Határértékmódosítás a cukorbetegség pontosabb diagnózisáért
A 2-es típusú cukorbetegség laboratóriumi határértékének csökkentését javasolja egy angol tanulmány, mert az 50 évesnél fiatalabb nőknél aluldiagnosztizált a cukorbetegség.
- A szemaglutid kardiovaszkuláris előnyei
- Berberin a "természet Ozempic”je?
- A diabetológia fejlődése az elmúlt tíz évben
- Mesterséges intelligencia segítheti az inzulinadagolást
- Cagrilintid + semaglutid a diabezitás megelőzésére
- A COVID-19 járvány és az 1-es típusú diabetes
- Orális inzulinadagolás mikromotoros minitablettákkal
- 1-es típusú diabetesz kialakulását késleltető szer
- Heti egyszeri adagolású bázis inzulin
- Neuropátia és hipoglikémia-veszély 1-típusú diabetesben
- Őssejt-transzplantáció 1-es típusú diabetesben
Az október 2-6. között Hamburgban megrendezett Annual Meeting of the European Association for the Study of Diabetes (EASD) konferencián mutatták be először azokat a kutatási eredményeket, amelyeket később a Diabetes Therapy folyóirat is megjelentetett. A Dr. Adrian Heald (Salford Royal Hospital, Egyesült Királyság) és munkatársai által készített vizsgálat fő ajánlása, hogy az 50 év alatti nők esetében csökkenteni kellene a 2-es típusú cukorbetegség (T2D) diagnózisának HbA1c küszöbértékét, mivel a menstruáció okozta természetes vérveszteség befolyásolhatja a vércukorszint-szabályozást. Az országos kiterjedésű diabétesz szűrések eredményeinek elemzése azt mutatta, hogy a fiatalabb, 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő nőknél a jelek szerint magasabb a halálozási arány, mint a férfiaknál. A háttérben meghúzódó mechanizmusok továbbra is tisztázatlanok. Az azonban ismert, hogy a nőknél átlagosan később diagnosztizálják a T2D-t, mint a férfiaknál. A mostani új tanulmányban a szerzők azt vizsgálták, hogy ehhez a megkésett diagnózishoz hozzájárulhat-e a menstruációs vérveszteséggel összefüggő hemoglobincserélődés miatti nemek közötti különbség a glikált hemoglobin (HbA1c) szintjében. Ennek hátterében a rövidebb eritrocita (vörösvértest) túlélési idő állhat, ami azt eredményezi, hogy a hemoglobin rövidebb ideig van kitéve a glükóznak, mint a férfiaknál vagy a valamilyen okból nem menstruáló nőknél. Tekintettel arra, hogy a T2D diagnózisának arany standardja a HbA1c értékén alapul, és az életkortól és nemtől függetlenül azonos referenciatartomány van érvényben, miközben valószínűleg a premenopauzában lévő nők esetében a T2D-re vonatkozó, kissé alacsonyabb érték lenne megfelelő. Ennek hiánya potenciálisan a T2D aluldiagnosztizálásához vezethet a nőknél, és sok esetben elszalasztott korai beavatkozási lehetőségeket eredményezhet például kardiovaszkuláris szövődmények esetében.
A szerzők a HbA1c-vizsgálatot hét brit laboratóriumban végezték (a vizsgált populáció az Egyesült Királyság lakosságának 5%-a volt). Két kohorszban végeztek feltáró elemzést: az 1. betegcsoporton 2012 és 2019 között végeztek szűrővizsgálatokat (147 ezer személy). Itt a HbA1c nem és életkor alapján jelentkező különbségeit vizsgálták meg azoknál a személyeknél, akik csak egyszeri vizsgálaton estek át, akiknél nem diagnosztizáltak cukorbetegséget, és akiknek a HbA1c-eredménye 48 mmol/mol vagy annál kisebb volt (jelenleg ez a cukorbetegség diagnosztikai határértéke). Ezt a vizsgálatot megismételték a 2. betegcsoporton, ahova összesen hat laboratóriumból származó, a 2019 és 2021 között vizsgált személyek tartoztak (több mint 938 ezer személy).
Az eredmények szerint 50 éves korban a nők átlagos HbA1c-szintje körülbelül öt év “lemaradásban” volt a férfiakétól. Az adatok azt is kimutatták, hogy az 50 év alatti nők HbA1c-szintje átlagosan 1,6 mmol/mollal (az átlagérték 4,7%-ával) alacsonyabb volt, mint a férfiaké, míg az 50 éves és idősebb egyéneknél ez a nemek szerinti különbség elenyésző volt. Ezek a számok a gyakorlatban azt jelentik, hogy 48 mmol/mol HbA1c diagnosztikai határértéknél az 50 évesnél fiatalabb populációban 50%-kal kevesebb nőnél lehetett T2D-t diagnosztizálni, mint férfiaknál, az 50 év feletti népességben pedig a férfiakhoz képest 20%-kal kevesebb nőnél diagnosztizáltak 2-es típusú cukorbetegséget. Ezeket az eredményeket a 2. betegcsoportból származó eredmények igazolták.
A fenti eredmények alapján a tanulmányban a szerzők arra vonatkozóan végeztek becsléseket, hogy ha a 2-es típusú cukorbetegség diagnózisának küszöbértékét a jelenlegi HbA1c-értékről (48 mmol/mol) 4,2%-kal 46 mmol/mol-ra csökkentenék, annak milyen hatásai lennének az 50 év alatti nők populációjára.
Ez az elemzés azt mutatta, hogy csak Angliában további 35,3 ezer, jelenleg nem diagnosztizált nőt minősítenének át 2-es típusú cukorbetegnek, ami 17%-kal több lenne, mint a jelenleg nyilvántartott 208 ezer 50 év alatti T2D-s női beteg. Ezeknél a nőknél ezután életmódváltást lehetne eszközölni, és meg lehetne kezdeni a cukorbetegség kezelését, ami rövid és hosszú távon egyaránt jelentősen javítaná az egészségi állapotot, csökkentené a szövődmények kialakulásának kockázatát.
A szerzők a tanulmányban külön kiemelik, hogy a kardiovaszkuláris kockázati tényezőkben jelentkező nemi különbségek már a T2D kialakulása előtt is kimutathatók, tehát nem feltétlenül kell diagnózissal rendelkeznie egy 50 év alatti nőnek ahhoz, hogy a rizikófaktor jelen legyen. A diagnózis felállítását követően az ateroszklerotikus kardiovaszkuláris betegségek előfordulási gyakorisága kétszer olyan magas a diabetes mellitusban szenvedő betegeknél, mint a diabetes mellitus nélkülieknél. A becslések igazi jelentőségét az adja, hogy nők esetében a diabetes mellitus sokkal erősebb kockázati tényezője a szív- és érrendszeri betegségeknek, mint a férfiaknál: a 35-59 éves korú cukorbeteg nőknél a legmagasabb a relatív kardiovaszkuláris halálozási kockázat minden nemet és korcsoportot figyelembe véve.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Study suggests threshold for type 2 diabetes diagnosis in women under 50 years should be lowered
Irodalmi hivatkozás:
Is the Current Cut Point for Glycated Haemoglobin (HbA1c) Correct for Diagnosing Diabetes Mellitus in Premenopausal Women? Evidence to Inform Discussion, Diabetes Therapy (2023).