Zenei hallucináció, memória és felejtés
A memória, az elraktározott emlékek, a tudatosan elérhető és a már elfeledettnek, elveszettnek vélt információk kerülhetnek új megvilágításba a zenét hallucináló betegek vizsgálatával.
Egy éjszaka, épp mielőtt álomba merült volna, egy 60 éves hölgy hirtelen zenét kezdett hallani, mintha rádió szólt volna a fejében. A dalok népszerű darabok voltak, így a férje felismerte, amikor elénekelte vagy eldúdolta őket. Ő azonban képtelen volt felismerni a dalokat. Ez az első ismert eset, amikor valaki olyan zenét hallucinál, hogy a környezetében élők képesek felismerni a műveket, ő maga azonban nem.
Az eset újabb érdekes kérdéseket vet fel, a memóriát, a felejtést és az elveszett emlékekhez való hozzáférést illetően. A zenei hallucinációk egyfajta hallási hallucinációk. A páciens dalokat, instrumentális zenét vagy dallamokat hall, pedig nem szól zene hallótávon belül. A legtöbb betegnek feltűnik, hogy hallucinál és esetenként a zenét kifejezetten tolakodónak, kellemetlennek találja. Nincs ellenszere.
A zenei hallucinációk jellemzően idősebb emberekben fordulnak elő. Rengeteg kiváltó oka lehet, például halláskárosodás, agysérülés, epilepszia, mérgezés és pszichiátriai rendellenességek: depresszió, szkizofrénia, obszesszív-kompulzív megbetegedés (más néven kényszerbetegség). Leggyakrabban halláskárosodás áll a háttérben, de önmagában még nem elég arra, hogy valaki hallucináljon.
Vitorovic és Biller egy olyan esetről számoltak be, ahol a beteg elalvás előtt zenét hallucinált. Négy hónap elteltével már egész nap zenét hallott. A beteg egyetlen dalt hallott újra és újra három héten keresztül, majd egy másikat kezdett hallani. A hangerő soha nem változott, így a hallucináció közben is tudott társalogni. A pácienst az epilepszia kezelésében használatos egyik szerrel, carbamazepinnel kezelték, a kezelés hatására a tünetei javultak. A legkülönösebb az volt, hogy képes volt a hallott dallamokat eldúdolni, néha még a dalszöveg egyes részleteire is vissza tudott emlékezni, ugyanakkor a dalokat nem ismerte fel. Feltehetően a hallucinált dalok el vannak ásva a memóriájába, csakhogy ő nem képes normál esetben visszaemlékezni rájuk. Viszont amikor hallucinál, ezek az emlékek előjönnek.
A felejtés mechanizmusát feltáró további vizsgálatok egyik nagy, nyitott kérdése: az elfeledett információ elveszett örökre, vagy csak jelenleg nem elérhető?
Forrás: Frontiers in Neurology