hirdetés

Vastagbélrák utánkövetése folyadékbiopsziával

A DYNAMIC vizsgálatban a ctDNS töredékeket kimutató módszer a jelenlegi standard eljáráshoz hasonló eredményeket hozott a kemoterápiás beavatkozások arányának csökkenése mellett.

 

hirdetés

A Nature Medicine folyóiratban december 11-én jelent meg a Peter MacCallum Cancer Centre kutatóinak cikke, amelyben folyadékbiopsziát használtak a vastagbélrák kezelésének követésére, és megerősítették, hogy a ctDNS-vérvizsgálatok alkalmazása ellenére sem romlottak az eredmények, ráadásul sok betegnél sikerült elkerülni a kemoterápiás kezelést.

A DYNAMIC vizsgálatban 455 olyan beteg vett részt, akiknél műtéti úton távolították el a vastagbéltumorokat. A betegeket ezután két csoportba randomizálták: az egyikben folyadékbiopszia alapján, a másikban az orvos által a standard kritériumok alapján határozták meg a további kemoterápia szükségességét. A betegek szempontjából a folyadékbiopszia egy standard vérvételt jelent, a különbség csak az, hogy a vérmintákból a keringő tumor-DNS (ctDNS) olyan töredékeit mutatják ki, amelyek azt jelzik, hogy az elsődleges daganat eltávolítása ellenére még mindig vannak-e a szervezetben reziduális rákos sejtek.

A folyadékbiopsziás csoportba sorolt betegek mindössze 15%-ánál állapították meg, hogy utólagos kemoterápiára van szükség, mert ctDNS-t találtak a mintában, szemben azoknak a betegeknek a 28%-ával, akiknél az orvos a standard kritériumok alkalmazása után kemoterápiára került sor.

“A betegek öt éves utánkövetését követően kijelenthető: annak ellenére, hogy a folyadékbiopsziás betegeknél kisebb arányban került sor kemoterápia alkalmazására, a túlélési eredmények a két csoportban gyakorlatilag azonosak” - nyilatkozta Jeanne Tie professzor, a vizsgálat vezetője. “Ez megerősíti, hogy a ctDNS-folyadékbiopszia megfelelő módja a kezelés követésének ezen betegek esetében, megjegyezve, hogy sokak számára lehetővé teszi a kemoterápia és az ezzel járó potenciális toxicitások és egyéb egészségügyi hatások elkerülését.”

Az ötéves teljes túlélés 93,8% volt a ctDNS-vezérelt csoportban, szemben a standard kezelési csoport 93,3%-ával, míg a relapszusmentes túlélés 88% ill. 87% volt. A vizsgálatban voltak arra utaló, egyelőre nem megerősített jelek is, hogy a beteg kezelésének befejezésekor végzett további folyadékbiopsziás vizsgálat betekintést nyújthat abba, hogy a kezelés milyen jól működött, és hogy a betegnél mekkora a rák visszatérésének hosszú távú kockázata.

 

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Five-year data support ctDNA liquid biopsies to guide colon cancer treatment

Circulating tumor DNA analysis guiding adjuvant therapy in stage II colon cancer: 5-year outcomes of the randomized DYNAMIC trial

 

Irodalmi hivatkozás:

Jeanne Tie et al, Circulating tumor DNA analysis guiding adjuvant therapy in stage II colon cancer: 5-year outcomes of the randomized DYNAMIC trial, Nature Medicine (2025). DOI: 10.1038/s41591-025-03579-w

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.