Viselhető eszköz a poszt-COVID fájdalom csillapítására
A transzkután elektromos idegstimuláció (TENS) segíthet a poszt-COVID fájdalom és a fáradtság szintjének csökkentésében.
- Kognitív hanyatlás COVID-19 után
- Az anyatej ismeretlen módon, de véd a COVID-19 ellen
- Új nazális vakcina COVID-19 profilaxisára
- A COVID-19 elleni emlékeztető oltások fontossága
- A kevesebb emlékeztető oltás hatása
- Európában kevesen vették fel az emlékeztető oltásokat
- A COVID-19 oltásokkal kapcsolatos kilátások és tapasztalatok SM-mel élőkben
- A tápláltsági állapot összefüggései a Covid–19-vakcina hatékonyságával és a súlyos koronavírus-fertőzés kockázatával
- Megfázás és long-COVID
- Long-COVID-ot jelző biomarkerek
- Vírusellenes gyógyszer és terjedő SARS-CoV-2 mutációk
- A vérplazma fehérje-összetételének változása poszt-COVID szindrómában
A Scientific Reports folyóiratban november 8-án jelent meg a Baylor College of Medicine (Houston, USA) kutatóinak cikke, amelyben transzkután elektromos idegstimuláció (TENS) alkalmazásának lehetőségeit vizsgálták post-COVID szindrómában szenvedő betegek körében. Az eredmények igen biztatóak: a hordozható, viselhető eszköz a placebóhoz képest valóban képes volt csökkenteni a fájdalomérzetet és a fáradtságot.
A hosszú COVID (poszt-COVID, long COVID) a COVID-19-ből történő felgyógyulást követő összetett és elhúzódó állapot, az Egyesült Államokban 13 felnőttből körülbelül 1-et érint. Az olyan tünetek, mint a kiterjedt fájdalom, a fáradtság és az izomgyengeség gyakran továbbra is zavarják a mindennapi tevékenységeket, beleértve akár a járást is.
A Baylor kutatói a mostani vizsgálat során egy viselhető transzkután elektromos idegstimulációs (TENS) eszköz alkalmazását értékelték poszt-COVID-ban szenvedő betegek körében. Ez a vádlira csatolható, övszerű kialakítású készülék alacsony feszültségű elektromos áramot használ a fájdalom, a fáradtság és a hosszú COVID-hez kapcsolódó mobilitási problémák csökkentésére, de Dr. Bijan Najafi, a UCLA Health Advanced Surgical & Interventional Technology Center kutatási igazgatója szerint az eszköz valószínűleg ennél szélesebb indikációs körben is sikerrel alkalmazható.
“Bár ez a tanulmány csak a hosszú COVID okozta fájdalom és fáradtság kezelésére összpontosított, az eszközt potenciálisan alkalmazni lehet más légzőszervi betegségekben szenvedő egyének hasonló tüneteinek kezelésére - főleg azoknál, akik hosszabb intenzív osztályos kezelésen estek át, és kórházi kezelés után még gyengeséget tapasztalnak, valamint krónikus fáradtsággal és fájdalommal járó állapotok, például fibromyalgia vagy kemoterápiával kapcsolatos mellékhatások esetén” - fejtette ki Najafi. “De egyelőre ez csak egy elképzelés és további vizsgálatokra van szükség a potenciális felhasználási lehetőségek felméréséhez, majd igazolásához.”
A most közölt vizsgálatban 25 krónikus mozgásszervi fájdalommal, fáradtsággal és járási nehézségekkel küzdő résztvevőnek vagy egy aktív TENS készüléket, vagy egy placebo készüléket kellett viselnie napi három-öt órán keresztül, egy négy hetes kezelési időszak során.
A kutatók a résztvevők fájdalomszintjét, fáradtságát és járásteljesítményét mérték a terápiás időszak előtt és után. Az eredmények azt mutatták, hogy az aktív dózisú TENS-csoportban jelentős javulást tapasztaltak a fájdalomcsillapítás (26,1%-kal nagyobb enyhülés a placebóhoz képest) és a járóképesség (8% gyors gyaloglás közben) terén, ami arra utal, hogy a viselhető TENS-terápia segíthet csökkenteni a hosszú COVID mindennapi életre gyakorolt hatását.
Najafi szerint a vizsgálat sikerének egyik tényezője valószínűleg az volt, hogy az eszközt minden nap viszonylag hosszú időn keresztül lehet viselni, hiszen a TENS készülék viselhető jellege lehetővé tette a résztvevők számára, hogy a nap folyamán zökkenőmentesen, a napi rutinjuk megzavarása nélkül használják azt.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Wearable electrical nerve stimulation device eases long COVID pain and fatigue, say researchers
Irodalmi hivatkozás:
Alejandro Zulbaran-Rojas et al, Transcutaneous electrical nerve stimulation for fibromyalgia-like syndrome in patients with Long-COVID: a pilot randomized clinical trial, Scientific Reports (2024). DOI: 10.1038/s41598-024-78651-5