hirdetés

Miért terjed az oltásellenesség?

Brit kutatók a COVID-19 járvány hírei kapcsán vizsgálták az álhírek és valódi hírek közötti kapcsolatot, valamint az oltásellenesség összefüggését.

hirdetés

A PLOS Global Public Health folyóiratban december 4-én jelent meg a University College London kutatóinak cikke, amelyben az oltásellenesség és általában a tudományba vetett bizalom meggyengülésének legfontosabb tényezőit igyekeztek feltárni.

Michal Tanzer és munkatársai annak vizsgálatát tűzték ki célul, hogy a tudományba vetett hit elvesztése miatti sebezhetőség nemcsak a pszichológiai ellenálló képességre és az interperszonális folyamatokra, hanem az általánosabb társadalmi működés aspektusaira is hatással lehet-e. Ennek érdekében a kutatók két vizsgálatot végeztek, hogy felmérjék a tudományba vetett hit szerepét az álhírek és a valódi hírek felismerésének képességében, valamint az összeesküvés-elméletekre való fogékonyságban. A vizsgálatok során két különböző jellemzőt mértek: az általános bizalmatlanságot, amely magában foglalja a bármilyen kommunikáció elutasítására vagy elkerülésére való hajlamot, és a hiszékenységet, amelyben viszont az információkat nem kellő megkülönböztetéssel fogadják, így a befogadó félretájékoztatás vagy rászedés, csalás áldozatává válhat.

A két vizsgálatban összesen 705, illetve 502, az Egyesült Királyságban élő felnőtt vett részt, akik online kérdőíveket töltöttek ki. A kérdőívek között szerepelt egy 15 elemű Trust, Mistrust and Credulity (Bizalom, Bizalmatlanság és Szavahihetőség) kérdőív, amelynek megállapításait a résztvevőknek pontozniuk kellett. Ez a kérdőív állapította meg a tudományos hírekkel kapcsolatos bizalmatlanságuk mértékét. A résztvevők ezt követően egy összeesküvés-elméletek iránti fogékonyságot vizsgáló kérdőívet is kitöltöttek, majd 20 politikailag semleges újságcikk címéről kellett eldönteniük, hogy azok valódi vagy álhírek-e. Az eredmények azt mutatták, hogy a nagyfokú hiszékenységgel rendelkező egyének kevésbé tudtak különbséget tenni az álhírek és a valódi hírek között, és nagyobb valószínűséggel érzékelték az álhíreket valódiaknak - így például sokkal inkább elhitték a COVID-19-cel és az oltásokkal kapcsolatos álhíreket. Azok a személyek, akik saját bevallásuk szerint jobban bíztak a tudományban, általában helyesebben azonosították a valódi híreket, de ez az összefüggés statisztikailag nem bizonyult szignifikánsnak.

Az eredmények azt is kimutatták, hogy a bizalmatlanság és a hiszékenység összefüggésbe hozható az összeesküvés-elméletek elfogadásával - mind általánosságban, mind a COVID-19-cel kapcsolatban, valamint a vakcinákkal kapcsolatos bizonytalansággal.

Bár a szerzők figyelmeztetnek arra, hogy nem lehetett ok-okozati összefüggéseket megállapítani, az eredmények arra utalnak, hogy a hatékony közegészségügyi beavatkozásoknak és kommunikációnak közvetlenül a bizalmatlanságot és a hiszékenységet kell kezelniük, és megkísérelniük visszafordítani ezek negatív hatásait.

A szerzők így összegezték az eredményeket: „A tanulmány célja az volt, hogy feltárja azokat a társadalmi-kognitív folyamatokat, amelyek a globális közegészségügy két legsürgetőbb problémájához kapcsolódnak a mai digitális korszakban: az álhírek riasztó terjedéséhez és az információforrásokba vetett kollektív bizalom összeomlásához. Kutatásunk célja az volt, hogy feltárja azokat a pszichológiai mechanizmusokat, amelyek az egyének nyilvános információkra adott válaszainak alakításában működnek”.

 

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Vaccine hesitancy: Why some individuals believe fake news and conspiracies

The role of epistemic trust and epistemic disruption in vaccine hesitancy, conspiracy thinking and the capacity to identify fake news

Irodalmi hivatkozás:

The role of epistemic trust and epistemic disruption in vaccine hesitancy, conspiracy thinking and the capacity to identify fake news, PLOS Global Public Health (2024). DOI: 10.1371/journal.pgph.0003941

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.