Olcsóbb, szélesebb hatású COVID-19 vakcina
Egy új eljárással az oltóanyagok gyártásához szükséges mRNS-igényt sikerült a korábbi mennyiség negyvened részére csökkenteni.
- Miért terjed az oltásellenesség?
- Viselhető eszköz a poszt-COVID fájdalom csillapítására
- Kognitív hanyatlás COVID-19 után
- Az anyatej ismeretlen módon, de véd a COVID-19 ellen
- Új nazális vakcina COVID-19 profilaxisára
- A COVID-19 elleni emlékeztető oltások fontossága
- A kevesebb emlékeztető oltás hatása
- Európában kevesen vették fel az emlékeztető oltásokat
- A COVID-19 oltásokkal kapcsolatos kilátások és tapasztalatok SM-mel élőkben
- A tápláltsági állapot összefüggései a Covid–19-vakcina hatékonyságával és a súlyos koronavírus-fertőzés kockázatával
- Megfázás és long-COVID
- Long-COVID-ot jelző biomarkerek
- Vírusellenes gyógyszer és terjedő SARS-CoV-2 mutációk
- A vérplazma fehérje-összetételének változása poszt-COVID szindrómában
Az npj Vaccines folyóiratban június 3-án jelent meg a University of Pittsburgh kutatóinak cikke, amelyben egy olyan új típusú mRNS-vakcina kifejlesztéséről számoltak be, amely a jelenlegi oltóanyagoknál jobban skálázható, egyben alkalmazkodóképesebb az olyan folyamatosan változó vírusokkal szemben, mint például a SARS-CoV-2 és a H5N1.
A jelenlegi mRNS-vakcinák, amelyeket például a COVID-19 elleni harcban használtak, kétségtelenül rendkívül hatékonyak az immunválasz kiváltásában, azonban két gyenge jellemzővel is rendelkeznek: a gyártásukhoz nagy mennyiségű mRNS szükséges, és a kórokozó folyamatosan változása miatt állandóan módosítani kell az oltóanyagot.
“A vírus változik, azaz megváltoztatja az oltóanyag célpontját, a vakcina frissítése pedig időbe telik” – nyilatkozta Suresh Kuchipudi, a tanulmány első szerzője.
Ezeknek a kihívásoknak a megoldására a kutatók egy úgynevezett „transz-amplifikáló” mRNS-platformot felhasználva létrehoztak egy, az elgondolás sikerét bizonyító (proof-of-concept) COVID-19 vakcinát. Ebben a megközelítésben az mRNS két fragmentumra van felosztva – az antigénszekvenciára és a replikázszekvenciára –, amelyek közül az utóbbi előre legyártható, ami döntő időmegtakarítást jelent abban az esetben, ha sürgősen új vakcinát kell kifejleszteni és nagy mennyiségben előállítani.
Ezenkívül a kutatók elemezték a SARS-CoV-2 összes ismert variánsának tüskefehérje-szekvenciáit a közös vonások felkutatására, és az úgynevezett „konszenzusos tüskefehérjét” tették a vakcina antigénjének alapjává.
Egerekben a vakcina erős immunválaszt váltott ki a SARS-CoV-2 számos variánsa ellen.
“Ez tartósabb immunitást eredményezhet, amelynek frissítése nem szükséges, mivel a vakcina széles körű védelmet nyújthat” – fejtette ki Kuchipudi. “Ezenkívül ez a formátum 40-szer kevesebb mRNS-adagot igényel, mint a hagyományos vakcinák, így ez az új megközelítés jelentősen csökkenti a vakcina összköltségét.”
A tanulmányból levont tanulságok hozzájárulhatnak más, folyamatosan fejlődő, pandémiás potenciállal rendelkező RNS-vírusok elleni hatékonyabb vakcinák kifejlesztéséhez is – összegzett Kuchipudi. “Reméljük, hogy ennek az alacsonyabb költségű, széles körű védelmet nyújtó antigéntervezésnek az elveit alkalmazni tudjuk olyan sürgető közegészségügyi kihívásokra is, mint például a madárinfluenza.”
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
New mRNA vaccine is more effective and less costly to develop, study finds
Irodalmi hivatkozás:
Trans amplifying mRNA vaccine expressing consensus spike elicits broad neutralization of SARS CoV 2 variants, npj Vaccines (2025). DOI: 10.1038/s41541-025-01166-1