A COVID-19 járvány vége?
Egy szerzőpáros szerint nem a vakcinázási program, hanem a vírus tüskefehérjéjének mutációja okozta a járvány hirtelen eltűnését. Ennek azért ellentmondanak a jelenleg is növekvő esetszámok.
- Kognitív hanyatlás COVID-19 után
- Az anyatej ismeretlen módon, de véd a COVID-19 ellen
- Új nazális vakcina COVID-19 profilaxisára
- A COVID-19 elleni emlékeztető oltások fontossága
- A kevesebb emlékeztető oltás hatása
- Európában kevesen vették fel az emlékeztető oltásokat
- A COVID-19 oltásokkal kapcsolatos kilátások és tapasztalatok SM-mel élőkben
- A tápláltsági állapot összefüggései a Covid–19-vakcina hatékonyságával és a súlyos koronavírus-fertőzés kockázatával
- Megfázás és long-COVID
- A várandósok COVID-járvány alatti testtömeg-növekedése
- Long-COVID-ot jelző biomarkerek
- Vírusellenes gyógyszer és terjedő SARS-CoV-2 mutációk
- A vérplazma fehérje-összetételének változása poszt-COVID szindrómában
A The European Physical Journal B folyóiratban április 4-én jelent meg a AMC University kutatóinak cikke, amelyben a COVID-19 járvány hirtelen befejeződésének egyik lehetséges okát vázolták fel. A 2020-as és 2021-es év telén az Egyesült Államokban a pandémia okozta halálozások száma elérte a 250 ezret, és a következő évben ez a szám mintegy harmadával, 330 ezer főre emelkedett. A 2022 augusztusától 2023 márciusáig tartó időszakban azonban a COVID-19 halálesetek száma mindössze 80 ezer főre zuhant, és ezzel gyakorlatilag lezárult, hirtelen véget ért a járvány. Ezt a drámai csökkenést a szerzők szerint nem lehetett kizárólag a vakcináknak tulajdonítani, amelyek egyébként már 2021 tavasza óta széles körben rendelkezésre álltak.
A brazíliai CIMATEC munkatársa, Marcelo Moret és a New Jersey-i Rutgers Egyetemen dolgozó James Phillips által közzétett új kutatás fő mondanivalója, hogy a járvány végét a SARS-CoV-2 vírus tüskefehérje molekuláris szerkezetében bekövetkezett fázisátalakulás okozta, tehát nem a vakcinázási program sikerének tulajdonítható.
A tüskefehérje (spike protein) a COVID-19-hez hasonló betegségeket okozó vírusok felszínén található, és fő feladata, hogy a gazdaszervezet sejtmembránjainak specifikus receptoraihoz kötődve lehetővé tegye a gazdasejtekbe való bejutást. Ahogy azonban a vírus mutálódik, ezeknek a fehérjéknek a szerkezete gyorsan megváltozhat: egyes esetekben javítva a vírus receptorokhoz való kötődési képességét, bizonyos esetekben viszont kevésbé halálossá is tehetik a vírust.
A most közölt tanulmányban Moret és Phillips az egyes domináns mutációk és a mért halálozási arányok közötti kapcsolatot vizsgálta. Felfedezték, hogy a tüskefehérje molekuláris szerkezetében bekövetkező fázisátalakulás - amely a fizikában az anyag halmazállapotai közötti átmenetekhez hasonlítható - közvetlenül felelős lehet a halálozási arányok hirtelen csökkenéséért. Ez a fázisátmenet az omikron variáns 2023-ban felbukkant új törzseiben következett be, amelyek az eredeti omikron variánshoz képest mindössze 5 további mutációt tartalmaztak.
A szerzőpáros tanulmánya szerint ez a mutáció megváltoztatta a vírus kötődési mechanizmusait a felső légutakban, ami a súlyos fertőzések valószínűségét csökkentette. Ez a felismerés nem csak a SARS-CoV-2 változó fertőzőképességének jobb megismeréséhez járul hozzá, hanem értékes tanulságokkal szolgál a jövőbeli világjárványokra való felkészüléshez is.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Research examines what made the COVID pandemic end so abruptly
Why and how did the COVID pandemic end abruptly?
Irodalmi hivatkozás:
Marcelo A. Moret et al, Why and how did the COVID pandemic end abruptly?, The European Physical Journal B (2024). DOI: 10.1140/epjb/s10051-024-00733-0