Átprogramozott dendritikus sejtek emlőrák kezelésében
A tumor mikrokörnyezetét változtatja meg az új eljárás, ami hatékonyabb kemoterápiát eredményez.
- Új kezelési módszer terápiarezisztens emlőrák kezelésében
- A BRCA2 mutációt hordozó emlőrák kialakulása
- Új terápiás megközelítés HER2-pozitív emlőrákban
- Emlőrák kimutatása anyatejből
- AI használata a mellrák kimutatására
- Hosszabb emlőrák túlélés olaparibbal
- Lendületes fejlődés az emlőrák gyógyszeres kezelésében
- Kinél nagyobb a mellrák kiújulásának kockázata?
- Sacituzumab govitecan a HR+ áttétes emlőrák kezelésére
- A szervezett lakossági mammográfiás emlőszűrés részvételi mutatói 2012–2021 között Magyarországon
- A rosszindulatú daganatok hazai epidemiológiai helyzete a XXI. század második évtizedében
- Premenopauzális nők hormonreceptor-pozitív korai emlőrákjának ovariumszuppressziós ellátása mellé adott aromatázgátló- vagy tamoxifenadagolás összehasonlítása
- Emlőrák elleni kísérleti vakcina
- Az előrehaladott tripla negatív emlőrák kezelése
- Az emlőrákos betegek és a betegség kiújulásának kockázatai
- A petefészekműködés szuppressziójának előnyei emlőrákban
- Az emlőrák posztoperatív sugárterápiájának mellékhatásai
A JAMA Oncology folyóiratban december 5-én jelent meg a Kent State University kutatóinak cikke, amelyben egy új sejtalapú immunterápiát vizsgáltak emlőrák kezelésében egy kis elemszámú, fázis I. klinikai vizsgálat (NCT05325632) keretében. A tanulmány egy olyan új kezelési megközelítésre összpontosított, amelynek célja a szervezet immunrendszerének hasznosítása a betegek válaszainak fokozása és a hagyományos kemoterápia, valamint az azzal járó toxicitások szükségességének csökkentése érdekében. A vizsgálatban 12, lokálisan előrehaladott, I-III. stádiumú HER2-pozitív emlőrákban szenvedő beteg vett részt.
Az új módszer a dendritikus sejteket (conventional type 1 dendritic cells; cDC1) használja, az immunrendszer kritikus összetevőit, amelyek normális esetben azonosítják a fertőzést és mozgósítják az immunrendszer más elemeit mikrobiális támadások visszaverése érdekében. A kutatók azzal próbálkoztak, hogy kivettek néhány ilyen dendritikus sejtet a szervezetből, anti-ERBB2 (korábban HER2) antitestek hozzáadásával rákellenes aktivitásra programozták át, majd közvetlenül az emlőtumorba fecskendezték vissza a módosított sejteket. Ezzel erőteljes, szervezett immuntámadást indítottak a daganatok ellen, ami a tumorok jelentős zsugorodásához vezetett, mielőtt a szokásos kemoterápiát (paklitaxel, trasztuzumab, pertuzumab) beadták volna. A hatékony immunválasz oka a kutatók szerint a tumorok mikrokörnyezetének kedvező irányú megváltozása volt, ami lehetővé tette az immunrendszer erőteljesebb támadását.
A 12 beteg közül nyolcnál a tumor térfogatának legalább 50%-os csökkenését mutatták ki mindössze hat hét immunterápia után. Ez a kezelés csak minimális mellékhatásokkal járt, elsősorban enyhe influenzaszerű tünetekkel, szemben a hagyományos kemoterápiával gyakran együtt járó súlyos nemkívánatos eseményekkel.
A kutatók már megkezdtek egy nagyobb elemszámú, második fázisú vizsgálatot az immunterápiás módszer nagyobb dózisban történő alkalmazásának tesztelésére, az új technológia hatékonyságának további növelésének reményében.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Cell-based immunotherapy shows promise in early clinical trial for breast cancer
Study of HER2 Directed Dendritic Cell (DC1) Vaccine + Weekly Paclitaxel, Trastuzumab & Pertuzumab
Irodalmi hivatkozás:
Hyo S. Han et al, Alteration of the Tumor Microenvironment With Intratumoral Dendritic Cells Before Chemotherapy in ERBB2 Breast Cancer, JAMA Oncology (2024). DOI: 10.1001/jamaoncol.2024.5371