A tünetmentes COVID-19 fertőzések problémája
Egy szisztematikus elemzés bizonyította, amit a klinikusok már korábban is feltételeztek: a SARS-CoV-2 vírussal fertőzött betegek legalább egy harmadánál soha nem jelentkeznek tünetek.
- A COVID-19 fertőzést okozó új szuper vírustörzsek
- COVID-19 megbetegedés utáni immunvédettség
- COVID-19: a tesztek és a laboratóriumi markerek fontossága
- 90 perc alatt ad eredményt a hordozható PCR koronavírusteszt
- Egy percen belül eredményt adó koronavírus-teszt
- COVID-19-gyorsteszt: eredmény 15 percen belül
- Rehabilitáció COVID-19 után
Az Annals of Internal Medicine 2021. januári számában online publikált cikk szerzői szerint az, hogy három fertőzött személy közül egy tünetmentes marad, rendkívül aggasztó a járvány terjedése szempontjából. Ezért azt is felvetik, hogy azonosításuk, felkutatásuk érdekében talán változtatni kellene a tesztelési eljárásokon. Dr. Daniel Oran (Scripps Research Translational Institute, La Jolla, California) és munkatársainak közleménye akkor jelent meg, amikor az azonosított COVID-19 esetek száma az USA-ban meghaladta a 25 milliót. A népegészségügyi hatóságok figyelme egyre inkább a jobban fertőző, valószínűleg halálosabb SARS-CoV-2 variánsok felé irányulnak, az új elnöki adminisztráció megpróbál megfelelni a vakcina-elosztás óriási követelményeinek.
A szisztémás felmérésben 1.8 millió személy adatait összegezték, amelyeket 43 féle PCR vizsgálat és 14 felé antitest vizsgálat során gyűjtöttek 2020. november 17-éig. A cikk állítása szerint a legjobb minőségű bizonyítékok Angliából és Spanyolországból érkeztek: Angliából 365.000, Spanyolországból 60.000 szerológiai lelet. A tünetmentes esetek azonos arányban fordultak elő: Angliában 32,4%-ban, Spanyolországban 33%-ban, igen figyelemre méltó, hogy az angol és a spanyol nemzeti antitest felmérés csaknem azonos eredményekkel járt: a SARS-CoV-2 fertőzöttek egyharmada teljességgel tünetmentes.
Hosszú ideig tartott, míg a tünetmentes fertőződés és fertőzés továbbadás lehetőségét elismerték: Dr. Camilla Rothe egy éve számolt be a tünetmentes átvitel lehetőségéről, akkor a @NEJM cáfolta ezt és tudománytalannak tartotta az állítást. A TIME magazin viszont később Rothe-ot beválasztotta a 2020-as év első 100 legbefolyásosabb emberei közé.
Tünetmentes vs soha tünettel nem járó
A „tünetmentes” kifejezés félrevezető lehet, mivel olyan személyek is lehetnek ezek között a személyek között, akiknél a fertőzés jelei (tünetei) csak később jelennek meg, őket „preszimptomás” betegcsoportként definiálják, és már kezdetben is úgy gondolták, hogy ők valószínűleg kis hányadát teszik ki a tünetmentes fertőzötteknek. A hosszú követésen alapuló, u.n. longitudinális vizsgálatok be bizonyítékai szerint a tünetmentes személyek kb. háromnegyede később is tünetmentes marad, így a „preszimptómások” a tünetmentes fertőzöttek mintegy negyedét tehetik ki. Az adatok csak közelítő pontosságúak mivel a felmérések heterogén jellege miatt, nem végeztek az adatokból meta-analízist.
Otthon végzendő tesztek?
A szerzők szerint a SARS-CoV-2 fertőzés tünetmentes prevalenciájának ismeretében a COVID-19 ellenőrzés stratégiáját meg kell változtatni azért, hogy megakadályozzuk a tüneteket megelőző, vagy teljesen tünetmentes állapotban lévő emberekről való átterjedést. Javasolják, hogy széles körben tegyék elérhetővé a gyors, olcsó otthoni elvégezhető próbákat, és ezek ismételt használatára kérjék a lakosságot, hogy felismerhetők és izolálhatóak legyenek a tünetmentes vírushordozók a pandémia további terjedésének lassítása és az egészségügy tehermentesítése érdekében.
McNamara D. More than one third of COVID-19 infections are asymptomatic. Medscape Medical News. January 25, 2021.
Oran DP, AM, Topol EJ. The poportion of SARS-CoV-2 infections that are asymptomatic. A systemtic review. Ann Intern Med. 22 January 2021, https://doi.org/10.7326/M20-6976
Oran DP, AM, Eric J. Topol. Prevalence of asymptomatic SARS-CoV-2 infection. A narrative review. Ann Intern Med. 1 Sept 2020, https://doi.org/10.7326/M20-3012