Az eritrit szív- és érrendszeri kockázatai
Egy újabb tanulmány szerint a mesterséges édesítőszerként használt eritrit nevű cukoralkohol növeli a súlyos szív- és érrendszeri események kockázatát és elősegíti a vérrögképződést.
A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő és elhízott betegeknek gyakran azt tanácsolják, hogy a cukrot mesterséges édesítőszerekkel cseréljék ki a jobb glükózkontroll és fogyás érdekében, de az egyre növekvő epidemiológiai bizonyítékok a mesterséges édesítőszerek fogyasztását a súlygyarapodással, az inzulinrezisztenciával, a 2-es típusú cukorbetegséggel és a szív- és érrendszeri betegségekkel kapcsolják össze.
Az egyik legszélesebb körben használt mesterséges édesítőszer az eritrit, amely egyre nagyobb arányban használnak a feldolgozott és "keto-rokon" élelmiszerekben. A természetben kis mennyiségben előfordul a gyümölcsökben és zöldségekben és az emberi szervezetben is termelődik; a kukoricából előállított eritritol mesterséges édesítőszer édessége a cukor édességének csak 70%-a. Az elfogyasztott eritrol gyengén metabolizálódik, legnagyobb részt a vizelettel választódik ki, ezért "nulla kalóriatartalmú", "nem tápláló" vagy "természetes édesítőszerként" jellemzik. Az előrejelzések szerint a következő 5 évben megduplázódik a piaci részesedés az édesítőszer-ágazatban.
A mesterséges édesítőszereket "általánosan biztonságosnak" (GRAS) ismeri el az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA), így nem követelmény hosszú távú biztonságuk vizsgálata, ezért keveset tudunk a hosszú távú egészségügyi hatásokról.
Dr. Marco Witkowski és munkatársai február 27-én a Nature Medicine -ben online megjelent kutatásukban a poliolok (cukorlakoholok, pl. eritrol) hatásait több lépcsőben vizsgálták. A résztvevők körülbelül háromnegyedének volt koszorúér-betegsége, magas vérnyomása, és körülbelül egyötöde cukorbeteg.
Vizsgálatuk első részében egy 1157 beteg kardiovaszkuláris kockázatát mérték fel, és azt találták, hogy a poliolok, különösen az eritrit magas szintje a súlyos szív- és érrendszeri események (MACE, major cardiovascular events, nevezetesen kardiovaszkuláris halálozás, nem végzetes szívinfarktus (MI) vagy stroke) megnövekedett 3 éves kockázatával jár együtt.
Ezt követően az eritrit és a MACE kapcsolatát két nagy amerikai és európai kohorszban is reprodukálták. A 2149 betegből álló egyesült államokbeli validációs kohorszban 3 éves követés során a legmagasabb kvartilisbe tartozó eritrit plazmaszinttel rendelkező betegeknél 1,8-szor nagyobb volt a MACE kockázata, mint a legalacsonyabb kvartilisbe tartozó betegeknél (p = 0,007), a kardiovaszkuláris kockázati tényezőkhöz való igazítás után. A 833 betegből álló európai validációs kohorszban pedig a 3 éves követés során a legmagasabb kvartilisben lévő eritrit plazmaszinttel rendelkező betegeknél 2,21-szer nagyobb volt a MACE kockázata, mint a legalacsonyabb kvartilisbe tartozó betegeknél (P = 0,010). Az eritritszint minden mikromólnyi növekedése az egyesült államokbeli vizsgálatban a szív- és érrendszeri események kockázatának 21%-os, az európaiban 16%-os növekedését eredményezte.
Az eritrit teljes vérhez vagy vérlemezkékhez való hozzáadása a vérrög aktiválódásához (trombózis) vezetett. Végül pedig nyolc egészséges önkéntesnél 30 g eritrittel édesített ital elfogyasztása (amely nagyjából egy doboz kereskedelmi forgalomban kapható italhoz vagy egy doboz keto fagylalthoz hasonlítható) jelentős és tartós (> 2 napos) emelkedést idézett elő a plazma eritrit szintjében.
Eredményeik alapján a kutatók fontosnak tartják a mesterséges édesítőszerek további biztonsági vizsgálatait, és konkrétan annak felderítését, hogy az eritrit milyen hosszú távú hatást a szívinfarktus és a stroke kockázatára, különösen a szív- és érrendszeri betegségek szempontjából veszélyeztetett populációban, de természetesen emellett a túlzott glükózfogyasztás nagyon is valós egészségügyi kockázatait is mérlegelni kell. Az Egyesült Államokban végzett 2013-2014-es National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) adatai azt mutatják, hogy egyes egyéneknél az eritritol napi bevitele a becslések szerint eléri a napi 30 g-ot. A Diabetes UK jelenleg azt tanácsolja a cukorbetegeknek, hogy ne használjanak poliolokat.
Forrás:
Witkowski M, Nemet I, Alamri H et al: The artificial sweetener erythritol and cardiovascular event risk Nature Medicine, febr 27, 2023 https://doi.org/10.1038/s41591-023-02223-9Article