Szinukleinopátiák in vivo képalkotó vizsgálata
A Parkinson-kór és a Lewy-testes demencia folyamatos nyomon követését tehetik lehetővé az új PET-nyomjelzők.
- Vizsgálati génterápiás eljárás Parkinson-kór kezelésére
- A Parkinson-kór kialakulásának élettana
- Gerincvelői “neuroprotézis” Parkinson-kórban
- Új szerológiai marker Parkinson-kór kimutatására
- Okosórák adataiból jelezhető előre a Parkinson-kór
- A bélben kezdődik a Parkinson-kór?
- Testmozgással a Parkinson-kór rosszabbodása ellen
- Triklór-etilén lehet a Parkinson-kór egyik oka
- Olcsó vérteszt az Alzheimer-kór korai kimutatására
- A demenciák gyógyszeres kezelése
- Fókuszált ultrahangos kezelés a Parkinson-kór tüneteire
- Génterápia neurológiai kórképekben
- A Parkinson-kór
A Genomic Psychiatry folyóiratban április 29-én jelent meg a Fudan University kutatóinak cikke, amelyben a pozitronemissziós tomográfiában (PET) alkalmazott nyomjelzők (tracerek) fejlesztésében elért figyelemre méltó eredményekről számoltak be: az új tracerek képesek az α-szinuklein aggregátumok megjelenítésére a Parkinson-kórban és a kapcsolódó rendellenességekben szenvedő betegek agyában. Az α-szinuklein fehérje abnormális felhalmozódása számos neurodegeneratív állapot, az úgynevezett szinukleinopátiák, köztük a Parkinson-kór, a multiszisztémás atrófia (MSA; multiplex systemic atrophy) és a Lewy-testes demencia (DLB) meghatározó patológiai jellemzője. Egészen a közelmúltig ezen fehérjeaggregátumok jelenlétének igazolásához boncolásra volt szükség, ami súlyosan korlátozta a korai diagnózis és a kezelés nyomon követésének lehetőségeit.
”Az a képesség, hogy ezeket a fehérjeaggregátumokat élő betegekben is láthatóvá tudjuk tenni, jelentős előrelépést jelent a neurodegeneratív betegségek kutatásában” - nyilatkozta Dr. Fang Xie, a cikk első szerzője. “Egy megfelelő radiotracer, amely noninvazív módon, PET-képalkotáson keresztül képes feltérképezni a szinukleinopátiákat, áttörést hozhat a korai diagnózisban, a betegség progressziójának nyomon követésében és a kezelési válaszok értékelésében.”
A cikk nagy részletességgel tekinti át a PET-tracerek fejlesztése terén elért legújabb eredményeket, különös tekintettel az ígéretes jelöltekre, amelyek laboratóriumi és klinikai körülmények között is jó hatékonyságot mutattak. A kutatók különösen a [18F]F-0502B, a [18F]C05-05 és a [18F]ACI-12589 tracereket emelik ki a jelöltek közül, mivel ezek mutatták a legjobb eredményeket a szinukleinopátiás betegek és az egészséges kontrollok megkülönböztetésében.
Az egyik különösen jelentős áttörést az jelentette, amikor a [18F]C05-05 sikeresen láthatóvá tette a szinukleinopátiákat 10 olyan betegnél, akik megfeleltek a Parkinson-kór vagy a Lewy-testes demencia klinikai diagnosztikai kritériumainak. Ez a nyomjelző anyag fokozott kötődést mutatott a középagyban, - egy olyan területen, amelyet a Lewy-testes patológiák gyakran érintenek - és ez a kötődés jól korrelált a motoros tünetek súlyosságával.
Egy másik ígéretes nyomjelző, az AC Immune biotechnológiai vállalat által kifejlesztett [18F]ACI-12589 figyelemre méltó eredményeket mutatott a multiszisztémás atrófiának más neurodegeneratív betegségektől való megkülönböztetésében. Ez a radiotracer nagyobb retenciót mutatott az MSA-betegek kisagyi fehérállományában, mint a Parkinson-kórban, DLB-ben vagy egészséges kontrollcsoportban szenvedőknél.
E biztató fejlemények ellenére a szerzők elismerik, hogy az optimális α-szinuklein PET-tracerek kifejlesztése számos kihívást rejt magában. Az α-szinuklein aggregátumok heterogén eloszlása és konformációja a különböző szinukleinopátiákban, valamint viszonylag alacsony koncentrációjuk megnehezíti az általánosan hatékony képalkotó tracerek kifejlesztését.
“A terület gyorsan fejlődik, és már láthattunk is példákat arra, hogy a laboratóriumi felfedezéseket sikeresen ültették át a klinikai alkalmazások területére” - összegzett Dr. Yingfang He, a cikk első szerzője. “Ami különösen izgalmassá teszi ezeket a fejlesztéseket, az az a lehetőség, hogy képesek lehetnek a diagnosztikai és a terápiás módszerek átalakítására, és az orvosok már akkor képesek lehetnek beavatkozni, mielőtt a betegnél visszafordíthatatlan neurodegeneráció lépne fel.”
A világ népességének elöregedésével a neurodegeneratív rendellenességek előfordulási gyakorisága a következő évtizedekben várhatóan drámaian megnő. A szinukleinopátiák megbízható képalkotó biomarkereinek kifejlesztése jelentősen befolyásolhatja mind a klinikai kezelést, mind a betegségmódosító terápiák kifejlesztését célzó kutatási erőfeszítéseket.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Research on α-synuclein PET imaging illuminates path to earlier diagnosis of Parkinson's disease
Irodalmi hivatkozás:
Yingfang He et al, Illuminating synucleinopathies: Advances in α-synuclein PET tracer development for in vivo neuroimaging, Genomic Psychiatry (2025). DOI: 10.61373/gp025p.0032. genomicpress.kglmeridian.com/v … 1373-gp025p.0032.xml