Új gyógyszercélpont a Parkinson-kór kezelésében
Az alfa-ketoglutarát-dehidrogenáz célzott befolyásolásán keresztül mitokondriumok működését állíthatja helyre az új eljárás.
- Vizsgálati génterápiás eljárás Parkinson-kór kezelésére
- A Parkinson-kór kialakulásának élettana
- Gerincvelői “neuroprotézis” Parkinson-kórban
- Új szerológiai marker Parkinson-kór kimutatására
- Okosórák adataiból jelezhető előre a Parkinson-kór
- A bélben kezdődik a Parkinson-kór?
- Testmozgással a Parkinson-kór rosszabbodása ellen
- Triklór-etilén lehet a Parkinson-kór egyik oka
- Olcsó vérteszt az Alzheimer-kór korai kimutatására
- A demenciák gyógyszeres kezelése
- Fókuszált ultrahangos kezelés a Parkinson-kór tüneteire
- Génterápia neurológiai kórképekben
- A Parkinson-kór
A Nature Communications folyóiratban február 26-án jelent meg a Northwestern Medicine kutatóinak cikke, amelyben új ismereteket közöltek arról, hogy az anyagcserezavarok hogyan járulnak hozzá a Parkinson-kór kialakulásához.
A Parkinson-kór jelenleg globálisan a második leggyakoribb neurodegeneratív betegség, amelyet a mozgásokat irányító dopaminerg neuronok elvesztése jellemez. Ezeknek az idegsejteknek nagy az energiaigényük, ami különösen sebezhetővé teszi őket a mitokondriális diszfunkcióval szemben - ez a sejtek működéséhez szükséges energiát biztosító “elemek” meghibásodása mellett egyben az oxidatív stressz megjelenésének egyik fő mozgatórugója is.
“Korábbi tanulmányok már rámutattak arra, hogy a mitokondriális diszfunkció a Parkinson-kór kialakulásának egyik fő oka, ám azok a molekuláris mechanizmusok, amelyeken keresztül a mitokondriális anyagcsere-utak hozzájárulnak a Parkinson-kór patogeneziséhez, nagyrészt ismeretlenek voltak” - nyilatkozta Dr. Dimitri Krainc, a tanulmány első szerzője.
A Parkinson-kór egy alcsoportját a CHCHD2 gén okozza, amely a sejtek mitokondriumaiban található fehérjét kódolja. A mostani tanulmányban Krainc és munkatársainak célja az volt, hogy pontosan feltárják, hogyan befolyásolja a CHCHD2 a sejtek anyagcseréjét Parkinson-kórban.
A kutatók először a mitokondriális anyagcserét vizsgálták a tisztított mitokondriumok elfogulatlan metabolizmus-elemzésével. Megállapították, hogy a betegségben szenvedő emberek sejtjeiben az alfa-ketoglutarát-dehidrogenáz (alfa-KGDH), vagyis az anyagcsere szabályozásában kritikus szerepet játszó egyik enzim károsodott.
“A KGDH hiánya azzal járt, hogy a citromsavciklusban az alfa-ketoglutarátnak a borostyánkősav anionná (szukcináttá) alakulása zavarokat szenvedett, ez pedig a mitokondriális légzés - az ATP-termelés kulcsfontosságú reakciója - csökkenésével járt együtt” - fejtette ki Krainc.
A kutatók ezután kimutatták, hogy ennek az anyagcsere-útvonalnak a diszregulációja fokozott lipidperoxidációhoz vezetett, ami károsította a sejtmembránokat és idegsejtek halálát idézte elő. Végül a kutatók a dopaminerg neuronokat lipoinsavval kezelték, és képesek voltak csökkenteni a lipidperoxidációt és megakadályozni az alfa-szinuklein felhalmozódását. Ennek a fehérjének a felhalmozódása a Parkinson-kór egyik fő jellemzője. A tanulmány eredményei új terápiás módszerek kifejlesztése előtt nyithatják meg az utat.
“Eredményeink rávilágítanak a mitokondriális anyagcsere zavarainak fontos szerepére a Parkinson-kór patogenezisében, egyben terápiás megközelítést is javaslunk az alfa-ketoglutarát-dehidrogenáz célzott befolyásolásán keresztül” - összegzett Krainc.
A továbbiakban Krainc és munkatársai ennek az anyagcsere-útvonalnak a vizsgálatát a Parkinson-kór más formáira is szeretnék kiterjeszteni.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Understanding how metabolism contributes to Parkinson's disease
Irodalmi hivatkozás:
Ge Gao et al, Dysregulation of mitochondrial α-ketoglutarate dehydrogenase leads to elevated lipid peroxidation in CHCHD2-linked Parkinson's disease models, Nature Communications (2025). DOI: 10.1038/s41467-025-57142-9