Kis RNS-ek a rákdiagnosztikában
Egy újonnan felfedezett RNS-osztály áttörést hozhat a daganatos betegségek diagnosztikájában.
- Neuroendokrin tumorok az endokrinológus szemével
- Ritkább a glioma cukorbetegeknél
- Felnőttkori primer agydaganatok: diagnosztika és kezelés
- Az elhízás növeli az agytumor kockázatát
- Fiatal sportoló agyi térfoglaló folyamata
- Mobiltelefon és agydaganat?
- Fény derült a meningeomák kialakulási mechanizmusára
- Elsődleges agydaganatok felnőttkorban
- Kísérleti rákvakcina glioblastomára
- Immunellenőrzőpont-gátlás és hiperprogresszió
- A pembrolizumab emlőrákban is hatásos
- Molekuláris vizsgálatok szerepe a szolid tumoros betegek kezelésében
- T-sejt-választ serkentő immunterápiák az onkológiában
- Mesterséges intelligencia a gyógyszertervezésben
- Sacituzumab govitecan a HR+ áttétes emlőrák kezelésére
- A monoklonális ellenanyagok nevezéktanának fejlődése
A Journal of Extracellular Vesicles folyóiratban augusztus 15-én jelent meg a The Mount Sinai Hospital kutatóinak cikke, amelyben az RNS-ek egy olyan új osztályát írták le, amely forradalmasíthatja a rák és más betegségek diagnosztikáját. Az extracelluláris vezikulumokba (EV-kbe) csomagolt RNS-ek daganatos betegségek jelenlétében olyan változásokon mennek keresztül, amelyek biomarkerként használhatók például a prosztatarák korai kimutatásában, de az sem kizárt, hogy terápiás célpontként is hasznosíthatók lehetnek.
A kutatócsoport ezeket az EV-kbe csomagolt RNS-molekulákat „EV-UGR” névre keresztelte (extracelluláris vezikulumokkal asszociált nem annotált genomrégiók, Extracellular Vesicles-Associated Unannotated Genomic Regions), miután prosztatarákos betegek vérében és vizeletében felfedezték ezt az új csoportot. Az UGR-eket gyakran nevezik az emberi genom “sötét anyagának”, mivel szerepük nem tisztázott. Egyes vélekedések szerint döntő szerepet játszhatnak a gének be- és kikapcsolásának, valamint a genetikai utasítások fehérjékké történő lefordításának szabályozásában. Az extracelluláris vezikulumok és exoszómák apró, az emberi hajszál vastagságánál körülbelül 1000-szer kisebb nanorészecskék, amelyek a vérben és a vizeletben is kimutathatók. Ezek a nanorészecskék olyan genetikai anyagot hordoznak, amelyeket eddig a tudomány nagyrészt figyelmen kívül hagyott.
A mostani kutatás alapötlete pont az volt, hogy vajon az EV-UGR-ek felhasználhatók-e például a betegségek nyomon követésére. Ezért prosztatarákos betegeknél vizsgálták az EV-UGR-eket a műtét előtt és után. A kutatók némileg meglepődve tapasztalták, hogy az EV-UGR RNS-expressziója megváltozott a műtétet követően, vagyis a vérben található EV-UGR-ek a rák jelenlétében változásokon mennek keresztül, ami a jövőben a prosztatarák kevésbé invazív diagnosztikai módszere lehet - egy egyszerű vérteszt elég lehet a pontos diagnózis felállításához, azaz elhagyhatók a jelenleg alkalmazott bonyolultabb, fájdalmas és fertőzésveszéllyel járó biopsziás eljárások.
A kutatócsoport újgenerációs kis-RNS szekvenálást használt az EV-UGR-ek vérből történő kimutatására, később pedig egy igen költséghatékonyan alkalmazható folyadékbiopsziás tesztet is kidolgoztak, valamint pontosították az apró EV-k vérből és vizeletből történő izolálásának technológiáját. Sőt, egy komplett azonosítási protokollt is kidolgoztak az új típusú RNS-ek számítógépes osztályozására.
A kutatás vezetője, Dr. Navneet Dogra így nyilatkozott: “Az EV-UGR-ek felfedezése komoly ígéretet hordoz a non-invazív diagnosztika területén nemcsak a prosztatarák, hanem potenciálisan más betegségek esetében is. Következő lépésként azt tervezzük, hogy eredményeinket randomizált klinikai vizsgálatok során validáljuk, egyben indikációk szélesebb körén teszteljük. Kutatásunk potenciális hatása óriási, és olyan jövőt ígér, amelyben a prosztatarákhoz hasonló betegségek diagnosztizálása a jelenleginél gyorsabban és kevésbé invazív módon történhet. Ezzel csökkenthetjük a diagnosztikai eljárások időigényét és a betegeknek okozott kényelmetlenséget, ami ráadásul a betegségek korábbi felismeréséhez és hatékonyabb kezelési stratégiák alkalmazásához vezethet.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Researchers discover novel nanoparticles in blood with potential to transform cancer diagnosis
Extracellular vesicles carry transcriptional ‘dark matter’ revealing tissue-specific information
Irodalmi hivatkozás:
Navneet Dogra et al, Extracellular vesicles carry transcriptional 'dark matter' revealing tissue‐specific information, Journal of Extracellular Vesicles (2024). DOI: 10.1002/jev2.12481