Rövid távú menopauzális hormonterápia és kognició
A mostani vizsgálatban korai posztmenopauzában lévő nőknek adott rövid távú menopauzális hormonterápia hosszú távon sem okozott kognitív hanyatlásra utaló jeleket sem.
- A pajzsmirigy alulműködés kezelése és a kognitív működés
- Az emlőrák kezelése
- A csontritkulás nem csak az idős nők betegsége
- Alacsony dózisú ösztrogének a menopauza tüneteire
- Menopauza és a kardiovaszkuláris betegségek
- Menopauzális hőhullámok és az agy egészségi állapota
- Korai menopauza és szívproblémák
- Hajhullás a posztmenopauzában
A PLOS Medicine folyóiratban november 21-én jelent meg a University of Wisconsin-Madison kutatóinak cikke, amelyben a korai posztmenopauzában lévő nőknél végzett rövid távú menopauzális hormonterápia (MHT) kognitív hatásait vizsgálták. Bár az MHT enyhülést nyújthat a menopauza kellemetlenségeket okozó tüneteire, a terápia megkezdésétől biztonsági aggályok miatt sok nő és orvos vonakodik. Korábbi kutatások a hormonterápia egyik formáját összefüggésbe hozták az enyhe kognitív károsodással és a demenciával a 65 évnél idősebb nőknél, ami arra ösztönözte a kutatókat, hogy az életkor és a terápia időzítésének kognitív funkciókra gyakorolt hatásait részletesen is megvizsgálják, már csak azért is, mert a korábbi eredmények ellentmondásosak voltak ezen a területen - egyes tanulmányok például a transzdermális ösztrogénnek hosszú távú kognitív előnyöket tulajdonítottak.
A 2005-2008 között végzett Kronos Early Estrogen Prevention Study (KEEPS)-Cog klinikai vizsgálatban korai posztmenopauzában lévő, jó kardiovaszkuláris egészségi állapotú nőket randomizáltak kétféle MHT (orális vagy transzdermális ösztrogén) kezelésre, illetve placebóra. Négy év (48 hónap) elteltével az MHT kezelésben részesülő csoportokat a placebo csoporttal összehasonlítva nem mutatkozott kognitív előny vagy károsodás. Ebben a vizsgálatban azonban az MHT hosszú távú kognitív hatásait még nem vizsgálták kellőképpen.
A mostani cikkben közölt KEEPS Continuation Study vizsgálatban a kutatók közel tíz évvel később újra felkeresték a résztvevőket, hogy ismét kognitív tesztekkel mérjék szellemi képességeiket. A 275 nő körében végzett vizsgálat eredményei azt mutatták, hogy bár az MHT nem nyújtott védelmet a kognitív hanyatlás ellen, a rövid távú MHT alkalmazásának hosszú távon sem jelentkezett negatív kognitív hatása.
Ezek az eredmények megnyugvást nyújthatnak az MHT-t fontolgató nők számára, miközben kiegészítik az MHT időzítésének fontosságát alátámasztó, egyre bővülő ismereteket. További kutatásokra van azonban szükség annak vizsgálatára, hogy ezek az eredmények általánosíthatók-e a magasabb kardiovaszkuláris kockázatú nők populációjára is.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Short-term menopausal hormone therapy found to have no long-term cognitive impact
Kronos Early Estrogen Prevention Study (KEEPS) - NCT00154180
Irodalmi hivatkozás:
Gleason CE, Dowling NM, Kara F, James TT, Salazar H, Ferrer Simo CA, et al. (2024) Long-term cognitive effects of menopausal hormone therapy: Findings from the KEEPS Continuation Study. PLOS Medicine (2024). DOI: 10.1371/journal.pmed.1004435