hirdetés

Vércukorszint-mérés nyálmintából

Nincs szükség szúrásra: kényelmesebben használható vércukormérőt fejlesztett ki egy szaúd-arábiai egyetem.

hirdetés

A Biosensors and Bioelectronics folyóiratban jelent meg a Szaúd-Arábia egyik tengerparti városában, Thuwalban működő King Abdullah University of Science and Technology (KAUST) mérnökeinek közleménye, amelyben egy nyál alapú vércukormérő szenzort írnak le. A cukorbetegek hagyományosan olyan eszközökkel figyelik vércukorszintjüket, amelyekhez naponta többször is meg kell szúrniuk ujjbegyüket, majd a vércukorszint-mérő a vércseppet elemzi. Újabban a beültetett érzékelők folyamatos glükózszint-monitorozást biztosítanak kellemetlen szúrások nélkül, de ezek az eszközök alacsonyabb glükózszintek esetén kevésbé pontosak, és gyermekek számára egyelőre nem engedélyezettek. A glükózszint monitorozásának kényelmesebb módja lehet a nyál vizsgálata, amely korrelál ugyan a vércukorszinttel, viszont a nyálban a glükóz koncentrációja sokkal alacsonyabb, mint a vérben, ami kifinomult laboratóriumi berendezések nélkül jelentősen megnehezíti a pontos mérést.

A KAUST mérnökei a most megjelent cikkben egy vékonyréteg-tranzisztoron alapuló, rendkívül érzékeny glükózérzékelőt hoztak létre. Abhinav Sharma, a cikk első szerzője szerint “ezek a kicsi, könnyű eszközök alkalmasak lehetnek a tömeggyártásra, mint olcsó, eldobható érzékelők. Egy könnyen használható, nem invazív glükózmérésre alkalmas, nyálat használó eszköz a betegek millióinak életét könnyíthetné meg világszerte".

A tranzisztor vékony, félvezető tulajdonságú indium-oxid és cink-oxid rétegeket tartalmaz, a rétegek felett pedig a glükóz-oxidáz enzim található. Amikor nyálmintát helyeznek az érzékelő felületére, a specifikus enzim oxidálja a jelen lévő glükózt, és D-glükonolaktont, valamint hidrogén-peroxidot termel. A hidrogén-peroxid elektromos oxidációja ezután elektronokat szabadít fel, amelyek belépnek a félvezető rétegekbe. Ez megváltoztatja a félvezetőkön átfolyó áramot, és ennek a jelnek az erőssége jelzi a mintában lévő glükóz koncentrációját.

A kutatók olyan emberi nyálmintákkal tesztelték készüléküket, amelyekhez különböző mennyiségű glükózt adtak, és olyan önkéntesek nyálát is elemezték, akik a tesztek elvégzése előtt éheztek (a nyálban lévő glükózszint nem feltétlenül korrelál a vércukorszintekkel közvetlenül étkezés után).

Megállapították, hogy a készülék kevesebb mint egy perc alatt pontos méréseket volt képes végezni a glükózkoncentrációk széles skáláján. Fontos, hogy működési elve miatt a szenzort a nyálban lévő egyéb molekulák, köztük az olyan cukorszármazékok, mint a fruktóz és a szacharóz nem tudták megbolondítani. Bár az eszköz érzékenysége idővel csökkent, még két hét szobahőmérsékleten történő tárolás után is jó teljesítményt nyújtott.

A kutatócsoport most olyan tranzisztoros érzékelők sorát fejleszti, amelyek egyszerre több anyagcsereterméket is ki tudnának mutatni a nyálmintákból. “Kutatásunk egyik lehetséges jövőbeli iránya az okostelefonba integrálható, könnyen hordozható szenzorcsoportok kifejlesztése” - nyilatkozta Thomas Anthopoulos, a csapat vezetője.

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

New transistor measures glucose in saliva

Non-invasive, ultrasensitive detection of glucose in saliva using metal oxide transistors

Irodalmi hivatkozás:

Abhinav Sharma et al, Non-invasive, ultrasensitive detection of glucose in saliva using metal oxide transistors, Biosensors and Bioelectronics (2023). DOI: 10.1016/j.bios.2023.115448

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.