A ketózis vizsgálata terhességi cukorbetegségben
Gesztációs diabeteszben a vér ketonszintjének vizsgálatával nagyobb számú ketózis epizód azonosítható, mint a vizelet ketonszintjének vizsgálatával.
A vér ketonszintjének vizsgálata reggeli, ebéd és vacsora előtt nagyobb számú ketózis epizódot azonosított, mint a vizelet ketonszintjének vizsgálata a terhességi cukorbetegségben (GD) szenvedő nőknél. Az éhgyomri vérketonok jelenléte erősen korrelált az ebéd és vacsora előtti ketonok jelenlétével, ami az átfogóbb monitorozás szükségességét jelzi.
A terhességi cukorbetegséggel diagnosztizált nők általában a reggeli előtt vizeletvizsgálattal ellenőrzik ketonszintjüket; mivel azonban a ketózis a nap folyamán bármikor kialakulhat, a vér ketonszintjének mérését felhasználva pontosabban lehet értékelni az állapotot.
Basilio Pintaudi (Niguarda Cà Granda Hospital, Milano, Olaszország) a Hormones -ban 2025 április 25-én publikált prospektív vizsgálatukban az intenzív vérketonmérés hatékonyságát értékelték a ketózis kimutatásában 101 olyan nő (átlagéletkoruk 34,7 év) körében, akiknél a 24. és 28. terhességi hét között diagnosztizálták a gesztációs diabeteszt, és akiknek a vizeletből történő ketonvizsgálata negatív volt.
A résztvevők vérketonszintjét a 30-32. terhességi héten a főétkezéseik előtt mérték és a ketonaemiát úgy definiálták, hogy az éhgyomri vérketonszint legalább 25%-ban > 0,1 mmol/l, ebéd és vacsora előtt pedig > 0,2 mmol/l volt.
A résztvevők étrendje 1800 kcal/nap kalóriát tartalmazott, amely három főétkezésre és három apró falatozás között oszlott meg, a következő kalóriaeloszlással: reggeli 10-15%; ebéd 20-30%; vacsora 30%-40%; és három snack 5%-10%.
A vizsgálat elsődleges kimenetele a reggeli, ebéd és vacsora előtti vérkettózis epizódok aránya volt.
A résztvevők 37,6%-ánál a reggeli előtt, 13,9%-ánál az ebéd előtt és 11,9%-ánál a vacsora előtt mutattak ki a vérben ketonokat, a nők 40,6%-ánál pedig naponta legalább egyszer találtak a vérben ketontesteket.
Az éhgyomri vérketonok jelenléte szignifikánsan korrelált az ebéd előtti (korrelációs együttható [r], 0,63; P < 0,0001), a vacsora előtti (r, 0,55; P < 0,0001) és a reggeli utáni 1 órás átlagos glükózszintekkel (r, 0,23; P = 0,02). Az alcsoport-elemzés nem mutatott szignifikáns különbségeket a vér ketonpozitivitásában a terhesség előtti testtömegindex-kategóriák között, valamint a csak diétával vs. diétával és inzulinnal kezelt nők, a 35 évnél fiatalabbak vs. a 35 éves vagy idősebbek, illetve a 2-es típusú cukorbetegség családi anamnézisében előfordult vs. nem előfordult.
A szerzők intenzív vérketonmérést javasolnak a terhességi cukorbetegségben szenvedő szenvedő nőknek a betegség által komplikált terhességek jobb kezelése és a ketózis lehetséges káros hatásainak csökkentése érdekében.
A vizsgálat eredményeinek korlátja, hogy a kutatók nem vizsgálták a ketonszintek és az újszülöttkori kimenetel közötti összefüggéseket. A ketonok jelenlétének a gyermekek neuropszichológiai fejlődésére gyakorolt hatását a rövid követési időszak miatt nem lehetett értékelni.
Forrás:
Evaluation of ketones intensive measurement in women with gestational diabetes (EVOKING) study https://link.springer.com/article/10.1007/s42000-025-00663-1