hirdetés

Hogyan csökkenti a testmozgás a magas vérnyomást?

Az amygdala területén egy új mechanizmust fedeztek fel, ami megakadályozhatja a hipertónia kialakulását.

hirdetés

Az Acta Physiologica folyóiratban január 13-án jelent meg a japán Juntendo University kutatóinak cikke, amelyben a testmozgás és a magas vérnyomás szabályozása közötti kapcsolat területén elért új eredményeikről számoltak be. Patkány modellszervezeteken végzett vizsgálataik során azt figyelték meg, hogy a krónikus stressz emeli a vérnyomást, ám az önkéntes testmozgás az amygdala STAT3-szintjének helyreállításával képes megelőzni a hipertónia kialakulását. Ez a felfedezés rávilágít a testmozgás szív-érrendszeri előnyei mögött álló új, agyi alapú mechanizmusra, és megnyitja az utat a stressz okozta magas vérnyomás elleni lehetséges új terápiák előtt.

A magas vérnyomás (hipertónia) világszerte a korai halálozás egyik vezető oka. A krónikus stressz jelentős szerepet játszik kialakulásában, ám ennek a folyamatnak a mögöttes mechanizmusa, amely számos biokémiai útvonalat foglal magában, még nem kellően tisztázott. Ezen útvonalak felderítése a hipertónia elleni új terápiás készítmények kifejlesztése előtt nyithatná meg az utat.

A mostani vizsgálat egy lépéssel közelebb viszi a tudományt ezen mechanizmusok feltárásához: a Hidefumi Waki professzor, Dr. Keisuke Tomita és Dr. Ko Yamanaka vezetésével végzett kutatás fő eredménye, hogy az önkéntes testmozgás megakadályozza a stressz okozta krónikus magas vérnyomás kialakulását az amygdala jelátvivő és transzkripciós aktivátor 3 (stat3; signal transducer and activator of transcription 3) gén helyreállításán keresztül. Ez a gén létfontosságú az amygdala normál működéséhez.

Az amygdala kulcsszerepet játszik a szervezet szív- és érrendszeri válaszreakcióiban. Ha a szervezetet tartós stressz éri, ez a régió vérnyomás-emelkedést vált ki, ami növeli a szívbetegségek kockázatát. Annak megértése érdekében, hogy a testmozgás hogyan befolyásolja ezt a folyamatot, a kutatók a patkányokat három hétig tartó krónikus stressznek tették ki, de az egyik csoport önkéntes alapon egy mókuskerékben futhatott (erre nem kényszerítették az állatokat). Ezt követően a kutatók génexpressziós elemzéssel vizsgálták a vérnyomás és a különböző gének szintjét az amygdala területén a molekuláris szintű változások meghatározása érdekében.

A tanulmány megállapította, hogy a krónikus stressz a vérnyomás jelentős emelkedéséhez vezetett. Ezen túlmenően a génexpressziós elemzés kimutatta a stat3 gén csökkent expresszióját az amygdalában. Amikor azonban a stresszes patkányok napi testmozgást végeztek, a vérnyomásuk normalizálódott, és a STAT3 szintje is visszaállt a normál tartományba.

“További vizsgálataink azt is kimutatták, hogy a stat3 expressziójának blokkolása az amygdalában stressz hiányában a vérnyomás emelkedését eredményezte, ami alátámasztja a stat3 fontos funkcióját a kardiovaszkuláris szabályozásban. A kardiovaszkuláris dinamika edzés utáni javulása a stat3 expresszió helyreállásának tulajdonítható, valószínűleg neuroprotektív és gyulladáscsökkentő hatásai miatt” - összegzett Waki professzor.

A tanulmány eredményei rávilágítanak egy eddig ismeretlen agyi alapú mechanizmusra a testmozgás magas vérnyomás elleni hatásosságának területén. Míg a rendszeres testmozgás már most is ajánlott a szív egészségének megőrzése érdekében, ez a tanulmány azt sugallja, hogy a stressz okozta magas vérnyomás és a kapcsolódó állapotok, például a szorongás nem gyógyszeres terápiájaként is szolgálhat. A kutatók azonban figyelmeztetnek, hogy további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy ezeket az eredményeket embereken is megerősítsék, és hogy feltárják, hogy a STAT3-at célzó terápiák új kezelési módokat kínálhatnak-e a magas vérnyomás kezelésére.

“Pillanatnyilag úgy látjuk, hogy ez a mechanizmus potenciálisan szerepet játszik a krónikus stresszre adott artériás nyomás növekedésében és annak edzéssel történő javulásában, de mindkét hatást jövőbeni humán vizsgálatokban kell tisztázni” - fejtette ki Waki professzor.

A kutatócsoport ezután azt tervezi, hogy megvizsgálja, hogy a testmozgás bizonyos típusai - vagy akár farmakológiai megközelítések - fokozhatják-e a STAT3 aktivitását az amygdalában, hogy védelmet nyújtsanak a magas vérnyomás ellen. Összességében kutatók eredményei megerősítik az egyszerű, de igen fontos üzenetet: a testmozgás nem csak a testnek, hanem az agynak is jót tesz.

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Study shows how exercise counteracts stress-induced high blood pressure

Potential role of signal transducer and activator of transcription 3 in the amygdala in mitigating stress-induced high blood pressure via exercise in rats

 

Irodalmi hivatkozás:

Tomita, K., et al. (2025). Potential role of signal transducer and activator of transcription 3 in the amygdala in mitigating stress‐induced high blood pressure via exercise in rats. Acta Physiologica. doi.org/10.1111/apha.14274.

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.