A GLP-1 receptor agonista gyógyszerek mellékhatásainak kezelése
A glükagonszerű peptid 1 (GLP-1) receptor agonista gyógyszerek hatékony fogyókúrás eszközzé váltak, de sok betegben kellemetlen mellékhatásokat okozhatnak.
- Biztonságos és hatásos a liraglutid gyerekeknél
- A liraglutid lassíthatja az Alzheimer-kór progresszióját
- Alkoholbetegség kezelésében is hasznos lehet a szemaglutid?
- A GLP-1 receptor agonisták szerepe a férfi meddőség kezelésében
- Gyógyszerfejlesztés a GLP-1 RA-k melletti izomvesztés ellen
- A testsúlycsökkentők abbahagyása
- Fenntartható fogyás
A glükagonszerű peptid 1 (GLP-1) receptor agonista gyógyszereket szedő betegek életüket megváltoztató mértékű testsúlycsökkenést érhetnek el.
A jelentős súlycsökkenés ellenére azonban sok betegnek nehézséget okoz a gyógyszerek szedése, mivel a kellemetlen mellékhatások hosszú listája miatt, beleértve a hányingert, hányást, székrekedést, gasztroparézist, kiszáradást és epekövet. Néhány esetben pedig a műtéten átesett betegeknél súlyosabb emésztési mellékhatásokat is tapasztaltak, beleértve az ételek tüdőbe való aspirációját.
A szakértők azonban azt javasolják a betegeknek, hogy mielőtt abbahagynák a GLP-1 receptor agonista gyógyszerek alkalmazását, próbálkozzanak az adagolás módosításával és a mellékhatások enyhítését segítő orvosi vényre felírt, illetve vény nélkül kapható gyógyszerek szedésével és vezessenek be étrendjükben olyan változtatásokat, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy életminőségük feláldozása nélkül érjék el a fogyást.
Érdemes megjegyezni, hogy bár a gyógyszerek alkalmazásakor jelentkező kellemetlen tüneteket mellékhatásoknak nevezik, ezek pont a gyógyszerek valódi hatásából adódnak, hisz lassítják a gyomor kiürülését, így a beteg hosszabban érzi magát jóllakottnak és fogyni tud. A lelassult emésztés miatt az étel a bélben marad, ami viszont néha kellemetlen tünetekhez vezet.
Helyes gyógyszeradagolás és étrendi változtatások
A mellékhatások - amelyek közül a leggyakoribb a hányinger - csökkentésének első lépése az ideális adagolás pontos meghatározása. A tünetek általában az adagot emelésekor jelentkeznek. Ezért az a legjobb, ha az adagot több héten keresztül fokozatosan növeljük. Ha a beteg ennek ellenére is nehezen tűri a gyógyszert, fontoljuk meg a dózis csökkentését, vagy a dózis emelés halasztását mindaddig, amíg a beteg alkalmazkodni tud a kezeléshez.
Az étrend is fontos szerepet játszik, elsősorban a könnyebben emészthető ételek fogyasztása javasolt. A nehezebb ételek, amelyek emésztése hosszabb időt vesz igénybe, általában rossz közérzetet okoznak. Ezek közé tartoznak a magasabb zsírtartalmú ételek, például a sült ételek vagy a zsírosabb húsok, különösen a vörös húsok. Az alkohol is lassítja az emésztést.
Nagyon fontos, hogy egyszerre csak kevés táplálékot vegyenek fel, még akkor is, ha a gyógyszer dózisa elég alacsony ahhoz, hogy ne okozzon mellékhatásokat. A kisebb volumenű étkezésekhez való hozzászokás a sikeres fogyás fontos eleme, így ugyanis kevéssé valószínű a kellemetlen hatások jelentkezése a gyógyszer dózisának emelésekor. Tehát ily módon elkerülhető a túlzott teltségérzet, ami hányingert és egyéb gyomor-bélrendszeri mellékhatásokat okoz.
A sok rost (teljes kiőrlésű gabonafélék, gyümölcsök, zöldségek) fogyasztása szintén fontos e gyógyszerek tolerálása szempontjából. Mivel a betegek rendszerint nagyon kevés ételt fogyasztanak, fontos a rosttartalmú táplálékkiegészítők bevetése az elegendő (napi 25-35 g) rostbevitel érdekében. Ezeket a rosttartalmú táplálékkiegészítőket kávéhoz, vízhez vagy turmixhoz adva is fogyaszthatják.
A betegeknek kerülniük kell a mesterséges édesítőszereket, különösen a szorbitot, a mannitot, a xilitet és a maltitot illetve az ezeket tartalmazó édességeket, rágógumikat és italokat, mert ezek fokozhatják a gyomorpanaszokat.
A székrekedés elkerülésében a folyadékpótlás is fontos. Gyakran előfordul, hogy amikor a betegek nem érzik magukat éhesnek, nem isznak elég vizet, mert ettől túlságosan jóllakottnak érzik magukat.
Egyes esetekben az átmeneti folyadékdiéta csökkentheti a tüneteket. A folyékony táplálékok, továbbá a fehérje- és étkezéspótló turmixok bevitele a belek pihentetése révén csökkentheti a hányinger és a hányás tüneteit.
Gyógyszeres beavatkozások
Számos vényre és vény nélkül kapható gyógyszer áll rendelkezésre a mellékhatások, így a székrekedés kezelésére is. Számos szer enyhítheti a lassú gyomorürülés vagy gasztroparézis tüneteit. A a leggyakoribb panasz, a hányinger, csillapítására a vényre kapható ondansetron és a domperidon, mellett több vény nélkül kapható gyógyszer is rendelkezésre áll.
A gyakoribb kellemetlen tünetek mellett néhány ritka, de súlyos mellékhatás is társult ezekkel a gyógyszerekkel. Egy 2022 márciusában, a JAMA-ban megjelent tanulmány összefüggést talált a GLP-1 RECEPTOR AGONISTA gyógyszerek és az epehólyagbetegségek, pl. epekövek között. Fontos megjegyezni, hogy ezek a problémák ritkák, és egyes szakértők azt állítják, hogy a tünetek inkább az extrém fogyás, mint maga a gyógyszeres kezelés következményei lehetnek.
A Gastroenterology folyóiratban 2024 júliusában megjelent tanulmány szerint az altatást igénylő műtéten áteső betegeknél a GLP-1 receptor agonisták növelhetik a tüdőaspiráció kockázatát. Amikor a beteg mély szedációban van a műtét alatt, ez aspirációs tüdőgyulladást okozhat. Biztonsági okokból azt javasolják, hogy a betegek legalább 1 héttel a műtét előtt hagyják abba ezeket a gyógyszereket.
A GLP-1 receptor agonista gyógyszerek tolerálhatósága szempontjából a lényeg az életminőség. Ahhoz, hogy a fogyás tartósan fennmaradjon, a gyógyszereket valóban be kell szedni. De szedésük gyakran visszatartja a beteget attól, hogy olyan dolgokat csináljon, amelyeket élvez, és ezért úgy gondolhatja, lehet, hogy ez nem éri meg. Ilyenkor vegye fontolóra, hogy kisebb gyógyszeradagot alkalmazzon, vagy esetleg egy időre teljesen leálljon velük. Mindenképp érdemes felülvizsgálni, hogy mi a fontosabb, és mi az, ami hosszú távon fenntartható a fogyás érdekében.