Inzulinrezisztenciát okozhat az éjjeli fényexpozíció
A cirkadián ritmus megzavarása a többi között inzulinrezisztenciához vezethet.
- A szemaglutid kardiovaszkuláris előnyei
- Berberin a "természet Ozempic”je?
- A diabetológia fejlődése az elmúlt tíz évben
- Mesterséges intelligencia segítheti az inzulinadagolást
- Cagrilintid + semaglutid a diabezitás megelőzésére
- A COVID-19 járvány és az 1-es típusú diabetes
- Orális inzulinadagolás mikromotoros minitablettákkal
- 1-es típusú diabetesz kialakulását késleltető szer
- Heti egyszeri adagolású bázis inzulin
- Neuropátia és hipoglikémia-veszély 1-típusú diabetesben
- Őssejt-transzplantáció 1-es típusú diabetesben
A The Lancet Regional Health - Europe folyóiratban április 4-én jelent meg a Flinders University kutatóinak cikke, amelyben összefüggést tártak fel az éjjeli fénynek való kitettség és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata között. A 2-es típusú (szerzett) cukorbetegség olyan krónikus állapot, amely elsősorban azt befolyásolja, hogy a szervezet hogyan használja az inzulint. Hosszú évek alatt alakul ki, nehezen kezelhető, és általában olyan életmódbeli tényezőkkel függ össze, mint a mozgásszegény életmód és az elhízás.
“Azt találtuk, hogy az éjszakai fényexpozíció mértéke növeli a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát” - nyilatkozta a cikk első szerzője, Andrew Phillips docens. A mostani vizsgálatban a kutatócsoport mintegy 85 ezer ember utánkövetése és mintegy 13 millió órányi fényérzékelő készülékekből származó adat felhasználásával azt vizsgálta, hogy a személyes fényexpozíciós minták előre jelzik-e a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Ehhez a résztvevők - akik között nem voltak 2-es típusú cukorbetegek - egy héten át viseltek a csuklójukon olyan eszközöket, amelyekkel nyomon követhették fényexpozíciójukat nappal és az éjszaka folyamán egyaránt. A résztvevőket kilenc éven keresztül követték, és megfigyelték, vajon kialakul-e náluk 2-es típusú cukorbetegség.
“Az éjszakai fényexpozíció megzavarhatja a cirkadián ritmusunkat, ami az inzulintermelés és a glükózanyagcsere megváltozásához vezet" - fejtette ki Phillips. "Az inzulintermelés és a glükózanyagcsere megváltozása pedig befolyásolja a szervezet vércukorszint-szabályozási képességét, ami végső soron a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását okozza.”
Az éjszakai (a vizsgálatban 0:30 és 06:00 óra közötti) fényexpozíció korrelációt mutatott a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának magasabb kockázatával, és ez attól függetlenül is igaz volt, hogy a résztvevők napközben milyen intenzitású fénynek voltak kitéve. A kutatás figyelembe vette a 2-es típusú cukorbetegséggel összefüggésbe hozható egyéb tényezőket, például az életmódbeli szokásokat, az alvási szokásokat, a műszakban végzett munkát, az étrendet és a mentális egészséget. Az eredmények még e tényezők figyelembe vétele után is azt mutatták, hogy a több éjszakai fény továbbra is erős prediktora volt a cukorbetegség kialakulásának.
“Az eredmények azt mutatták, hogy az éjszakai fényexpozíció a cukorbetegség kialakulásának magasabb kockázatával jár együtt, ráadásul a fényexpozíció és a kockázat mértéke között dózisfüggő kapcsolat áll fenn. Eredményeink arra utalnak, hogy az éjszakai fényexpozíció csökkentése és a sötét környezet fenntartása egyszerű és olcsó módja lehet a cukorbetegség megelőzésének vagy legalább késleltetésének” - összegzett Phillips.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Fighting the late-night bright light could reduce risk of diabetes
Irodalmi hivatkozás:
Daniel P. Windred et al, Personal light exposure patterns and incidence of type 2 diabetes: analysis of 13 million hours of light sensor data and 670,000 person-years of prospective observation, The Lancet Regional Health - Europe (2024). DOI: 10.1016/j.lanepe.2024.100943