Szeptemberben már Európában is lesz COVID-19 gyorsteszt
Elemző készülék nélküli, 15 percen belül eredményt adó COVID-19 gyorsteszt európai piacra dobását tervezi a Roche már szeptember végén.
- COVID-19 gyorstesztkártya
- Antitestek a COVID-19 fertőzésen átesettekben
- Jó eredményeket mutatott a leronlimab COVID-19-ben
- Az FDA engedélyezte a remdesivirt COVID-19-ben
- Kombinált antivirális kezelés gyorsítja a COVID-19-ből való felépülést
- Nem tartós a COVID-19 elleni antitestek nyújtotta védettség
- A COVID-19-hez társuló „citokin vihar” kezelése
- COVID-19 és az endokrin rendszer
- Nátha elleni T-sejtek COVID-19 ellen
- COVID-19-pneumonia a garatváladék PCR tesztjeinek tartósan negatív eredménye mellett
- Hosszú hétvége után és világjárvány alatt még nagyobb szükség van a véradókra
Szeptember 1-jén jelentette be a svájci székhelyű Roche, hogy tervei szerint a hónap végén (a CE-jelölés elnyerését követően) már havi 40 millió COVID-19 gyorstesztet fog forgalmazni Európában. Ezzel egyidejűleg kérelmet adtak be az amerikai gyógyszerügyi hatósághoz is vészhelyzeti felhasználási engedélyre (EUA, Emergency Use Authorization). A Roche SARS-CoV-2 Rapid Antigen Test nem igényel elemző készüléket, 15 percen belül eredményt ad, és különösen ideális a koronavírussal fertőzött betegekkel érintkezésbe lépett, valamint a magas kockázatú környezetben dolgozó személyek kezdeti szűrésére, mivel tünetmentes és tüneteket mutató embereken egyaránt alkalmazható. Két független vizsgálati központ eddigi, 426 minta elemzésével készült eredményei szerint a teszt szenzitivitása 96,52%, specificitása 99,68% (ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a fals negatív eredmények kockázata 3,5%, a hamis pozitív eredményeké pedig kevesebb mint 1%). A szeptember végére tervezett havi 40 milliós kapacitást a Roche bejelentése szerint 2020 végére képes lesz megduplázni. Ebben a koreai SD Biosensor Inc. nyújt partneri segítséget, akivel a svájci óriáscég globális disztribúciós megállapodást kötött.
A teszt a tizedik tagja a Roche COVID-19 portfóliójának, melyben eddig molekuláris, szerológiai eszközök és digitális megoldások szerepeltek. Thomas Schinecker, a Roche Diagnostics elnök-vezérigazgatója szerint különösen fontos, hogy az új teszt az ősszel várható influenzaszezon előtt piacra kerüljön, mivel a kétféle fertőzés tünetei nagyon hasonlóak, így sok esetben lesz szükség differenciáldiagnózisra. A SARS-CoV-2 Rapid Antigen Test egy kromatográfiás immunteszt, mely a betegektől egy egészségügyi szakember által levett orr-garati törletmintát használ a SARS-CoV-2 specifikus antigénjeinek kvalitatív meghatározására. Ez a teszt működési elvében nagyon hasonlít az Abbott augusztusban az FDA-tól vészhelyzeti felhasználási engedélyt kapott BinaxNow tesztjéhez, amelyről korábbi cikkünkben számoltunk be részletesen (COVID-19 gyorstesztkártya).
Sőt, a két teszt annyira hasonló, hogy az amerikai szaksajtóban máris megkezdődött az összehasonlításuk, bár egyelőre keveset lehet tudni a Roche eszközéről. Rögtön az egyik ismeretlen tényező a Roche gyorstesztjének ára, ami a svájci cég szerint „méltányos” lesz, viszont az Abbott 5 dollár körüli árával nagyon nehéz lesz versenyezni (az eddig engedélyezett gyorstesztek ára általában 15-20 dollár körül van), ráadásul az Egyesült Államokban a Fehér Ház egy 750 millió dolláros üzletet készül kötni az Abbott-tal 150 millió gyorsteszt szállítására. A Roche szerint új gyorstesztjük legnagyobb előnye, hogy tünetmentes személyeken is használható, míg az Abbott tesztjének vészhelyzeti engedélye csak tünetekkel rendelkezőknél javasolja annak használatát – ha azonban nagy szükség van gyorstesztekre, vélhetően az Abbott eszközét is használhatják tünetmentes személyeken. Szakírók szerint az ilyen gyorstesztek legnagyobb problémája nem a specificitás vagy a szenzitivitás, hanem a kimutathatósági határ, amely erősen mintafüggő – és a Roche tesztjét a BioWorld szerint eddig csak tünetekkel rendelkező betegek mintáin tesztelték. Az influenzaszezon kezdete valóban szükségessé teszi a differenciálásra alkalmas diagnosztikai eszközök bevezetését, ám a Roche tesztje csak a COVID-19 kimutatására alkalmas, influenza antigéneket nem tartalmaz. Ez még nem lenne baj, de a múlt héten dobta piacra Winterplex nevű diagnosztikai tesztjét a Novacyte, és ez a teszt pontosan erre való, igaz, hordozható elemző készülék (például a cég saját gyártású q32 analizátora) kell hozzá, és nem 15 percen belül ad mintát.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Roche Sets Late September European Launch Date for Rapid COVID-19 Test
Roche Launching Rapid Antigen Test In Europe
Roche to launch 40M rapid coronavirus antigen tests per month, starting in Europe
Roche plans to launch rapid COVID-19 antigen test later this month
Roche Expects CE Mark for SARS-CoV-2 Rapid Antigen Test
Roche to launch SARS-CoV-2 Rapid Antigen Test in countries accepting CE Mark
Novacyt launches diagnostic test to differentiate between COVID-19 and flu