Új megközelítés a nem-alkoholos zsírmáj kezelésében
A nem alkoholos zsírmájban (NAFLD) szenvedők rezisztens keményítőfogyasztása akár 40%-kal csökkentheti a máj a máj trigliceridszintjét, valamint a májkárosodással és gyulladással összefüggő májenzim-szinteket.
- A semaglutid és liraglutid az obesitas és a nem alkoholos steatohepatitis kezelésében
- Igen hatásos kismolekulás fogyasztószert fedeztek fel
- Intermittáló koplalás és edzés a zsírmáj kezelésére
- Kalóriacsökkentés vagy intermittáló koplalás?
- Alacsony kalóriabevitel és koplalás
- Pemvidutide nem alkoholos zsírmájban
- Nem alkoholos zsírmáj és a B-vitaminok
- Nem alkoholos zsírmáj és kardiovaszkuláris kockázat
- Sztíviakivonattal enyhíthetők a zsírmáj tünetei
- Az edzés csökkenti a máj zsírtartalmát nem alkoholos zsírmájbetegségben
A Cell Metabolism folyóiratban szeptember 5-én jelent meg a Shanghai Sixth People’s Hospital és a német Hans-Knöll-Institute (HKI) kutatóinak közös cikke, amelyben egy négy hónapos, randomizált, kontrollos vizsgálat eredményeit foglalják össze: nem alkoholos zsírmájban (NAFLD) szenvedő betegeknél a rezisztens keményítő napi rendszerességű bevitele megváltoztatta a bélmikrobiom összetételét, és csökkentette a máj trigliceridszintjét, valamint a májkárosodással és gyulladással összefüggő májenzim-szinteket.
A rezisztens keményítő egy nem emészthető rost, amely a vastagbélben erjed, és fogyasztása korábban állatkísérletekben pozitív hatást mutatott az anyagcserére. A nem-alkoholos zsírmáj (NAFLD, non-alcoholic fatty liver disease) betegséget a májban felhalmozódó zsír okozza, és világszerte a lakosság mintegy 30%-át érinti. Súlyos szövődményes májbetegségekhez vezethet, és hozzájárulhat egyéb betegségek, például a 2-es típusú cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához. Jelenleg nem áll rendelkezésre engedélyezett gyógyszer a NAFLD kezelésére. Az orvosok általában étrendi változtatásokat és testmozgást javasolnak a panaszok enyhítésére.
Huating Li, a tanulmány társszerzője szerint “nagyon sokat jelentene, ha találnánk egy hatékony megközelítést, talán új terápiás célpontok azonosításán keresztül, a NAFLD kezelésére”.
Korábbi kutatások azt sugallták, hogy a NAFLD összefügg a bélmikrobiom zavaraival, amit alátámaszt, hogy a korai stádiumban lévő NAFLD-betegeknél például már megváltozott bélbaktérium-profil mutatható ki. Li és csapata ezért azt vizsgálta meg, hogy a rezisztens keményítő - egy olyan rosttípus, amelyről ismert, hogy ösztönzi a hasznos bélbaktériumok növekedését - segíthet-e a NAFLD kezelésében.
A kutatócsoport 200 NAFLD-beteget léptetett be a vizsgálatba, és egy táplálkozási szakember által összeállított, kiegyensúlyozott étrendet alkalmazott a betegcsoportban. A vizsgálati populációban 100 beteg kukoricából származó rezisztens keményítőport is kapott, míg a másik 100 beteg kontroll csoportként kalóriatartalomra azonos, nem rezisztens kukoricakeményítővel dúsított ételt kapott. A résztvevőket arra utasították, hogy négy hónapon keresztül naponta kétszer, étkezés előtt, 300 ml vízzel elkevert 20 gramm keményítőt igyanak.
A négy hónapos kísérlet után a rezisztens keményítőt kapó résztvevők májának trigliceridszintje közel 40%-kal alacsonyabb volt, mint a kontrollcsoportba tartozó betegeké. Ezenkívül a rezisztens keményítő kezelésben részesülő betegeknél csökkentek a zsírmájjal asszociálható májenzimszintek és gyulladásos faktorok is. Fontos, hogy ezek az előnyök még akkor is megmutatkoztak, amikor az egyes csoportok tagjai között statisztikailag nem volt kimutatható különbség a súlycsökkenés mértékében.
“Vizsgálatunk eredményei azt mutatják, hogy a rezisztens keményítő hatása a betegek májállapotának javításában független a testtömeg változásától" - nyilatkozta Yueqiong Ni, a tanulmány társszerzője.
A betegek székletmintáinak elemzésével a kutatócsoport megállapította, hogy a rezisztens keményítővel kezelt csoport mikrobiomjának összetétele és funkcionalitása különbözött a kontrollcsoportétól. Különösen feltűnő volt, hogy a kezelt csoportba tartozó betegeknél alacsonyabb volt a Bacteroides stercoris, egy kulcsfontosságú baktériumfaj koncentrációja, amely metabolitjain keresztül befolyásolhatja a máj zsíranyagcserét. A B. stercoris koncentrációjának csökkenése szoros asszociációt mutatott a máj triglicerid-tartalmának, a májenzimek és a metabolitok megfigyelt csökkenésével. Amikor a kutatócsoport rezisztens keményítővel kezelt betegek széklet-mikrobiomját ültette át magas zsírtartalmú, magas koleszterinszintű étrenddel etetett egerekbe, az egereknél jelentősen csökkent a máj tömege és trigliceridszintje a kontrollcsoportból származó mikrobiomot kapott egerekhez képest.
“Nagyon úgy tűnik, hogy új intervenciós lehetőséget találtunk a NAFLD kezelésében, ráadásul megközelítésünk hatásos, megfizethető és fenntartható. A megerőltető testmozgással vagy fogyókúrával összehasonlítva a normál és kiegyensúlyozott étrend rezisztens keményítővel dúsítása sokkal könnyebben követhető terápiát jelent” - fejtette ki Li.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Resistant starch supplement found to reduce liver triglycerides in people with fatty liver disease
Irodalmi hivatkozás:
Weiping Jia & colleagues, Resistant starch decreases intrahepatic triglycerides in patients with NAFLD via gut microbiome alterations, Cell Metabolism (2023). DOI: 10.1016/j.cmet.2023.08.002.