hirdetés

Új szelektív PARP1-gátló a láthatáron

A PETRA klinikai vizsgálatban a szaruparib hatóanyag jobbnak bizonyult az olaparibnál szolid tumorok kezelésében.

hirdetés

A Genome Medicine folyóiratban augusztus 26-án jelent meg a Vall d'Hebron Institute of Oncology kutatóinak cikke, amely szerint a szelektív PARP1- gátló szaruparib (AZD5305) kiváló és tartós tumorellenes aktivitást váltott ki a BRCA1/2-asszociált rák PDX (patient-derived xenograft – állati modellszervezetbe ültetett emberekből származó tumorok) modelljeiben az első generációs, már engedéllyel rendelkező olaparibhoz képest.

“Mivel a szaruparib rendkívül hatékony és szelektív PARP1-gátló, várhatóan jobb biztonságossági profillal rendelkezik, ami jelentősen megkönnyíti a kemoterápiával vagy más célzott hatóanyagokkal való kombinálását” - nyilatkozta Violeta Serra, a cikk társszerzője. A University of Texas MD Anderson Cancer Center vezetésével, Timothy Yap irányításával zajló, fázis I/IIa PETRA klinikai vizsgálat (NCT04644068) az új és szelektív PARP1-gátló biztonságosságát és hatékonyságát vizsgálta BRCA1/2 génmutációt hordozó, előrehaladott szolid tumoros betegeknél.

A sejtekben számos DNS-károsodást javító biológiai útvonal található, amelyek közül a BRCA1/2 az egyik legfontosabb. A BRCA1/2 mutációval rendelkező daganatok nem képesek megfelelően javítani a kettős szálú DNS-károsodást, és ezért nagyon érzékenyek az ilyen típusú károsodást kiváltó kezelésekre, beleértve a platinaalapú kemoterápiát vagy a PARP1/2-gátlókat. Az első generációs PARP-gátlók, amelyek mind a PARP1, mind a PARP2 gátlását eredményezik, igen hatásosnak bizonyultak a DNS-javító útvonal mutációját hordozó daganatok kezelésében, és ez végül a hatósági engedélyezésüket, majd elterjedt klinikai alkalmazásukat eredményezte olyan daganattípusok terápiájában, ahol a BRCA1/2 gének mutációi gyakran fordulnak elő, mint például az emlő-, a petefészek-, a hasnyálmirigy- vagy a prosztatarák.

“Kezdeti előnyeik ellenére az első generációs PARP-gátlókkal szemben a tumorok elsődleges és szerzett rezisztenciájának csökkentése mára klinikai kihívássá vált. Hatékonyabb és tartósabbnak bizonyuló kezelésekre van szükség, hogy bővíthessük az ilyen daganatos betegségekben szenvedők terápiás lehetőségeit” - fejtette ki Violeta Serra, a cikk egyik társszerzője. “Tekintettel arra, hogy a PARP gátlása elegendő ahhoz, hogy a BRCA1/2 mutációkkal rendelkező tumorokban letalitást okozzon, és hogy a PARP2 gátlása nagyobb hematotoxicitással jár, már fejlesztés alatt állnak olyan újabb generációs szelektív PARP1 gátlók, mint például a szaruparib. A szelektív PARP1-gátlás a kevesebb mellékhatás, jobb előny-kockázati profil mellett hatékonyabbnak is bizonyulhat, mivel megkönnyíti a más hatóanyagokkal és kemoterápiával vagy más célzott kezelésekkel való kombinálásukat.”

A most közölt vizsgálat célja a szaruparib tumorellenes aktivitásának értékelése volt PDX-modellekben, valamint a hatásosság összehasonlítása a teljes válaszarány tekintetében az első generációs PARP1/2-gátló olaparibhoz képest. Ehhez a kutatók 13 PDX-modellt használtak, amelyek a BRCA1 vagy BRCA2 DNS-javító gének mutációival rendelkező emlő-, petefészek- vagy hasnyálmirigyrákos betegekből származtak, és a szaruparibot monoterápiában vagy más célzott terápiákkal (ATR-gátlókkal) vagy platinaalapú kemoterápiával kombinálva alkalmazták. Ezt követően fej-fej melletti összehasonlítás keretében értékelték a szaruparib tumorellenes aktivitását az olaparibhoz képest, valamint vizsgálták a két hatóanyag hatásmechanizmusában és a kialakuló rezisztenciában megfigyelhető különbségeket.

“A szaruparib a preklinikai teljes válaszarányt tekintve jobb tumorellenes aktivitást mutatott, mint az olaparib: 75%-os, illetve 37%-os válaszarányt figyeltünk meg. Emellett a preklinikai progressziómentes túlélés mediánja szignifikánsan hosszabb volt a szaruparibbal kezelt csoportban, mint az olaparib karon: 386 nap az olaparibnál kapott 90 nappal szemben” - összegezte az eredményeket Andrea Herencia, a tanulmány első szerzője.

Ezek az eredmények együttesen azt mutatják, hogy a szaruparib hatásos daganatellenes választ eredményez a BRCA1/2-vel kapcsolatos DNS-károsodást javító útvonalban bekövetkezett változásokkal rendelkező PDX-modellekben - monoterápiaként vagy más terápiákkal kombinálva -, és rámutatnak a PARP1-szelektív gátlók alkalmazásának ígéretes terápiás lehetőségére.

 

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

PARP1 selective inhibitor yields potent and durable antitumor activity in patient-derived preclinical models

The PARP1 selective inhibitor saruparib (AZD5305) elicits potent and durable antitumor activity in patient-derived BRCA1/2-associated cancer models

Irodalmi hivatkozás:

Andrea Herencia-Ropero et al, The PARP1 selective inhibitor saruparib (AZD5305) elicits potent and durable antitumor activity in patient-derived BRCA1/2-associated cancer models, Genome Medicine (2024). DOI: 10.1186/s13073-024-01370-z

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.