Nivolumab Hodgkin-limfómában
Egy fázis III. vizsgálat előzetes eredményei szerint Hodgkin-limfómás betegek 94%-ánál eredményezett egyéves progressziómentes túlélést a nivolumab. igen biztatóak előrehaladott Hodgkin-limfóma kezelésében.
- Új bispecifikus antitest nehezen kezelhető limfómára
- Daganatba juttatott immunsejtek
- A lymphoma diagnosztikája és kezelése
- Komputertomográfiával járó sugárterhelés mint morbiditási tényező jelentősége és a csökkentésére irányuló technikai fejlesztések
- Harmadvonalbeli készítmény follikuláris limfómára
- Új készítmény diffúz nagy B-sejtes limfóma kezelésére
- A CAR-T-kezelések a hemato-onkológiában
- Diffúz nagy B-sejtes limfóma kezelésére engedélyezett szer
- A diffúz nagy B-sejtes lymphomát követő második tumor
Az ASCO 2023 plenáris ülésén számolt be Alex Herrera vizsgálatvezető a fázis III. S1826 (NCT03907488) klinikai vizsgálat eredményeiről, amelyek a jelenlegi állás szerint igen biztatóak Hodgkin-limfóma terápiájában. A 2019. áprilisában indított vizsgálatot az amerikai National Cancer Institute (NCI) támogatásával a SWOG Cancer Research Network végzi az Egyesült Államok több mint 700 központjában. Mindezidáig ez a legnagyobb klinikai vizsgálat Hodgkin-limfóma indikációban, eddig 987 beteg került bevonásra. A mostani vizsgálatban a nivolumab monoklonális antitest (Opdivo, Bristol-Myers Squibb) plusz AVD kemoterápia (adriamicin, vinblasztin és dakarbazin), azaz az N-AVD kar, illetve a brentuximab vedotin antitest-gyógyszer konjugátum (Adcetris, Seattle Genetics) plusz AVD kemoterápia, azaz a BV-AVD kar progressziómentes túlélési arányát hasonlították össze egy éves kezelést követően, legalább 3. vagy 4. stádiumú Hodgkin-limfómában szenvedő betegek kezelésében. Az eredmények szerint mindkét terápia igen jó eredményt mutatott: a BV-AVD karon a betegek 86%-a mutatott progressziómentes túlélést (PFS; progression-free survival) a tizenkét hónapos kezelési időszakot követően, de az N-AVD kar még ennél is jobb eredményekkel szolgált, itt a PFS 94%-os volt.
Alex Herrera, a vizsgálat vezetője szerint ezek igen figyelemreméltó eredmények, egyrészt a nagy betegszám, másrészt a meglehetősen diverz vizsgálati populáció miatt is - a betegek negyede fekete bőrű vagy latin származású volt, ráadásul a Children’s Oncology Group (COG) hozzájárulásával a vizsgálati populáció másik negyedében 18 évnél fiatalabb serdülők vettek részt a kezelésekben. Fontos, hogy előrehaladott betegség terápiájáról volt szó: a betegek kétharmadánál már negyedik stádiumú volt a betegség.
A vizsgálatban 12 éves vagy idősebb, klasszikus Hodgkin-limfómában szenvedő, korábban még nem kezelt, legalább harmadik stádiumú betegséggel diagnosztizált betegek vehettek részt, és mindkét kar összesen hat ciklusban kapott infúziós terápiát a tizenkét hónapos vizsgálati időszakban. A várakozásoknak megfelelően a kemoterápiával kombinált kezelések során a leggyakoribb mellékhatások a gasztrointesztinális és hematológiai toxicitások voltak, illetve a betegek jelentős részénél jelentkezett általános fáradtság, kimerültség. Jelentős eredmény, hogy a betegek kevesebb, mint 1%-ánál volt szükség sugárterápia alkalmazására, ami drámai mértékű csökkenés: a diagnózist követően ugyanis a betegeket általában sugárterápiával kezelik, különösen a gyermekkorú betegeket. Ez az eredmény paradigmaváltást hozhat az előrehaladott Hodgkin-limfómával diagnosztizált gyermekek kezelésében, mivel a mostani vizsgálat alapján úgy tűnik, hogy a relapszusmentes túlélés biztosítható a sugárterápia minimális szintre történő korlátozásával is.
A brentuximab vedotin volt az első antitest-gyógyszer konjugátum, amelyet kifejezetten a Hodgkin-limfóma első vonalbeli kezelésére fejlesztettek ki. Hatásmechanizmusa szerint a brentuximab monoklonális antitest célzott módon kötődik a ráksejtekhez, és a hozzá kapcsolt sejtméreg, a vedotin elöli ezeket a sejteket. Alkalmazásával jelentősen javult a betegek teljes túlélése (OS; overall survival) és progressziómentes túlélése (PFS) is, viszont használata során súlyos mellékhatások léphetnek fel, és relapszus is előfordulhat.
A nivolumab hatóanyagcsoportja, a PD-1 ellenőrzőpont-gátlók az immunterápiás lehetőségek egyik leggyorsabban növekvő osztálya, igen hatékonyan alkalmazzák őket melanóma, vesekarcinóma, fej-nyak rák és egyéb ráktípusok, valamint relapszáló vagy nehezen kezelhető Hodgkin-limfóma indikációkban. A PD-L1 fehérje a Hodgkin-limfóma tumorsejteken is expresszálódik, feladata pedig, hogy eltérítse az immunrendszer T-sejtjeit - ezt a mechanizmust blokkolják az immunellenőrzőpont gátlók, azaz a T-sejtek a kezelést követően nem veszik be ezt a hamis jelzést, és a ráksejtek elölésével “teszik a dolgukat”. A mostani klinikai vizsgálatban a nivolumabbal kombinált kemoterápia olyan hatásosan működött, hogy a betegek egy része már néhány kezelést követően remissziót tapasztalt.
A vizsgálat vezetője, Alex Herrera szerint ezek kiváló eredmények ugyan, de a Hodgkin-limfóma első vonalbeli kezelésére szánt készítmények további fejlesztése nem állhat le, főleg azért, mert a betegséggel diagnosztizáltak között rendkívül nagy a gyermekek, serdülők és a fiatal felnőttek aránya.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
A Study of Brentuximab Vedotin Combined With Nivolumab for Relapsed or Refractory Hodgkin Lymphoma