A bipoláris zavar gyorsabb diagnózisa
Elsősorban a súlyos depresszió és a bipoláris zavar differenciálásának nehézségein segíthet az új módszer, a vérvizsgálat és a mentálhigiénés felmérés együttes alkalmazása.
- Az antipszichotikumok mellékhatásai
- Kombinált terápia akut depresszióban
- Depresszió, öngyilkosság és antidepresszívumok – tények és tévhitek
- Borderline személyiségzavar: tények, tévhitek, terápiák
- Enyhíthetőek-e étrendi módosítással a bipoláris betegség tünetei?
- Bipoláris zavarok kivizsgálása és kezelése
- Gyógyszerjelölt pszichiátriai eredetű agitációra
- A genom szerepe a bipoláris betegség kialakulásában
- Kettős hatóanyagú készítmény szkizofréniára és bipoláris zavarra
A JAMA Psychiatry folyóirat október 25-én közölte a University of Cambridge kutatóinak cikkét, amelyben arról számoltak be, hogy egy egyszerű vérteszt és egy online kérdőív segítségével pontosítható és felgyorsítható a bipoláris zavar diagnózisa. A kutatók szerint a vérvizsgálat önmagában a bipoláris zavarban szenvedő betegek akár 30%-át is képes diagnosztizálni, de hatékonyabb, ha egy digitális mentálhigiénés felméréssel is kombinálják. A biomarker vizsgálat beépítése segíthet az orvosoknak különbséget tenni a súlyos depresszió és a bipoláris zavar között, amelyek tünetei átfedik egymást, de különböző farmakológiai kezelést igényelnek. Bár a vérvizsgálat még csak a működési elv bizonyítása (proof of concept) fázisban van, a kutatók szerint hatékony kiegészítője lehet a meglévő pszichiátriai diagnosztikai eszköztárnak, és a továbbiakban segíthet a kutatóknak megérteni a mentális egészségi állapotok biológiai hátterét.
A bipoláris zavar világszert a lakosság körülbelül 1%-át érinti - mintegy 80 millió embert -, de a betegek közel 40%-ánál tévesen súlyos depressziónak (MDD; major depressive disorder) diagnosztizálják.
“A bipoláris zavarban szenvedő betegeknél nyomott hangulatú (depresszív) és nagyon emelkedett hangulatú (mániás) időszakok váltják egymást” - nyilatkozta a cikk első szerzője, Dr. Jakub Tomasik. “A betegek azonban általában csak akkor fordulnak orvoshoz, amikor depresszív hangulatot tapasztalnak, ezért gyakori, hogy a bipoláris zavart gyakran tévesen MDD-ként diagnosztizálják."
“Amikor egy bipoláris zavarban szenvedő beteg egy depresszív időszakot él át, az orvos számára ezek a tünetek nagyon hasonlónak tűnhetnek, mintha valaki MDD-ben szenvedne” - fejtette ki Sabine Bahn professzor, a kutatás vezetője. “A két állapot kezelése azonban eltér: ha valakinek, aki bipoláris zavarban szenved, antidepresszánst írnak fel anélkül, hogy hangulatstabilizálót adnának hozzá, az mániás epizódot válthat ki.”
A bipoláris zavar pontos diagnózisának leghatékonyabb módja a teljes pszichiátriai felmérés. A betegek azonban gyakran hosszú várakozási idővel szembesülnek, ráadásul ezeknek az értékeléseknek az elvégzése is időigényes feladat.
“A teljes pszichiátriai értékelések rendkívül hatékonyak ugyan, de ha a bipoláris zavar diagnosztizálására egy egyszerű vérvizsgálattal lehetőség adódna, biztosítható lenne, hogy a beteg már az első alkalommal a megfelelő kezelést kapja, továbbá ez enyhítené az egészségügyi ellátórendszerre nehezedő nyomást” - fejtette ki Tomasik.
A kutatók a 2018 és 2020 között az Egyesült Királyságban végzett Delta-vizsgálat mintáit és adatait használták fel a bipoláris zavar azon betegek azonosítására, akiket az előző öt évben MDD-vel diagnosztizáltak, és akiknek a vizsgálat időpontjában depressziós tüneteik voltak. A résztvevőket online úton, önkéntes válaszadásos mintavétellel toborozták. Végül több, mint 3000 résztvevőt sikerült bevonni a vizsgálatba, akik mindannyian kitöltöttek egy körülbelül 600 kérdésből álló online mentális egészségi állapotfelmérést. Az értékelés számos olyan témát érintett, amelyek a mentális egészségügyi zavarok szempontjából relevánsak lehetnek, beleértve a korábbi vagy jelenlegi depressziós epizódokat, az általános szorongást, a mániás tüneteket, a családi anamnézist vagy a kábítószer-használatot.
Az online felmérést kitöltő résztvevők közül a következő lépésben mintegy ezer beteget választottak ki arra, hogy egy egyszerű ujjbegy-vérmintát küldjenek be, amelyet a kutatók több mint 600 különböző metabolitra vonatkozóan elemeztek tömegspektrometria segítségével. Miután kitöltötték a Composite International Diagnostic Interview tesztet (egy strukturált és validált diagnosztikai eszközt a hangulatzavar diagnózisának felállítására), az ezer jelentkező közül 241 résztvevőt vontak be a vizsgálatba.
A vérminták elemzése a bipoláris zavarral asszociálható szignifikáns biomarker mintázatot mutatott, még az olyan egyéb zavaró tényezők, mint a gyógyszeres kezelés figyelembevétele után is. Az azonosított biomarkerek elsősorban az élethosszig tartó mániás tünetekkel korreláltak, és ezeket a vizsgálatban a betegek egy olyan külön csoportjánál validálták, akiknél a vizsgálat eredményeként új MDD vagy bipoláris zavar diagnózis született. A kutatók megállapították, hogy a betegek által közölt információk és a biomarker-teszt kombinációja jelentősen javította a bipoláris zavarban szenvedők diagnosztikai hatékonyságát, különösen azokban az esetekben, amikor a diagnózis nem volt egyértelmű.
“Az online értékelés összességében hatékonyabb volt, de a biomarker-teszt jól teljesít és sokkal gyorsabb” - mondta Bahn. “A két megközelítés kombinációja lenne ideális, mivel remekül kiegészítik egymást.”
“Azt tapasztaltuk, hogy néhány beteg jobban kedvelte a biomarker-tesztet, mert ez egy objektív eredmény” - nyilatkozta Tomasik. “A mentális betegségnek biológiai alapja van, és a betegek számára fontos, hogy tudják, nem az elméjükben van a baj. Ez egy olyan kór, amely ugyanúgy érinti a testet, mint bármely más betegség.”
“A biomarkerek a diagnosztikai alkalmazás mellett a hangulatzavarok kezelésének potenciális gyógyszercélpontjait kutató vizsgálatokban is felhasználhatók, ami jobb kezelések kifejlesztéséhez vezethet” - mondta Bahn.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Simple blood test can help diagnose bipolar disorder
Metabolomic Biomarker Signatures for Bipolar and Unipolar Depression
Irodalmi hivatkozás:
Jakub Tomasik et al, Metabolic Biomarker Signatures for Bipolar and Unipolar Depression, JAMA Psychiatry (2023). DOI: 10.1001/jamapsychiatry.2023.4096