A magas vércukorszint veszélyei
Az agyi és kognitív funkciókat már a prediabétesz állapotában is rombolja a magas vércukorszint.
- Mágneses “aktív kötszer” diabéteszes sebek ellátására
- Elváltozások rehabilitációs intézményben élő beteg lábán
- A szemaglutid kardiovaszkuláris előnyei
- Berberin a "természet Ozempic”je?
- A diabetológia fejlődése az elmúlt tíz évben
- Mesterséges intelligencia segítheti az inzulinadagolást
- Cagrilintid + semaglutid a diabezitás megelőzésére
- A COVID-19 járvány és az 1-es típusú diabetes
- Orális inzulinadagolás mikromotoros minitablettákkal
- 1-es típusú diabetesz kialakulását késleltető szer
- Heti egyszeri adagolású bázis inzulin
- Neuropátia és hipoglikémia-veszély 1-típusú diabetesben
- Őssejt-transzplantáció 1-es típusú diabetesben
A Neurobiology of Aging folyóirat októberi számában jelent meg a Baycrest Centre for Geriatric Care kutatóinak cikke, amelynek fő megállapítása, hogy a magas vércukorszint már a diabétesz diagnózisa előtt is károsítja az agy egészségét. Míg a vércukorszint és az agy egészsége közötti kapcsolat jól dokumentált a cukorbetegségben szenvedőknél, a Baycrest kutatói voltak az elsők, akik ezt a kapcsolatot olyan embereknél vizsgálták, akiknél még nem állapították meg a betegséget.
“Eredményeink azt mutatják, hogy még ha valakinél nem is diagnosztizálták a cukorbetegséget, a vércukorszintje már elég magas lehet ahhoz, hogy negatívan befolyásolja az agy egészségét” - fejtette ki Dr. Jean Chen, a tanulmány első szerzője.
A most közölt vizsgálat során egészséges, 18 éves és idősebb felnőttet értékeltek a kutatók: minden egyes személy esetében elemezték a vércukorszintet, az agyi aktivitást mágneses rezonanciás képalkotó (MRI) felvételek segítségével és a szívfrekvencia-variabilitást elektrokardiogram (EKG) alkalmazásával. A tanulmányt a Leipzig Study for Mind-Body-Emotion Interactions (LEMON) adatállomány adatainak felhasználásával végezték.
“Eredményeink rávilágítanak a vércukorszint egészséges táplálkozással és testmozgással történő kezelésének fontosságára, nemcsak a test, hanem az agy szempontjából is” - összegzett Dr. Chen. “Az is fontos, hogy a személy rendszeresen járjon szűrővizsgálatokra, és működjön együtt egészségügyi szolgáltatójával, különösen, ha már prediabéteszt diagnosztizáltak nála.”
A tanulmány főbb megállapításai közé tartozott, hogy a magasabb vércukorszint összefüggést mutatott az agyi hálózatok kapcsolódásainak csökkenésével. Ezek a hálózatok döntő szerepet játszanak a kognitív funkciók minden aspektusában, beleértve a memóriát, a figyelmet és az érzelemszabályozást. A fiatalokhoz képest a hatás erősebb volt az idősebb felnőtteknél, de minden korosztályban jelen volt (az idősebb felnőttek vércukorszintje általában magasabb volt, mint a fiatalabbaké). A másik fontos megállapítás, hogy ez a hatás a nőknél erősebben jelentkezett, mint férfiaknál.
Emellett összefüggés mutatkozott a magasabb vércukorszint és az alacsonyabb pulzusszám-variabilitás, vagyis az egyén szívritmusának megfigyelt változásai között. Korábbi kutatások szerint a magasabb szívritmus-variabilitás összefügg a jobb agyi egészséggel.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Study finds high blood sugar in healthy adults linked to lower brain activity
Irodalmi hivatkozás:
Jeffrey X. Yu et al, The associations among glycemic control, heart variability, and autonomic brain function in healthy individuals: Age- and sex-related differences, Neurobiology of Aging (2024). DOI: 10.1016/j.neurobiolaging.2024.05.007