hirdetés

Automatizált inzulinadagolás

A cukorbetegek glikált hemoglobinszintje és a hiperglikémiás epizódjainak száma is javulást mutatott a standard módszerekhez képest.

hirdetés

A New England Journal of Medicine folyóiratban március 19-én jelent meg a Jaeb Center for Health Research kutatóinak cikke, amelyben egy olyan randomizált, kontrollos vizsgálatokról számoltak be, amelyben az automatizált inzulinadagolás (AID) hatását értékelték az inzulinnal kezelt 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő felnőttek körében. Az eredmények szerint az AID jelentősen csökkentette a glikált hemoglobin (HbA1c) szintjét és javította a vércukorkontrollt a folyamatos glükózmonitorozással (CGM) végzett standard inzulinterápiához képest. Az AID-terápia 13 hét alatt átlagosan 0,9 százalékpontos HbA1c-csökkenést eredményezett, míg a kontrollcsoportban 0,3 százalékpontos csökkenést tapasztaltak.

Az automatizált inzulinadagoló rendszerek az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegek esetében előnyösnek bizonyultak, azonban hatékonyságuk és biztonságosságuk a 2-es típusú cukorbetegek esetében még kevésbé bizonyított. A korábbi tanulmányok vagy nem rendelkeztek randomizált, kontrollos vizsgálati elrendezéssel, vagy erősen korlátozott mintaméretűek voltak. Míg az olyan gyógyszerek, mint a glükagonszerű peptid 1 (GLP-1) receptor agonisták és a nátrium-glükóz kotranszporter 2 (SGLT2) gátlók egyes betegek esetében segítenek elérni a célként meghatározott glükózszintet, az inzulinnal kezelt betegek jelentős része továbbra is küzd a megfelelő glikémiás kontrollal.

A mostani kutatás során egy multicentrikus, randomizált, kontrollos vizsgálatot végeztek, hogy felmérjék az AID hatékonyságát és biztonságosságát a napi többszöri inzulininjekciót vagy inzulinpumpát használó felnőtteknél. A vizsgálatban az Egyesült Államok és Kanada 21 vizsgálóközpontjában összesen 319 beteg vett részt, akiket véletlenszerűen, 2:1 arányban osztottak be az AID csoportba, amelynek tagjai Control-IQ+ technológiával és Dexcom G6 érzékelővel ellátott t:slim X2 inzulinpumpát kaptak, vagy a kontrollcsoportba, amely a vizsgálat előtti inzulinkezelést folytatta, valós idejű folyamatos glükózmonitoring (CGM; continuous glucose monitoring) alkalmazásával.

A kezdeti HbA1c-szintek átlagosan 8,2% (±1,4) volt az AID-csoportban és 8,1% (±1,2) a kontroll csoportban. A 13 hetes vizsgálati időszak végére a HbA1c 7,3%-ra (±0,9) csökkent az AID csoportban és 7,7%-ra (±1,1) a kontrollcsoportban, azaz a csoportok között -0,6 százalékpontos különbség volt megfigyelhető.

A CGM-adatok azt mutatták, hogy az AID-csoportban 48%-ról (±24) 64%-ra (±16), a kontrollcsoportban pedig 51%-ról (±21) 52%-ra (±21) nőtt a glükóz céltartományban (70-180 mg/dl) töltött idő. A korrigált különbség 14 százalékpont volt, ami napi 3,4 plusz órának felel meg az AID javára.

A hiperglikémia további CGM-alapú mérései jelentős javulást mutattak az AID-csoportban. Az átlagos glükózszint 21 mg/dl-rel csökkent, a 250 mg/dl feletti glükózszinttel töltött idő pedig 9,1 százalékponttal lett kevesebb.

A CGM-mérésekkel rögzített hipoglikémiás időszakok száma és hossza mindkét csoportban igen alacsony volt. Az AID csoportban egyetlen súlyos hipoglikémiás eseményt jelentettek, a kontrollcsoportban pedig ilyen nem fordult elő. Diabéteszes ketoacidózis vagy extrém magas vércukorszinttel járó hiperozmoláris hiperglikémiás szindróma eseteket nem jegyeztek fel.

A résztvevők mintegy 44%-a kapott GLP-1 receptor agonistát, 37%-a SGLT2-gátlót, 21%-a pedig mindkettőt. Az alcsoport-elemzések azt mutatták, hogy az AID a konkrét gyógyszerektől függetlenül következetesen előnyökkel járt. Az automatikus üzemmódban eltöltött idő mediánja 93% volt, ami erős adherenciára vagy könnyű használhatóságra utal. Az eredmények arra utalnak, hogy az AID értékes eszköz lehet az inzulinnal kezelt 2-es típusú cukorbetegség terápiájában, még olyan betegek esetében is, akiknek nincs korábbi tapasztalatuk az inzulinpumpák vagy szénhidrátszámláló módszerek használatában.

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Automated insulin delivery improves glycemic control of type 2 diabetes in randomized trial

A Randomized Trial of Automated Insulin Delivery in Type 2 Diabetes

 

Irodalmi hivatkozás:

Yogish C. Kudva et al, A Randomized Trial of Automated Insulin Delivery in Type 2 Diabetes, New England Journal of Medicine (2025). DOI: 10.1056/NEJMoa2415948

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.