Vastagbélrák utánkövetése folyadékbiopsziával
A DYNAMIC vizsgálatban a ctDNS töredékeket kimutató módszer a jelenlegi standard eljáráshoz hasonló eredményeket hozott a kemoterápiás beavatkozások arányának csökkenése mellett.
- Kalcium és vastagbélrák kockázat
- Ijesztő ütemben terjed a középkorúaknál a vastagbélrák
- Gyakori baktérium a vastagbélrákos daganatokban
- DNS-vérvizsgálat a vastagbélrák kimutatásában
- Bél mikrobiom és vastagbélrák
- Új célzott immunterápia vastagbélrák kezelésére
- Új gyógyszercélpont a vastagbélrák terápiájában
- Colorectalis carcinoma és post-polypectomiás utánkövetés az amerikai és európai irányelvek tükrében
A Nature Medicine folyóiratban december 11-én jelent meg a Peter MacCallum Cancer Centre kutatóinak cikke, amelyben folyadékbiopsziát használtak a vastagbélrák kezelésének követésére, és megerősítették, hogy a ctDNS-vérvizsgálatok alkalmazása ellenére sem romlottak az eredmények, ráadásul sok betegnél sikerült elkerülni a kemoterápiás kezelést.
A DYNAMIC vizsgálatban 455 olyan beteg vett részt, akiknél műtéti úton távolították el a vastagbéltumorokat. A betegeket ezután két csoportba randomizálták: az egyikben folyadékbiopszia alapján, a másikban az orvos által a standard kritériumok alapján határozták meg a további kemoterápia szükségességét. A betegek szempontjából a folyadékbiopszia egy standard vérvételt jelent, a különbség csak az, hogy a vérmintákból a keringő tumor-DNS (ctDNS) olyan töredékeit mutatják ki, amelyek azt jelzik, hogy az elsődleges daganat eltávolítása ellenére még mindig vannak-e a szervezetben reziduális rákos sejtek.
A folyadékbiopsziás csoportba sorolt betegek mindössze 15%-ánál állapították meg, hogy utólagos kemoterápiára van szükség, mert ctDNS-t találtak a mintában, szemben azoknak a betegeknek a 28%-ával, akiknél az orvos a standard kritériumok alkalmazása után kemoterápiára került sor.
“A betegek öt éves utánkövetését követően kijelenthető: annak ellenére, hogy a folyadékbiopsziás betegeknél kisebb arányban került sor kemoterápia alkalmazására, a túlélési eredmények a két csoportban gyakorlatilag azonosak” - nyilatkozta Jeanne Tie professzor, a vizsgálat vezetője. “Ez megerősíti, hogy a ctDNS-folyadékbiopszia megfelelő módja a kezelés követésének ezen betegek esetében, megjegyezve, hogy sokak számára lehetővé teszi a kemoterápia és az ezzel járó potenciális toxicitások és egyéb egészségügyi hatások elkerülését.”
Az ötéves teljes túlélés 93,8% volt a ctDNS-vezérelt csoportban, szemben a standard kezelési csoport 93,3%-ával, míg a relapszusmentes túlélés 88% ill. 87% volt. A vizsgálatban voltak arra utaló, egyelőre nem megerősített jelek is, hogy a beteg kezelésének befejezésekor végzett további folyadékbiopsziás vizsgálat betekintést nyújthat abba, hogy a kezelés milyen jól működött, és hogy a betegnél mekkora a rák visszatérésének hosszú távú kockázata.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Five-year data support ctDNA liquid biopsies to guide colon cancer treatment
Irodalmi hivatkozás:
Jeanne Tie et al, Circulating tumor DNA analysis guiding adjuvant therapy in stage II colon cancer: 5-year outcomes of the randomized DYNAMIC trial, Nature Medicine (2025). DOI: 10.1038/s41591-025-03579-w