Antitestek a rejtőzködő rákos sejtek felfedésére
Anti-sCTLA-4 antitestek hatására az immunrendszer előtt láthatóvá és támadhatóvá váltak a rejtőzködő ráksejtek kolorektális rák egér modellszervezetekben.
- Neuroendokrin tumorok az endokrinológus szemével
- Ritkább a glioma cukorbetegeknél
- Felnőttkori primer agydaganatok: diagnosztika és kezelés
- Fiatal sportoló agyi térfoglaló folyamata
- Mobilhasználat és agydaganat
- Fény derült a meningeomák kialakulási mechanizmusára
- Elsődleges agydaganatok felnőttkorban
- Kísérleti rákvakcina glioblastomára
- Immunellenőrzőpont-gátlás és hiperprogresszió
- A pembrolizumab emlőrákban is hatásos
- Molekuláris vizsgálatok szerepe a szolid tumoros betegek kezelésében
- T-sejt-választ serkentő immunterápiák az onkológiában
- Mesterséges intelligencia a gyógyszertervezésben
- Sacituzumab govitecan a HR+ áttétes emlőrák kezelésére
- A monoklonális ellenanyagok nevezéktanának fejlődése
A Molecular Therapy folyóiratban december 4-én jelent meg a University of Aberdeen kutatóinak cikke, amelyben az immunellenőrzőpont-gátlóként ismert CTLA-4 sejtfelszíni fehérjét blokkoló antitestek onkológiai célú alkalmazásának eredményeit ismertették.
Korábbi kutatások eredményei szerint a CTLA-4 az immunrendszer egyensúlyának és toleranciájának fenntartásáért felelős, például képes megakadályozni, hogy az immunrendszer túlságosan aktívvá váljon a normális immunválasz során. Ugyanakkor ez lehetőséget teremt a rákos sejteknek is arra, hogy a fehérjét felhasználva meggátolják, hogy az immunrendszer megtámadja őket.
A mostani vizsgálat során a kutatók anti-CTLA-4 antitesteket fejlesztettek ki, és az első eredmények szerint ezek ígéretesnek bizonyultak különböző daganatos megbetegedések kezelésében. A tumorellenes hatás mögött meghúzódó pontos mechanizmusok azonban továbbra sem tisztázottak, és az antitestek alkalmazása során immuntoxicitással kapcsolatos problémák is felléptek.
Talán még a fentieknél is fontosabb eredmény viszont, hogy a CTLA-4-nek létezik egy mindeddig figyelmen kívül hagyott, a sejtekből kilépni képes izoformája is, az oldható (szolubilis) CTLA-4, azaz sCTLA-4. A kutatócsoport ezért az sCTLA-4 immuno-onkológiai terápiában történő felhasználhatóságát kezdte el vizsgálni, és munkájuk során egyrészt feltárták az sCTLA-4 funkcionális tulajdonságait, valamint értékelték egy specifikus anti-sCTLA-4 antitest hatékonyságát is.
Az sCTLA-4 funkcionális tulajdonságainak elemzése során kiderült, hogy az sCTLA-4-et expresszáló tumorok gátolták a citotoxikus killer T-sejtek aktivitását, ami a rák gyorsabb növekedéséhez és terjedéséhez vezetett kolorektális rák egér modellszervezeteiben. Amikor azonban a kutatók a specifikus antitesttel blokkolták az sCTLA-4-et, ez a gátló hatás már nem érvényesült, így a T-sejtek képesek voltak megtalálni és megtámadni a rákos sejteket.
Dr. Frank Ward, az eljárás egyik kifejlesztője így nyilatkozott: “Az immunterápiás módszerek alkalmazása során az immunrendszer erejének, hatásosságának fokozására támaszkodunk a tumorok elpusztítása érdekében, ezért rendkívül fontos azonosítani, majd blokkolni azokat a molekulákat, amelyek segítséget nyújtanak a rákos sejteknek abban, hogy elrejtőzhessenek az immunrendszer elől. Kutatásunk során a University of Liverpool és a Southamptonban működő Cancer Immunology Center munkatársaival együttműködve kimutattuk, hogy a tumorok sCTLA-4 expressziója a daganatok gyorsabb növekedését eredményezi, ezért szelektív blokkolásuk megnyithatja az utat hatásosabb immuno-onkológiai terápiás beavatkozások alkalmazása felé.”
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
New mechanism with potential to boost checkpoint-blocking cancer immunotherapies identified
Soluble CTLA-4 attenuates T cell activation and modulates anti-tumor immunity
Irodalmi hivatkozás:
Paul T. Kennedy et al, Soluble CTLA-4 attenuates T cell activation and modulates anti-tumor immunity, Molecular Therapy (2023). DOI: 10.1016/j.ymthe.2023.11.028