Személyre szabott rákvakcina tumorkiújulás ellen
Módosított piroptotikus vezikulumok beültetésével akadályozható meg az agresszív tumorok kiújulása.
- A TP53 gén patogén duplikációs kópiaszám-variánsa, mint örökletes emlőrákra hajlamosító genetikai eltérés
- CHEK2-variánsok patogenetikai szerepe hazai daganatos betegekben – emlőrák- kockázat és a genetikai tanácsadás szerepe
- Testmozgás az onkológiai kezelések mellékhatásainak enyhítésében
- Új reménybeli kezelés melanomára és emlőrákra
- Megakadályozható az emlőrák áttétképződése?
- Átprogramozott dendritikus sejtek emlőrák kezelésében
- Új kezelési módszer terápiarezisztens emlőrák kezelésében
- A BRCA2 mutációt hordozó emlőrák kialakulása
- Új terápiás megközelítés HER2-pozitív emlőrákban
- Emlőrák kimutatása anyatejből
- AI használata a mellrák kimutatására
- Hosszabb emlőrák túlélés olaparibbal
- Lendületes fejlődés az emlőrák gyógyszeres kezelésében
A Nature Nanotechnology folyóiratban május 16-án jelent meg a University of Wisconsin-Madison kutatóinak cikke, amelyben arról számoltak be, hogy egy elhalt ráksejtekből származó melléktermék felhasználásával olyan személyre szabott vakcinákat fejlesztenek, amelyek segíthetnek megakadályozni az agresszív daganatok kiújulását. Quanyin Hu professzor vezetésével a kutatócsoport már sikeresen lassította a daganatok kiújulását tripla negatív emlőrák és melanoma egérmodellekben. Jelenleg ezekkel a rákos megbetegedésekkel élő betegek hosszú távú prognózisa viszonylag rossz, és ez részben azért van, mert a tumorok hajlamosak kiújulni a daganatok eltávolítására irányuló kezdeti kezelések után.
A személyre szabott vakcina megközelítés a csapat legújabb felfedezésének, a piroptotikus vezikulumoknak a felhasználásán alapul: ezek olyan apró zsákszerű képletek, amelyek tele vannak a programozott sejthalált követően a rákos sejtek maradványaival. Döntő fontosságú, hogy ezekben a mikroszkopikus zsákocskákban található maradványok között találhatók olyan, az adott tumorra specifikus antigének, valamint más molekuláris részek, amelyek segíthetnek az immunsejteknek megtalálni és eliminálni a tumor műtéti eltávolítása után esetleg megmaradt ráksejteket.
Hu és kollégái ezekbe a zsákokba immunstimuláló hatóanyagot helyeztek, majd ezeket a módosított vezikulumokat egy hidrogélbe ágyazták, amelyet a tumor műtéti eltávolítását követően a daganat helyére lehet beültetni. A kutatók egy melanoma egérmodellt és két különböző típusú, tripla negatív emlőrákos egérmodellt alkalmazva hasonlították össze új módszerüket más, jelenleg vizsgált rákvakcina-módszerekkel. Azok az egerek, amelyek a módosított vezikulumokkal töltött hidrogélt kapták, jelentősen hosszabb ideig éltek, mint a többiek.
“Más módszerekhez képest a mi megközelítésünk sokkal erősebb immunválaszt vált ki” – nyilatkozta Hu. “Mi voltunk az elsők, akik észrevettük, majd azonosítottuk ezeket a piroptotikus vezikulumokat, és szintén az elsők, akik bebizonyították hatékonyságukat a daganatok kiújulásának megelőzésében. Mondanunk sem kell, hogy nagyon izgatottak vagyunk a vezikulumok alkalmazásában rejlő lehetőségek miatt.”
Hu szerint a módszer elméletileg bármelyik kiújulásra hajlamos ráktípusra alkalmazható, például a hasnyálmirigyrákra és a glioblasztómára, a leggyakoribb és rendkívül agresszív agydaganatra. Ez a potenciál abból adódik, hogy a mesterségesen előállított zsákok az egyén rákos sejtjeire jellemző molekuláris információkat tartalmaznak, ami azt jelenti, hogy az általuk kiváltott immunválasz egyedülállóan alkalmas ezeknek a sejteknek a megtámadására.
Az új megközelítés további előnye a kezelés lokalizált jellege. A fejlesztés alatt álló rákvakcinák többsége súlyos mellékhatások kockázatával jár, mivel szisztémás injekciók formájában adják be őket. Hu szerint a mesterségesen előállított vezikulumok közvetlenül az eltávolított tumor helyén történő alkalmazása jelentősen csökkenti a szisztémás mellékhatások kockázatát.
Bár a módszert tovább kell tesztelni egereken és más állatmodelleken, mielőtt embereknél kipróbálhatnák, Hu optimista a lehetőségeket illetően. Azok közül az egerek közül, amelyek a legmagasabb dózisú kísérleti kezelést kapták, több is rákmentes maradt a tanulmány egész ideje alatt. “Ez azért nagyon izgalmas, mert bebizonyítottuk, hogy lényegében gyógyítani tudjuk ezeket az egereket, és a tumor nem újul ki” – mondja Hu.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Personalized cancer vaccines slow tumor recurrence in mouse models
Engineering pyroptotic vesicles as personalized cancer vaccines
Irodalmi hivatkozás:
Zhaoting Li et al, Engineering pyroptotic vesicles as personalized cancer vaccines, Nature Nanotechnology (2025). DOI: 10.1038/s41565-025-01931-2