Az anyatej ismeretlen módon, de véd a COVID-19 ellen
Egy vizsgálatban a még nem beoltott oltott, illetve a még meg nem fertőződött donorok anyateje is képes volt semlegesíteni a SARS-CoV-2 vírust.
- Új nazális vakcina COVID-19 profilaxisára
- A COVID-19 oltásokkal kapcsolatos kilátások és tapasztalatok SM-mel élőkben
- A tápláltsági állapot összefüggései a Covid–19-vakcina hatékonyságával és a súlyos koronavírus-fertőzés kockázatával
- Megfázás és long-COVID
- A várandósok COVID-járvány alatti testtömeg-növekedése
- Long-COVID-ot jelző biomarkerek
- Vírusellenes gyógyszer és terjedő SARS-CoV-2 mutációk
- A vérplazma fehérje-összetételének változása poszt-COVID szindrómában
- Forradalmian új megközelítés a vírusok elleni védekezésben
- Nanotechnológia a fertőző betegségek diagnosztikájában
- „Fordított antitestek” a SARS-CoV-2 elleni védekezésben
- A COVID-19 járvány és az 1-es típusú diabetes
- T-sejtes COVID-vakcina
- Szaglásvesztés kezelésére fejlesztett orrspray
A The American Journal of Clinical Nutrition folyóiratban december 14-én jelent meg a University of Toronto kutatóinak cikke, amelyben sikerült kimutatniuk azt, hogy az anyatej bizonyos fokú védettséget nyújt a COVID-19 járványt okozó SARS-CoV-2 vírus fertőzése ellen.
A tanulmányban három különböző kohorsz anyatejében kerestek SARS-CoV-2 elleni antitesteket: olyan személyekében, akik a terhesség vagy a szoptatás időszakában kapták el a COVID-19-et, rutin tejbankban lévő mintákban, valamint olyan személyekében, akik terhes vagy szoptatós korukban két adag COVID-19 vakcinát kaptak.
A kutatók a COVID-19-pozitív kohorszba tartozó személyek nagyjából felénél mutattak ki antitesteket az anyatejben. Ennek aránya a rutin tejbankok donorjainak mintáiban kevesebb, mint 5 százalék volt - a donorok nem voltak ismert COVID-19 expozíciónak kitéve. A kétszer beoltott kohorszban azt találták, hogy az antitestek szintje magasabb volt azoknál, akik a Moderna vakcinát kapták, mint azoknál, akik a Pfizer-BioNTech vakcinát vették fel. Váratlan eredmény volt, hogy azoknál az embereknél, akiknél rövidebb idő telt el az első és a második dózis beadása között, magasabb volt az antitestszint, mint azoknál, akiknél hosszabb idő telt el az oltások között.
“Ez az eredmény határozottan meglepett” - nyilatkozta Samantha Ismail, a tanulmány első szerzője. “A szérumban ugyanis általában éppen fordítva van: az egyes adagok közötti hosszabb időközök jellemzően magasabb antitestszintet eredményeznek. Ez arra utal, hogy a szoptató anyák körében valami más, valami ismeretlen jelenség történik.”
A kutatócsoport nem állt meg itt, és sikerült kimutatniuk, hogy egyes anyatejminták laboratóriumi körülmények között megakadályozták, hogy a SARS-CoV-2 vírus sejteket fertőzzön meg. A COVID-19-pozitív kohorszon belül a vírus elleni antitesteket tartalmazó tej nagyobb valószínűséggel fejtett ki neutralizáló hatást, és a Moderna vakcinával történő immunizálás erősebb neutralizáló képességgel járt együtt, mint a Pfizer-BioNTech vakcinával beoltottak esetében.
A kutatók találtak viszont jelentős számú olyan anyatejmintát is, amely a nem kimutatható antitestszint ellenére megakadályozta a SARS-CoV-2 fertőzést. Ez pedig arra utal, hogy az anyatejben más olyan összetevők is lehetnek, amelyek aktívan védenek a SARS-CoV-2 fertőzése ellen.
Bár ezek az eredmények erős bizonyítékot szolgáltatnak az emberi tej lehetséges védőhatásának alátámasztására, Ismail figyelmeztet, hogy a vizsgálat önmagában nem elegendő annak bizonyítására, hogy az anyatej kézzelfogható védelmet nyújtana a COVID-19 ellen.
“A COVID-19 elleni oltás és a SARS-CoV-2 fertőzés hatására egyaránt olyan antitestek képződnek az anyatejben, amelyek semlegesítő képességgel rendelkeznek, de nem tudjuk biztosan, hogy a laboratóriumban tapasztalt neutralizációs képesség hogyan vezet a csecsemőknél megfigyelt védettséghez.”
Korábbi tanulmányok az anyatejben található antitestek egyértelmű védőhatását mutatták ki más vírusokkal, például enterovírussal és rotavírussal szemben, ám a COVID-19-et okozó vírussal kapcsolatban eddig nem végeztek ilyen vizsgálatokat.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Breast milk may have potential protective effects against SARS-CoV-2, say researchers
Irodalmi hivatkozás:
Samantha Ismail et al, SARS-CoV-2 antibodies and their neutralizing capacity against live virus in human milk after COVID-19 infection and vaccination: prospective cohort studies, The American Journal of Clinical Nutrition (2023). DOI: 10.1016/j.ajcnut.2023.1