöbb tagját is: ezek a transzkripciós faktorok az emberi embrió fejlődésében és szöveti működésében játszott alapvető szerepükről ismertek. Az Ikaros konzervált szerepet tölt be az egészséges B-sejtek képződésében, így a B-sejteket érintő daganatos megbetegedések kezelésében nem hagyható figyelmen kívül.
Ez a felfedezés megnyithatja az utat korábban nem ismert, innovatív rákterápiák előtt. Az NK-sejtek a kórokozók és a rákhoz hasonló belső fenyegetések elleni folyamatos küzdelemben az első védelmi vonalunkat alkotják, gyilkos erejük pedig az Ikaros és a JUN/FOS biológiáját célzó terápiákkal fokozható.
A kutatást Nicholas Huntington professzor vezette, és úgy nyilatkozott, hogy az Egyesült Államokban az FDA, illetve Ausztráliában a TGA (Therapeutic Goods Administration) gyógyszerügyi hatóságok már korábban engedélyeztek olyan készítményeket B-sejtes limfóma indikációban, amelyek az Ikarost/Aiolost célozták. Huntington szerint azonban “eddig nem értettük, hogyan működnek ezek a készítmények. A mostani kutatás során felszínre hozott információk birtokában viszont már új, adott indikációkra szabott, pontosan ezeket a komplex mechanizmusokat megcélzó gyógyszereket lehet kifejleszteni.”
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Discovery unveils immune system's guardian: Ikaros
Irodalmi hivatkozás:
IKAROS and AIOLOS directly regulate AP-1 transcriptional complexes and are essential for NK cell development, Nature Immunology (2024). DOI: 10.1038/s41590-023-01718-4