T-sejtválaszt erősítő COVID-vakcina
A SARS-CoV-2 elleni T-sejtes immunválaszt erősítő új generációs vakcina értékelését kezdi meg egy klinikai vizsgálatban a Pfizer és a BioNTech.
- A COVID utáni epilepsziás rohamok
- A COVID-19 neurológiai szövődményei – összefoglalás
- A COVID-19 neurológiai manifesztációi
- Rintatolimod poszt-COVID szindrómára?
- Sikertelen gyógyszerelési próbálkozások COVID-ban
- COVID-19: volt-e értelme az 5 napos otthoni karanténnak a járvány alatt?
- COVID-19 pandémia, vakcinálás, profilaxis, rákhalálozás
- Nazális adagolású COVID-oltóanyag Indiában
- Tapasztalatok Paxloviddal
- Orális készítményt fejlesztenek COVID-19 ellen
A Pfizer és a BioNTech november 16-án bejelentette, hogy egy olyan új generációs COVID-19 vakcina értékelésére indítanak fázis I. vizsgálatot, amely a SARS-CoV-2 elleni T-sejt válasz fokozásával nyújtana szélesebb körű védelmet a fertőzés ellen. Az új vizsgálati oltóanyag, a BNT162b4 egy olyan T-sejt antigén mRNS-t tartalmaz, amely a SARS-CoV-2 vírus azon fehérjéit (nem tüskefehérjéit) kódolja, amelyek a SARS-CoV-2 variánsok széles körében nagy mértékben konzerváltak. Az új vakcina a két cég Omicron BA.4/BA.5-höz adaptált bivalens COVID-19 vakcinájával kombinálva, booster oltásként kerül értékelésre. A célzott nem-tüskefehérjéket a BioNTech saját fejlesztésű célpont-prioritizációs platformja (target prioritization platform) alapján választották ki, a fejlesztés fő célja a T-sejtes immunitást fokozása és szélesítése a COVID-19 elleni védelem tartósságának növelésére.
A BNT162b4-et egy kizárólag amerikai központokban végzett vizsgálatban (NCT05541861) fogják értékelni. A vizsgálatba körülbelül 180 egészséges, 18 és 55 év közötti olyan személyt vonnak be, akik korábban legalább három adag mRNS-alapú COVID-19 vakcinát kaptak. A vizsgálatban a BNT162b4 különböző dózisszintjeit értékelik, amelyeket a két cég közös, Omicron BA.4/BA.5-höz adaptált bivalens COVID-19 vakcinájának 30 µg-os adagjával kombinálva adnak be. Ennek eredményeit hasonlítják majd össze az Omicron BA.4/BA.5 adaptált bivalens COVID-19 vakcina 30 µg-os adagjának emlékeztetőként (boosterként) történő beadásával.
Ez a vizsgálat része a vállalatok hosszú távú és többirányú tudományos stratégiájának, amelynek célja, hogy erőteljesebb, hosszabb ideig tartó és szélesebb körű immunválaszt hozzanak létre a SARS-CoV-2 fertőzésekkel szemben. E megközelítés részeként a vállalatok több vakcinajelöltet fejlesztenek ki azzal a céllal, hogy egy potenciális pán-SARS-CoV-2 vakcinát, azaz a vírus összes variánsa ellen hatásos oltóanyagot dolgozzanak ki.
A Pfizer-BioNTech COVID-19 vakcinái (Comirnaty®) és a BNT162b4 is a BioNTech saját mRNS technológiáján alapulnak, és a BioNTech, valamint a Pfizer közös fejlesztései. A BioNTech a BNT162b2 Wild Type és a BNT162b2 Bivalent (Original/Omicron BA.4/BA.5) vakcinák forgalomba hozatali engedélyének jogosultja az Egyesült Államokban, az Európai Unióban, az Egyesült Királyságban, Kanadában és más országokban, valamint a sürgősségi felhasználási engedélyek vagy azzal egyenértékű engedélyek jogosultja az Egyesült Államokban (a Pfizerrel közösen) és az USA-m kívül is. A két cég a továbbiakban tervezi a hatósági engedélyek megszerzésére irányuló beadványok benyújtását azokban az országokban is, ahol eddig még csak sürgősségi felhasználási engedélyt vagy azzal egyenértékű engedélyt adtak ki.
A Pfizer és a BioNTech engedéllyel rendelkező Comirnaty mRNS-vakcina valós körülmények között történő alkalmazásának tapasztalatai rámutattak, hogy az oltóanyag által biztosított védelem idővel csökkenni kezd, egyrészt az újabb és újabb variánsok megjelenése, másrészt az antitestszint csökkenése miatt. A Pfizer és a BioNTech továbbra is a COVID-19 elleni oltóanyagok piacának meghatározó szereplője szeretne maradni, ennek érdekében az idei évben már több olyan profilaktikus készítmény kifejlesztésén dolgoztak, amelyek hosszabb ideig képesek védelmet nyújtani a vírus ellen. Ennek a programnak az egyik terméke a BNT162b4, mely a két cég reményei szerint kiegészítheti a Comirnaty-t és azokat a közvetlen utódainak számító vakcinákat, amelyek a tüskefehérjét célozzák. A T-sejtes választ erősítő oltóanyagok fejlesztésének az ad értelmet, hogy a nem tüskefehérjékkel szembeni sejtes immunitás még akkor is fennmaradhat, amikor a SARS-CoV-2 újra mutálódik, és a Comirnatyra adott kezdeti ellenanyagválasz is csökken.
Az év elején Dr. Mikael Dolsten, a Pfizer tudományos igazgatója tájékoztatta a befektetőket arról, hogy a cél egy olyan "COVID-19 vakcina kifejlesztése, amely legalább egy évig olyan tartós antitest- és T-sejtes immunvédelmet biztosít, amely hatékonyan véd a súlyos és a kórházi kezelést igénylő betegség kialakulása ellen". A BNT162b4 ennek a stratégiának az egyik része. A program másik részében egy sor tüskefehérje-vakcinát fejlesztenek, amelyeket úgy terveztek, hogy minimális átalakítással védelmet nyújthassanak az egyelőre még nem ismert vírusvariánsok ellen is.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Pfizer sends 'enhanced' COVID shot to clinic under strategy for next generation of vaccines
Pfizer (PFE) Q2 2022 Earnings Call Transcript
Safety and Effects of an Investigational COVID-19 Vaccine as a Booster in Healthy People